Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Prasekolah Cemerlang


Tarikh : 6 Oktober 2015 (Selasa)
Masa : 8.00 – 8.40 (40 minit)
Bilangan murid : 25 orang
Modul : Bertema
Tema : Alam Bahan (Bahan Semulajadi dan Bahan Sintetik)
Tunjang Utama : Tunjang Kerohanian, Sikap dan Nilai (Pendidikan Moral)
Standard Kandungan : PM 1.1 – Mengetahui dan menghormati kepercayaan
pelbagai kaum.
Standard Pembelajaran : PM 1.1.2 Membezakan ciptaan Tuhan dan rekaan
manusia.
Kesepaduan Tunjang : Tunjang Sains dan Teknologi
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran:
1. Murid dapat membezakan ciptaan Tuhan dan
rekaan manusia berdasarkan apa-apa objek yang
telah dikutip dengan baik.
Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak dapat mengenali beberapa objek dalam
kehidupan seharian.
Kemahiran Berfikir : Mengenal pasti, banding beza,
Penerapan Nilai : Kepercayaan kepada Tuhan
Bahan Bantu Mengajar : Botol air, daun, ranting, bunga, kertas, tin
Fokus MI : Verbal–linguistik
Kosa Kata : Manusia, Tuhan, cipta

Masa/ Aktiviti pengajaran dan


Isi pelajaran Catatan
langkah pembelajaran
Objek Ciptaan
Set Induksi Tuhan dan 1. Guru menunjukkan beberapa Kemahiran
(5 minit) manusia. objek kepada murid-murid. Berfikir (KB):
2. Murid diminta untuk Mengenal pasti
menamakan objek-objek Nilai :
yang ditunjukkan oleh guru. Kepercayaan
3. Guru menceritakan kepada kepada Tuhan

PRA3123/KUMPULAN 4/06102015 1
murid mengenai maksud Fokus MI:
ciptaan Tuhan dan ciptaan Intrapersonal
manusia dengan BBM :
menggunakan objek-objek Telefon bimbit,
tersebut sebagai contoh. daun, ranting, air,
buku

Langkah 1 Aktiviti 1. Murid dibahagikan kepada Kemahiran


(10 minit) mengumpul objek tiga kumpulan. Berfikir (KB):
di persekitaran 2. Guru memperjelaskan arahan Hubung kait
kepada murid aktiviti yang Nilai :
akan dilakukan iaitu Kerajinan
mengumpul objek di Fokus MI:
persekitaran. Naturalis,kinestetik
3. Setiap kumpulan dikehendaki BBM :
mencari apa-apa objek Objek ciptaan
ciptaan Tuhan dan manusia Tuhan dan
di kawasan yang telah manusia
dibenarkan oleh guru.
4. Murid kembali ke tempat
duduk.

Langkah 2 - Aktiviti 1. Setiap ahli dalam kumpulan Kemahiran


(10 minit) mengelas dikehendaki memilih satu Berfikir (KB):
objek objek yang kumpulan mereka Mengingat
telah kumpul. semula, banding
2. Setiap ahli kumpulan tersebut beza
dikehendaki mengenal pasti Nilai :
objek yang mereka pilih, Kepercayaan
sama ada objek ciptaan kepada Tuhan
Tuhan atau manusia. Fokus MI:
3. Guru menerangkan aktiviti Verbal linguistik
yang seterusnya iaitu aktiviti BBM :
mengelas objek dalam Objek ciptaan
kumpulan. Tuhan dan

PRA3123/KUMPULAN 4/06102015 2
4. Setiap kumpulan dikehendaki manusia
mengelas semua objek yang
telah dikumpul berdasarkan
ciptaan Tuhan dan ciptaan
manusia.
Langkah 3 - Aktiviti binaan 1. Guru menunjukkan contoh Kemahiran
(10minit) binaan berdasarkan objek Berfikir (KB):
yang dikumpul. Mencipta
2. Setiap kumpulan dikehendaki Nilai :
membina apa-apa sahaja Kepercayaan
binaan menggunakan objek kepada Tuhan
yang mereka kumpul. Fokus MI:
Verbal linguistik,
kecerdasan visual-
ruang
BBM :
Objek ciptaan
Tuhan dan
manusia
Penutup - Aktiviti tunjuk 1. Setiap kumpulan dikehendaki Kemahiran
(5 minit) binaan menceritakan binaan yang Berfikir (KB):
mereka telah cipta. Mengingat
2. Guru membuat kesimpulan. Nilai :
Kepercayaan
kepada Tuhan
Fokus MI:
Intrapersonal,
interpersonal
BBM :
Binaan objek

Refleksi
kendiri

PRA3123/KUMPULAN 4/06102015 3
Ulasan
pensyarah/
guru
pembimbing

PRA3123/KUMPULAN 4/06102015 4

You might also like