Professional Documents
Culture Documents
Advanced Engineering Survey: by Engr. Waqas Haroon
Advanced Engineering Survey: by Engr. Waqas Haroon
SURVEY
Lecture
By Engr. Waqas Haroon
TACHEOMETRIC SURVEYING
Tacheometry
Tachometry: Greek word means quick measure
Definition-It is the branch of angular surveying the Horizontal
distances from station to the staff and the vertical distance of a
point are determined from instrumental observation
Horizontal distance
Situation where Tacheometry can be used
Theodolite Tacheometer
• It is used for measurement • It is used for measurement
of horizontal & vertical of horizontal & vertical
angle. distances.
• In theodolite survey , • In tacheomtric survey ,direct
distances are measured by measurement of distances
chain or tape. are possible.
• Suitable for plane & hilly • Suitable in case obstacles
area with less obstacles. like river broken ground.
• More stations are required • Less stations are required in
in theodolite survey. tacheometric survey.
Constants of Tacheometer
• External focusing
• Internal focusing
• External focusing fitted with anallatic lens.
Anallatic lens -It is an additional lens generally
provided in the external focusing tacheometer
between object glass & eyepiece
• Leveling staff
It may be folding or telescopic with is 5 cm to 15
cm. & height 3 m to 5 m.
It may measure meter , decimeter & centimeter.
Fixed Hair Method
S
S S
3A
1 2
O
B‟ ‟
i β
A‟
D1 B
D2
D3
O P Q R
𝑫𝟏 𝑫𝟐 𝑫𝟑 𝒇
= = = = 𝒄𝒐𝒏𝒔𝒕𝒂𝒏𝒕 (𝒌)
𝑺𝟏 𝑺𝟐 𝑺𝟑 𝒊
k = ½ cot β/2
f – focal length
i- stadia intercept
23
Tacheometric equation for Horizontal sights:
Where;
f = Focal length of the lens.
μ = Distance of object from the lens = f1
ν = Distance of the image from the lens = f2
Substituting the values we get:
1/f = 1/f1 + 1/f2
f1 = 1 + f1/f2
f1/f2 = f1/f - 1 ------------------- (1)
Comparing the smaller triangle AOB and triangle A'OB'; we get
f1/S = f2/i
f1/f2 = S/i ------------------- (2)
Tacheometric Equation For Horizontal Sights:
O’ S
Height of Instrument (Hi)
h
BS
O P
BM
D
𝒇 𝒇
General Tacheometric equation : 𝐃 = 𝑺+ 𝒇+𝒅 𝒊 =100 & 𝑓 + 𝑑 = 0
𝒊
RL of Staff station, P = Hi – h
Where as Hi = RL of BM + BS
BS = Back Sight
h = central hair reading
Case II): Line of sight is inclined and the staff held is
vertical.
A` A
B S
C h
C`
α V
α P
O’ Line of axis
Ө
P’
O
D
Ois the optical centre of the objective of an external focusing telescope
A, B and C = the positions of staff corresponding to the cut points of the stadia and
central hairs
S= AC = staff intercept
h=central hair reading
V=vertical distance between instrument axis central hair
D=horizontal distance between instrument and staff
L=inclined distance between instrument axis and B
θ = angle of elevation
α = angle made by outer and inner rays with central ray
𝒇 𝑺 𝒔𝒊𝒏 𝟐𝜽
𝑽 = 𝒊x 𝟐
+ 𝒇 + 𝒅 𝒔𝒊𝒏𝜽
𝑽 = 𝑫 𝒕𝒂𝒏𝜽
A` A
S
B
h cos θ
C h
C`
α V
α P
O’ Line of axis
Ө
P’
h sin θ
L cos θ
O
D
Vertical height of central hair = h cos θ
Horizontal distance between O and B = L cos θ
Horizontal distance, PP’ = h sinθ
D P P1
L cos θ
f h sinθ
L S i( f d )
i
f
D S cos ( f d ) cos h sin
i
V L sin
f
V S sin ( f d ) sin
i
Given Data:
θa = 05o 30'
Sa = 7.42
ha = 6.71
θb = 06o 20'
Sb = 6.80
hb = 6.70
Bearing of OA = 218o 37'
Bearing of OB = 38o 37'
R.L of A = 226.8 ft
Calculations:
Since D = KScos2θ
Da = 100 × (7.42) × [cos (05o 30')]2 = 735.18 ft
Db = 100 × (6.80) × [cos (06o 20')]2 = 671.72 ft
Since bearing difference between OA & OB is
180o, so point A, O & B are on the same straight
line so distance AB will be:
Distance AB = Da + Db = 1406.9 ft
Calculations:
Given Data:
Sa = 4.84 – 3.48 = 1.36 ha = 4.16
Sb = 6.18 – 3.95 = 2.23 hb = 5.07
Bearing of OA = 274o 15'
Calculations:
Thus;
For triangle AOB, using “cos law”
AB = √ (Doa)2 + (Dob)2 – 2(Doa)(Dob)cosθ ---------
------ (1)
Substituting the values in equation (1) we get;
AB = 158.904 ft
Now vertical distance between A & B = Vab
Vab = hb + Vb + Va – ha ------------ (2)
Cont….
Where;
Va = KSa × [sin2θa]/2 = 16.450 ft
Vb = KSb × [sin2θb]/2 = 30.733 ft
Therefore equation (2) becomes:
Vab = 5.07 + 30.733 +16.450 – 4.16 = 48.093 ft
Cont….
FOR GRADIENT:
We have:
Vab : Dab or 1 : Dab/Vab
48.093 : 158.904 or 1 : 158.904/48.093
Therefore:
1 : 3.30 as required
Problem
Given data:
R.L of Instrument point = 500 ft
Height of instrument = H.I = 5 ft
Since;
Va = KSa × [sin2θa]/2 = 16.450 ft
Vb = KSb × [sin2θb]/2 = 30.733 ft
Cont….
Calculations:
Now;
R.L of instrumental axis = R.L of O + H.I
= 500 + 5 = 505 ft
So
R.L of A = R.L of instrumental axis + Va –ha
= 505 + 16.450 – 4.16 = 520.29 ft
R.L of B = R.L of instrumental axis – Vb – hb
= 505 – 30.733 – 5.07 = 469.197 ft
Problem
Since;
Lat AB + Lat BC + Lat CD + Lat DA = 0
ORLat DA = -154.875 ft
ORLat AD = 154.875 ft
Dep AB + Dep BC +Dep CD + Dep DA = 0
ORDep DA = 698.665 ft
ORDep AD = - 698.665
Cont….
BEARING OF AD:
3.86 5.29
A 4.6 C.P - 06o 24' ----
6.92
Calculate the R.L of A?
Solution:
And;
hB.M = 6.32 hCP1 = 4.21 hA = 5.39
Now equation (1) will become:
R.L of A = 527.35 + 6.32 + 36.945 + 46.175 –
4.21 + 5.39 – 4.6
= 647.267 ft (As required)
Problem
3.86 5.29
A 4.6 A - 06o 24' ----
6.92
Calculate the R.L of C & A? Also find the R.L of Change point
(C.P)?
Solution:
We know that:
R.L of C = R.L of B + 4.8 – hC – VC
= 463.055 ft
R.L of B = R.L of B + 4.8 + VCP1 – hCP1 +hA +VA –
4.6
= 581.452 ft
R.L of C.P1 = R.L of B + 4.8 +VCP1 – hCP1
= 546.765 ft
Problem
Now:
Northing of A = 839.3 + 350.68 = 1189.98 ft
Easting of A = 2842.2 – 151.01 = 2691.19 ft
Northing of B = 3609.5 + 78.45 = 3687.95 ft
Easting of B = 1075.6 + 355.33 = 1430.93 ft
Cont….