RASPRAVLJANJE

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

PRIPREMA ZA NASTAVNI ČAS

ŠKOLA: Srednjoškolski centar Hadžići


NASTAVNI PREDMET: Bosanski jezik i književnost
NASTAVNA JEDINICA: RASPRAVLJANJE KAO TIP VEZANOG TEKSTA
PROFESOR:
RAZRED/ODJELJENJE:
ZANIMANjE:
MJESTO IZVOĐENjA ČASA: Učionica škole
ŠKOLSKA GODINA: 2019/2020
DATUM:

REDNI BROJ ČASA:

TIP NASTAVNOG ČASA:

NASTAVNE METODE: Usmeno izlaganje, i razgovor

OBLICI RADA: Frontalni, individualni

NASTAVNA SREDSTVA: Tabla, kreda

LITERATURA:
CILJEVI ČASA
ZADACI NASTAVNOG ČASA
usvajanje, prenošenje, stjecanje
OBRAZOVNI CILj znanja kao sistema činjenica i
generalizacija prema njihovu opsegu,
dubini i stepenu njihove korisnosti i
primjenjivosti.

– formiranje i samoformiranje ličnosti


ODGOJNI CILj učenika; – izgrađivanje karakternih i
drugih osobina ličnosti učenika
LJUBAV PREMA ČITANJU I RAZVOJ
KRITIČKOG MIŠLJENJA

FUNKCIONALNI CILj razvoj sposobnosti i intelektualno-


emocionalnih funkcija i aktivnosti.

UVODNI DIO/Trajanje 5min/


Verbalno i zapisom na tablu predstaviti nastavnu jedinicu

RASPRAVLJANJE KAO TIP VEZANOG TEKSTA


PLAN TABLE

TIPOVI VEZANOG TEKSTA:


OPISIVANJE(deskripcija)
PRIPOVIJEDANJE(naracija)
RASPRAVLJANJE(argumentacija)

UVODNI DIO ČASA (5min)


Koje smo to tipove vezanog teksta dosad upoznali?
Kakav opis može biti?
Šta spada u pripovijedanje?

GLAVNI DIO/Trajanje 40min/

TIPOVI VEZANOG TEKSTA:


OPISIVANJE(deskripcija)- portret, enterijer, eksterijer
PRIPOVIJEDANJE(naracija) – pričanje, prepričavanje, izvještavanje
RASPRAVLJANJE(argumentacija)- rasprava, diskusija, kritika

Raspravljanje je tip vezanog teksta u kojem se neka tema ili teza postepeno
razvija i objašnjava. Istražuje se neki novi ili manje poznat element za onoga ko
to istražuje.
Raspravljanjem se u tekstu otkriva i ono što je poznato, ali nedovoljno
objašnjeno ili nedokazano, nešto što pobuđuje pitanja na koja treba dati
odgovore.
Raspravljanje se zasniva na razmišljanju i rasuđivanju o nekom problemu.
Pronalaze se dokazi za moguća rješenja ili odgovore. Veoma je važno da
redoslijed izlaganja bude logičan i povezan. Jedna misao se izvodi iz druge, i
raspravljaju se veze uzroka i posljedice. Od poznatog i jednostavnijeg ide se ka
novom i složenijem.
Izvode se zaključci koji moraju biti jasni, zato su rečenice najčešće
zavisnosložene, povezane lančanom vezom(sljedeća rečenica proizlazi iz
prethodne)
DOKAZIVANJE
U raspravljanju se koristimo DOKAZIMA. Dokaz je oblik zaključivanja i postupak
kojim se logički utvrđuje istinost i opravdanost nekog suda ili procjene.
Dokaz sadrži neku postavku(tezu)ili tvrdnju koja se obrazuje.
Ta postavka se dokazuje dokazanim razlozima ili argumentima.
Na osnovu dokaza slijedi proces zaključivanja pa je dokazivaje vrlo važno za sve
oblike raspravljanja, i govornih i pisanih.

Svi oblici raspravljanja imaju strukturu od 3 dijela:


A. Postavljanje teze(u vidu pitanja ili tvrdnje)
B. Dokazivanje teze
C. potvrđivanje ili odbacivanje teze(pronalaženje rješenja)

U raspravljanju se iznose objektivne činjenice kojima se dokazuju teze i


obrazlažu stavovi.
Može se raspravljati o jezičkim i književnim problemima, o filmu, pozorišnoj
predstavi, koncertu, izložbi, o različitim društvenim i političkim pojavama.

OBLICI RASPRAVLJANJA:
usmena rasprava (diskusija)
Pisana rasprava
Kritika
Recenzija, esej (kritički prikaz)

RASPRAVA
Raspravljanje u pisanom obliku najčešće nazivamo RASPRAVOM.
Pisanje o nekom stručnom problemu, o određenoj društvenoj temi, o nekom
moralnom stavu ili javnom pitanju.
Rasprava zahtjeva izlaganje, objašnjenje, iznošenje stava ZA i PROTIV

USMENA RASPRAVA(diskusija)
Diskusija je raspravljanje o nekom predmetu ili pojavi, iznošenje stavova i
kritika različitih mišljenja o nečemu da bi se došlo do istine.
Za uspješnu diskusiju treba se prirpemiti: odrediti temu i cilj.
Tema diskusije treba biti pažljivo odobarana zanimljiva i sadržavati dovoljno
elemenata koji potiču na suprostavljanje mišljenja i različite stavove.

Prikupiti dovoljan broj informacija i saznanja (čitanjem različitih izvor, NAUČNIH


I UMJETNIČKIH, RADIO, TV EMISIJE, ČITANJEM NOVINA...)
Diskusija može imati polemičke crte(suprostavljanje mišljenja) ali na kulturan
način.

Treba biti tolerantan prema nečijem drugačijem mišljenju; ne upadati drugima


u riječ ili ih ometati u izlaganju.

Domaća zadaća: Stariji i mi. Rasprava (odnos između generacija)


šta bih u životu žlio postati i zašto?

You might also like