Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

OOУ „26 Јули“ - Скопје наставник: Милена Ѓорѓевиќ


Одделение прво одд. дата: 12.11.2017

Наставен предмет англиски

Тема: Classroom

Наставна содржина Драматизација на приказна – Alianta goes to school

Тип на часот повторување АКТИВНОСТИ НА НАСТАВИКОТ

Воведни активности:
Наставникот ги потпрашува учениците со помош на разни предмети за
Цели на часот Презентирање приказна
зборовите што ги учеа минатиот час.
Раскажување
Глума
Играње игра Ученичко-поучувачки активности:
Наставникот им раскажува приказна на англиски. Потоа им ја раскажува на
македонски со користење на клучните зборови на англиски јазик. Потоа
поканува доброволци тие да ја раскажат и одглумат приказната на табла.

Евалуативни активности:
Се игра Chinese whispers со зборовите од денешната лекција.
Наставни методи  Дијалошки метод
 Илустративен метод
 Демонстративен метод
 Метод на практична работа
 Разговор
 Презентација
 Дискусија
 Пантомима (The Silent Way)
 ТПР
Наставни форми фронтална групна во парови
индивидуална
Наставни Прирачник за прво одделение и АКТИВНОСТИ НА УЧЕНИКОТ
средства/Потребни неговото дополнување, лап-топ,
ресурси песни, креда, тетратки, блокчиња Воведни активности:
Наставникот ги потпрашува учениците со помош на разни предмети за
Наставна техника open-ended sentences, games, hangman, зборовите што ги учеа минатиот час.
puzzles quiz, open dialogues,
songs,role-play, charts, tables, graphs, Ученичко-поучувачки активности:
brainstorming, fishbone, grape structure, Наставникот им раскажува приказна на англиски. Потоа им ја раскажува на
drawings, diagrams македонски со користење на клучните зборови на англиски јазик. Потоа
Очекувани исходи – Ги применува новите поими поканува доброволци тие да ја раскажат и одглумат приказната на табла.
ученикот може Ги разбира и репродуцира
Евалуативни активности:
Се игра Chinese whispers со зборовите од денешната лекција.
Метод на оценување Набљудување, одговори на прашања
од наставникот, одговори на прашања
од соученикот

Место на училница
реализација

Корелација Македонски јазик, математика, ликовно

Домашна работа Не е предвидена домашна работа во прво одделение по англиски јазик

Планирани Во одделението нема ученици со посебни потреби.


активности за деца
со ПОП
Рефлексија
(Констатација /
забелешка од часот)
Следење на учениците
(постапки, показатели и инструменти применети за следење)

Формативно и сумативно оценување како и чек листи и наставни листови


ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

OOУ „26 Јули“ - Скопје наставник: Милена Ѓорѓевиќ


Одделение прво одд. дата: 13.11.2017

Наставен предмет англиски

Тема: Classroom

Наставна содржина Илустрација на приказна – Alianta goes to school

Тип на часот повторување АКТИВНОСТИ НА НАСТАВИКОТ

Воведни активности:
Наставникот ги потпрашува учениците со помош на разни предмети за
Цели на часот Презентирање приказна
зборовите што ги учеа минатиот час.
Раскажување
Глума
Играње игра Ученичко-поучувачки активности:
Наставникот им раскажува приказна на англиски. Потоа им ја раскажува на
македонски со користење на клучните зборови на англиски јазик. Потоа
поканува доброволци тие да ја раскажат и одглумат приказната на табла.

Евалуативни активности:
Се игра Chinese whispers со зборовите од денешната лекција.
Наставни методи  Дијалошки метод
 Илустративен метод
 Демонстративен метод
 Метод на практична работа
 Разговор
 Презентација
 Дискусија
 Пантомима (The Silent Way)
 ТПР
Наставни форми фронтална групна во парови
индивидуална
Наставни Прирачник за прво одделение и АКТИВНОСТИ НА УЧЕНИКОТ
средства/Потребни неговото дополнување, лап-топ,
ресурси песни, креда, тетратки, блокчиња Воведни активности:
Наставникот ги потпрашува учениците со помош на разни предмети за
Наставна техника open-ended sentences, games, hangman, зборовите што ги учеа минатиот час.
puzzles quiz, open dialogues,
songs,role-play, charts, tables, graphs, Ученичко-поучувачки активности:
brainstorming, fishbone, grape structure, Наставникот им раскажува приказна на англиски. Потоа им ја раскажува на
drawings, diagrams македонски со користење на клучните зборови на англиски јазик. Потоа
Очекувани исходи – Ги применува новите поими поканува доброволци тие да ја раскажат и одглумат приказната на табла.
ученикот може Ги разбира и репродуцира
Евалуативни активности:
Се игра Chinese whispers со зборовите од денешната лекција.
Метод на оценување Набљудување, одговори на прашања
од наставникот, одговори на прашања
од соученикот

Место на училница
реализација

Корелација Македонски јазик, математика, ликовно

Домашна работа Не е предвидена домашна работа во прво одделение по англиски јазик

Планирани Во одделението нема ученици со посебни потреби.


активности за деца
со ПОП
Рефлексија
(Констатација /
забелешка од часот)
Следење на учениците
(постапки, показатели и инструменти применети за следење)

Формативно и сумативно оценување како и чек листи и наставни листови

You might also like