Jelena

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 7

Припрема за огледни час руског језика

Датум: 32.12. 2013.


Наставни предмет: Руски језик
Наставник Оливера Војиновић
Наставна тема В мире искусства ( наставна тема за 4. разред)
Наставна јединица Вечер русской и сербской музыки и позэии- русский романс

Тип часа Систематизација (концерт као резултата пројектне наставе)


Школа Алексиначка гимназија
Разред I- IV
Циљеви часа:  презентовање резултата пројектне наставе у виду концерта под називом
"Вече руске и српске музике и поезије": сценарио , препев песама,
рецитовање песама и њихових препева на српском и руском;
 упознавање ученика са карактеристикама и текстовима руске романсе и
најпознатијим руским песницима који су је писали ;
 упознавање ученика са стиховима руских ауторских љубавних романси:
1) "Очи чёрные"- стихи Гребёнки, музика неизвестного автора
2) "Калитка" - стихи и музыка Обухова
3) "Хороши весной в саду цветочки"- слова С. Алимова, музыка Б.
Мокроусова
4) "Бели багрем"- запис и аранжман Сава Вукосављев.

 ученици развију способност за самостално истраживање;


 усвајање руског језика на алтернативни начин: кроз истраживачки рад , тј.
тражење одговарајућих стихова , прикуљање података о њима, превођење,
тј. препев стихова, као и слушање песама;
 развијање технике превођења са руског на српски језик;
 мотивисање ученика за учење руског језика;
 развијање вештине и навика код ученика да користе стечена знања;
 упознавање са руском културом и традицијом кроз стихове руских
романси;
 развијање естетских критеријума ученика;
 оспособљавање ученика за културно-уметничку делатност и развијање
смисла и љубави за колективно учествовање у реализацији овакве врсте
пројекта, тј. развијање сценске културе и креативности ученика.

Код учесника реализације пројекта :


 развијање позитивне интеракције међу ученицима,учесницима пројекта;
 развијање пажње и активног слушања;
 подстицање самопоуздања, сарадње, комуникације и тоелранције;
схватање важности зајдничког рада;
 неговање тачности и прецизности ;
 самостално проналажење информација;
 способност решавања проблема;
 самостално савлађивање градива, самостално учење;
 рад у групи, сарадњу;
 критички однос према властитом и туђем раду;
 доношење одлука;
 аргументовање;
 усвајање другачијих, нових начина рада;
 планирање;
 поштовање рокова;
 ефикасније усвајање садржаја оба наставана предмета;
 повезивање стиечених знања и оспособљавање ученика за њихову
стваралачку примену,
 развијање мисаоних функција, као што су: пажња, мишљење, памећење,
извођење закључака;
 повезивање градива, пре свега ова два предмета и развијање позитивног
става ученика према садржајима наставних предмета;
 усавршавање ученика у новим медијима (ученици користе нове
технологије, у изради позивница, а посебно у прикупљању неопходних
информација).
Облик рада Комбиновани: индивидуални, групни, у пару
Наставне методе Пројектна настава (комбиноване: вербалне, текстуалне, илустративно-
демонстративне, истраживачка
)
Корелација са другим  Музичка кутура
предметима  Информатика и рачунарство
 Српски језик
 Историја

Активности Управља пројектом, тј. даје упутства:


наставника  бира проблем којим се ће се бавити пројекат;
 дефинише циљ који се пројектом жели постићи- концерт;
 заједно са ученицима планира активности које одговарају теми
пројекта, односно циљу пројекта, дели активности, бира материјал и
метода рада, дефинише место и динамику рада;
 Вреднује пројекат .

Активности ученика
 у оквиру групе, планирају активности које одговарају теми овог
пројекта, односно циљу пројекта- реализацији концерта под
називом "Вече руске и српске музике и поезије",

 деле међу собом, у оквиру групе, активности, везане за : избор


материјала, проналажење информација о песмама и њиховим
ауторима.

 реализација планираних активности (одабир и превођење, тј.


препев песама, израда презентације, осмишљавање и штампање
позивница);

 приказивање добијених резултата и продуката пројекта, као и


њиховог вредновања;

Наставна средства вербална, текстуална, аудио-визуелна, аудитивна, помоћно-техничка

Иновације мултимедијална настава и метода пројектне наставе, сарадња са музичком


школом

Очекивани исходи: систематизација знања, повезивање и примена стечених знања у виду


коначног продукта пројектне наставе- концерта

Сарадници директор школе, педагог, директор оркестар и хор Музичке школе"Владимир


у реализацији часа: Ђорђевић", проф. музичке културе Ивана Лукић

Ток часа

Вече руске и српске музике и поезије (23. 12. 2013.)

Невена : Добро вече и добродошли!

Aлекса :Добродошли на Вече руске и српске музике и поезије !


Невена:Музика је најлепши универзални језик кјим се најразоветније и најартикулисаније може
изразити емоција, исказати сва лепота и дубина људске душе...

Aлекса: У исто време, музика је универзални језик којим се може изазвати емоција. Музички садржај
представља најјачи чулни стимуланс за кји се зна!

Невена: Зато укључите сва своја чула и уживајте вечерас у програму који су за вас припремили
ученици Алексиначке гимназије!

Aлекса:Вече руске и српске музике и поезије отвориће наши специјални гости:

Невена: Оркестар Музичке школе "Владимир Ђорђевић ", композицијама "Дунав", Боре Дугића и "
Љубавни валцер" Јевгенија Доге.

Aлекса:Аранжмане је написао проф. музике Марко Јеленић.Поздравите наше госте!

(Оркестар изводи обе композиције, а након аплауза, док музичари излазе, улазе водитељи)

Aлекса: Музика се често назива и" језиком људских емоција". Кроз њу се лако изражавају најтананија ,
најсложенија и најинтимнија људска осећања...

Невена: Када већ говоримо о емоцијама, има ли бољег начина, него да ово вече отпочнемо чувеном
руском циганском романсом "Очи чорније" која већ више од једног и по века чини саставни део
репертоара најчувенијих светских извођача. «ВСЁ, ЧТО ЛУЧШЕГО В ЖИЗНИ БОГ ДАЛ НАМ, В
ЖЕРТВУ ОТДАЛ Я ОГНЕВЫМ ГЛАЗАМ".

(Хор полако излази на сцену, док Алекса рецитује препев песме.)

Алекса :ОЧИ ЦРНЕ

Очи црне, очи страствене,


Очи ватрене и прекрасне!
Како волим вас, како се бојим вас
Знам, видео сам вас у зао час!

Да вас нисам срео,


Проживео бих живот ,смешећи се.
Ви сте ме упропастиле, очи црне,
И однеле , заувек срећу моју сву.
Невена: Стихове је написао Јевгеније Гребинка, пре више од 150 година, када је први пут угледао своју
будућу супругу. И ако се често наводи да је композитор непознат, романса се, у ствари изводи уз музику
валцера Флориана Германа.

Aлекса: У сваком случају, ова потресна романса означава почетак забавне музике. Сада ћете чути ову
романсу у извођењу хора и оркестра Алексиначке гимназије, а под руководством проф. музике Иване
Лукић.

(Водитељи напуштају сцену, хор изводи песму )

Невена: Романса је у руској музици увек заузимала посебно место. Основна тема руске романсе је
углавном љубав, њена лирска , безумна , понекад тужна, понекад болна страна. Вече руске и српске
музике , управо је посвећено љубави, њеној величини и лепоти.

Aleksa: Tек што тамна ноћ на земљу се спусти,


а звездице запале небеса,
и трешњицу дивљу к`о бисером сребрним-
ињем украси роса.
Тихо отвори капију и у врт уђи ти,
к`о сен буди неприметна
а на главу тамну мараму стави.
Тамо где се густо ипреплићу гране,
крај капије чекаћу те ја,
и тек што проговориш,
са усана медних,
склонићу ти мараму,
моја вољена.

Невена: Oвако звучи руска романса Калитка, руског песника Обухова у слободном преводу наших
ученика. А сада ћете је чути на руском језику, у извођењу нашег хора и оркестра .

(Хор изводи песму : Калитка)

Невена: "Oсновни задатак романсе је да улови управо она јединствена и непоновљива, интимна
осећања која се уклапају у правилни размер стиха, готово спремна да се преточе у најискренију лирску
прозу, у страствени говор устрептале душе", рекао је Александар Јегорович Варламов, чувени писац
романси.
Aлекса: И како би овако романтично вече, посвећено руској љубавној романси могло да протекне без
чувених стихова Пушкина. Ученица Јована Ђорђевић ће одрецитовати Татјанино писмо Оњегину.
(Ј. Ђорђевић рецитује на руском језикуТатјанино писмо Оњегину)

Aлекса: Следи руска романса Хороши в саду цветочки, коју је компоновао Мокрусов на стихове
Алимова. Уживајте ...

(Хор: Хорош в саду цветочки )

Невена: Романса је као лиркси музички жанр, присутна и у српској музици, мада ни изблиза није тако
популарна као у руској. "Белой акации гроздья душистые" је назив руск е романсе , која се у потпуности
под називом Бели багрем одомажила код нас.

Aлекса: Бели багрем

Гранчице мирисне, багрема белог,


шире свој заносни дах,
Асвуд се разлеже песма славуја
И нежно прати је зефирић благ.

Сећаш се некада, под багремом белим


Слушасмо славуја пој.
"Вечно сам твоја, знај, веруј ми драги",
Чуо сам љубљена, твој шапат драг.

Ал` младост прође већ, и с` њом и љубав


Настаде живота ноћ.
Ал` мирис багрема и пој славуја,
Никад заборавит` нећемо моћ`.

( Хор и оркестар изводе песму Бели багрем , на српском језику)

После аплауза, хор и оркестар изводе композиције:

"Што се боре мисли моје"

"Низимски растанак"

"Тобџијско коло"

зати м излазе водитељи и одјављују програм)


Невена: Надамо се да сте уживали у програму на српском и руском језику, посвећеном руској романски,
који су ученици наше школе припремили за вас .

Aлекса: Захваљујем се на пажњи ! До поновног виђења !

Невена: И, до неког новог дружења у Алексиначкој гимназији уз дивну музику и поезију !

-Крај-
.

Завршни део часа

Колеге попуњавају Евалуациони лист.

You might also like