Professional Documents
Culture Documents
Final Report PDF
Final Report PDF
1.GENERAL:
Pre Engineered Buildings (PEB) are the buildings which are engineered at a
factory and assembled at site. Usually PEBs are steel structures. Built-up
sections are fabricated at the factory to exact size, transported to site and
assembled at site with bolted connections. The structural system consists of
rigid frames. The adoptability of PEB in the place of Conventional Steel
Building design concept resulted in many advantages, including economy &
easier fabrication. These type of building structure can be finished internally to
serve any functions that is actually help in low rise building design. Examples
of Pre-Engineered Buildings are warehouses, Canopies, Factories, Bridges etc.
1.2ADVANTAGES OF PEB:
• Quality control is the main advantage as all the structural member are
engineered beforehand, standards of different codes also taken into
consideration & these components are made in factory under the
supervision of Quality Control Engineer.
1
`
• Quick Erection, as all the members are Pre Manufactured & skilled
labour is used for connections of different components.
INTRODUCTION :
• Primary components
• Secondary components
• Sheeting (or) cladding
• Accessories
PRIMARY COMPONENTS
Main framing:
Main framing basically includes the rigid steel frames of the building. The PEB
rigid frame comprises of tapered columns and tapered rafters .The tapered
sections are fabricated using the state of art technology wherein the flanges are
welded to the web. Splice plates are welded to the ends of the tapered sections.
The frame is erected by bolting the splice plates of connecting sections together.
All rigid frames shall be welded built-up "I" sections or hot-rolled sections. The
columns and the rafters may be either uniform depth or tapered. Flanges shall be
connected to webs by means of a continuous fillet weld on one side. All endwall
roof beams and endwall columns shall be coldformed "C" sections, mill-rolled
sections, or built-up "I" sections depending on design requirements. Plates,
Stiffeners, etc.
2
`
Columns:
The main purpose of the columns is to transfer the vertical loads to the
foundations. However a part of the horizontal actions (wind action) is also
transferred through the columns. Basically in pre-engineered buildings columns
are made up of I sections which are most economical than others. The width and
breadth will go on increasing from bottom to top of the column. I section consists
of flanges and web which are made from plates by welding.
Rafter:
SECONDARY COMPONENTS:
Purlins and Grits are secondary structural members used as support to walls and
roof panels. Purlins are used on the roof; Grits are used on the walls.
Purlins:
In steel construction, the term purlin typically refers to roof framing members that
span parallel to the building eave, and support the roof decking or sheeting. The
purlins are in turn supported by rafters or walls. Purlins are most commonly used
in Metal Building Systems, where Z-shapes are utilized in a manner that allows
flexural continuity between spans. Cold formed members can be efficient on a
weight basis relative to mill rolled sections for secondary member applications.
3
`
Girts:
SHEETING OR CLADDING:
Cladding is the application of one material over another to provide a skin or layer.
In construction, cladding is used to provide a degree of thermal
insulation and weather resistance, and to improve the appearance of
buildings. Cladding can be made of any of a wide range of materials including
wood, metal, brick, vinyl, and composite materials that can include aluminium,
wood, blends of cement and recycled polystyrene, wheat/rice straw fibre.
BRACINGS:
Cable Bracing:
The Cable bracing is a primary member that ensures the stability of the building
against forces in the longitudinal direction such as wind, cranes, and earthquakes.
Diagnal Bracing:
Diagonal bracing in the roof and sidewalls shall be used to remove longitudinal
loads (wind, crane, etc.) from the structure. This bracing will be furnished to
length and equipped with bevel washers and nuts at each end. It may consist of
rods threaded each end or galvanized cable with suitable threaded end anchors.
ACCESSORIES
Anchor bolts:
Bolts used to anchor the structural members to the concrete floor, foundation or
other support. This usually refers to the bolts at the bottom of all columns. Anchor
4
`
bolts are manufactured with circular steel rods having threading portion at the top
for bolting and bent up at the bottom for Foundation.
Fasteners(Bolts):
A bolt is a form of threaded fastener with an external male thread. Bolts are very
closely related to screws. Standard fasteners shall be self drilling screws with
metal and neoprene washers. All screws shall have hex heads and are zinc plated.
Baseplate:
In building construction, a flat supporting plate or frame at the base of a column,
designed to distribute the column's weight over a greater area and provide
increased stability.
1.4 OBJECTIVES :
5
`
CHAPTER 2
2.1DESIGN METHODOLOGY
Preliminary data’s :
• Selection of area or location = Udagamandalam , Tamilnadu
• Area of the Section = 12 x 18 m
• Soil profile = marshall soil /peat soil/lateral soil
• SBC of soil = 100KN/m²
• Modulus of elasticity of steel = 2.00E+05 N/mm²
• Grade of concrete M25 = 25N/mm²
• Wind speed = 47 m/sec
• Purpose = Working industries
• Design life of structure = 25 years
2.2 CONSIDERATIONS:
3) Main frames & gable end frames are made with Hot rolled sections.
4) Purlins & wall grits are considered Cold formed sections (Z purlins)
6
`
CHAPTER -3
PLAN AND ELEVATION AND SECTIONAL VIEW :
7
`
8
`
CHAPTER 4
ANALSYIS
4 MANUAL ANALSYIS:
DIMENSIONS:
Width of building, w = 12.00m
Length of building, l = 18.00m
Height of buildings, h = 4.00m
Bay spacing = 3.50m
Purlin spacing = 1.20m
Roof angle, α = 7.00o
Ridge height (Approx.) = 1.20m
Flat, sloping roof with slope upto 10 degrees, the live load is
9
`
4.1.3 WIND LOAD
Vb = 47.00m/sec
F = (Cpe - Cpi) A Pd
where,
10
`
a.Pressure co-efficient calculation for walls:
(i)External Pressure coefficient (Cpe)
Building height ratio, h/w = 4.00/12.00 = 0.33<1/2
A B C D
=(2×18.00×4.00)+(2×4.00×12.00)+(0.5×(12.00/2)×1.20×4) =254.40m2
% of openings
= 17.49/254.40×100 = 6.9%
11
`
(iii) Net pressue co-efficient: [Cpe-Cpi]
Wind angle Cpe - Cpi Cpi =+ 0.5
θo A B C D
0 = 0.70-0.5 = -0.25-0.5 = -0.60-0.5 = -0.60-0.5
0.20 -0.75 -1.10 -1.10
90 = -0.50-(0.5) =-0.50-(0.5) = 0.70-0.5 = -0.10-0.5
-1.00 -1.00 0.20 -0.60
12
`
End columns
FACES Pressure Net pr. Co-eff Width(m) Load
(KN/m2)
FACE A 1.14 0 .20 2.00 0.45KN/m
FACE B 1.14 -0.75 2.00 -1.71KN/m
FACE C 1.14 -1.10 1.80 -2.25KN/m
FACE D 1.14 -1.10 1.80 -2.25KN/m
13
`
End columns
FACES Pressure Net pr. Co-eff Width(m) Load
(KN/m2)
FACE A 1.14 -1.00 2.00 -2.28KN/m
FACE B 1.14 -1.00 2.00 -2.28KN/m
FACE C 1.14 0.20 1.80 0.41KN/m
FACE D 1.14 -0.60 1.80 -1.23KN/m
following table
14
`
For h/w < 1/2, & Roof angle is = 7°
15
`
Wind load (0°, Cpi -0.5) (- X)
16
`
Load on intermediate bay roof members=0.02×3.60 = 0.07kN/m
Serviceability Criteria
18
`
4.3 ANALSYIS USING SOFTWARE
19
`
20
`
Wind load action on face A
Bending Moment
21
`
Reaction acting on all beams
22
`
CHAPTER 5
5 DESIGN OF STRUCTURAL MEMBERS:
a.Load Calculations
(i)Dead load :
Unit wt of roofing sheets @ 1.20 m spacing =5.00×1.20 = 6.00kg/m
Self wt of purlin, Consider Z purlin (200 x 60 x 20 x 2.55) = 6.77/100
= 0.07kN/m
Total DL =6.00/100+0.07 = 0.13kN/m
DL acting normal to rafter at 7 degree COS 7 =0.99
D.L acting on purlins =0.13×0.99 =0.13kN/m
(ii)Imposed load :
Imposed load intensity on purlin =0.75kN/m2
Total imposed load on each purlin =0.75×1.20 = 0.90kN/m
Wind Load :
(i) Uplift condition
Max. wind load per meter on each purlin =-1.73×1.20 = -2.08 kN/m
23
`
(ii) Downward pressure
Max. wind load per meter on each purlin =0.11×1.20 = 0.14 kN/m
Cl 5.2.2.1
25
`
Combined bending and shear stress in web:
[(fbw/Fbw)2+(fv/Fv)2]0.5 = ((-139.59/166.63)^2+(-12.47/75.54)^2)^0.5
26
`
5.2 DESIGN OF MAIN RAFTERS:
Design Data :-
27
`
a. Sectional properties of ISMB250 are:
b. Section classification:
28
`
c .Design for compression
tf =12.50mm
Buckling Class = a
φ = 0.5 *1 + α (λ - 0.2) + λ2
= 0.5×(1+(0.21×(0.66-0.2)+0.66^2)) = 0.77
= (1/(0.77+(0.77^2-0.66^2)^0.5)) = 0.86
29
`
Axial compression = 148.0KN
Hence Safe
30
`
Since V < 0.6Vd LOW SHEAR
Md = βb x Zp x fbd
=
(((1.1×(3.14)^2)×(2.00E+05)/((90.57)^2))×(1+(((1/20)×((90.57)/(19.00))^2)))^0
.5)
= 386.51 N/mm²
= 0.5×(1+(0.21×(0.80-0.2)+0.80^2)) = 0.89
31
`
= (1/(0.89+(0.89^2-0.80^2)^0.5)) = 0.79 < 1
Hence,
SAFE
=(1.00×1.00E+05×250)/(1.1×10^6) = 22.8KNm
SAFE
= (148.0/934.1)+(2.0/22.8)+(0.00/84.0) = 0.25
32
`
= (148.0/934.1)+(2.0/22.8)+(0.00/84.0) = 0.25
=(54.0/934.1)+(0.0/22.8)+(78.2/84.0) = 0.99
33
`
5.3 DESIGN OF GABLE END RAFTERS :
Design Data :-
Length of member in Y- axis (Altr. Purlin spacings) = 2400.00 mm
Length of member in Z- axis = 6120.00 mm
34
`
a. Sectional properties of ISMB200 are:
b. Section classification:
35
`
c.Design for compression
tf =12.50 mm
Buckling Class =a
=((250×58.90^2)/(3.14^2×200000))^0.5 = 0.66
φ = 0.5 *1 + α (λ - 0.2) + λ2
=0.5×(1+(0.21×(0.66-0.2)+0.66^2)) = 0.77
=(1/(0.77+(0.77^2-0.66^2)^0.5)) = 0.86
=(0.86×250)/1.1 = 196.44N/mm²
36
`
Fcd < fy / γm0 Hence Safe
Hence Safe
37
`
Since V < 0.6Vd LOW SHEAR
Md = βb x Zp x fbd
fcr, b =
=
(((1.1×(3.14)^2)×(2.00E+05)/((111.63)^2))×(1+(((1/20)×((111.63)/(17.52))^2)))
^0.5)
=303.02 N/mm²
38
`
Bending Stress Reduction factor, XLT = 0.73 < 1
=0.5×(1+(0.21×(0.91-0.2)+0.91^2)) = 0.99
=(2.54E+05×165.56×1.00)/10^6 = 42.0KNm
=(1.00×5.54E+04×250)/(1.1×10^6) = 12.6KNm
= (84.5/572.0)+(0.3/12.6)+(11.8/42.0) = 0.45
39
`
M(y) max = (N/Nd)+My/Mdy+Mz/Mdz
= (19.0/572.0)+(4.0/12.6)+(5.0/42.0) = 0.53
=(84.3/572.0)+(0.1/12.6)+(31.0/42.0) = 0.89
40
`
5.4 DESIGN OF MAIN COLUMNS:
Design Data :-
Length of member in Y- axis (Alter. Purlin Spacing) = 1500.00 mm
Length of member in Z- axis = 3000.00 mm
Take ISMB250
a. Sectional properties of ISMB250 are:
Sectional Area, A = 4755.00mm²
Depth of section, D = 250.00mm
41
`
Width of flange, bf = 125.00mm
Thickness of flange, tf = 12.50mm
Thickness of web, tw = 6.90mm
Moment of Inertia, Ixx = 5.13E+07mm4
Moment of Inertia, Iyy = 3.35E+06mm4
Radius of gyration, rxx = 103.90mm
Radius of gyration, ryy = 26.50mm
Elastic Section modulus, Zxx = 4.11E+05mm3
Elastic Section modulus, Zyy = 5.35E+04mm3
Plastic section modulus, Zpx = 4.66E+05mm3
Plastic section modulus, Zpy = 1.00E+05mm3
Root Radius, R1 = 13.00mm
tf = 12.50mm
Buckling Class =a
42
`
= ((250×56.60^2)/(3.14^2×200000))^0.5 = 0.64
φ = 0.5 *1 + α (λ - 0.2) + λ2
= 0.5×(1+(0.21×(0.64-0.2)+0.64^2)) = 0.75
= (1/(0.75+(0.75^2-0.64^2)^0.5)) = 0.88
Hence Safe
43
`
Since V < Vd SAFE
44
`
Refer Cl 8.2.2.1.IS 800 -2007
fcr, b =
=(((1.1×(3.14)^2)×(2.00E+5)/((56.60)^2))×(1+(((1/20)×((56.60)/(19.00))^2)))^
0.5)
= 813.47 N/mm2
= (1/(0.69+(0.69^2-0.55^2)^0.5)) = 0.91< 1
Hence,
=(4.66E+05×206.02×1.00)/10^6 = 95.9KNm
45
`
SAFE
=(1.00×1.00E+05×250)/(1.1×10^7) = 22.8KNm
SAFE
46
`
5.5 DESIGN OF GABLE END COLUMNS:
Design Data :-
47
`
Take ISMB200
48
`
b.Design for compression
Slenderness Ratio along z axis, L/rzz =5000.00/83.20 = 60.10
Slenderness Ratio along y axis, L/ryy = 2500.00/21.50 = 93.02
h/bf =200.00/100.00 = 2.00
tf =10.80mm
Table 10,IS 800-2007
For Rolled I sections, h/bf > 1.2, tf < 40mm
Bending about z-z axis
Buckling Class = a
α- Imperfection Parameter = 0.21
λ - Non Dimensionless slenderness ratio -
= ((250×93.02^2)/(3.14^2×200000))^0.5 = 1.05
Cl 7.1.2.1.IS 800 -2007
φ = 0.5 *1 + α (λ - 0.2) + λ2
=0.5×(1+(0.21×(1.05-0.2)+1.05^2)) = 1.14
Stress Reduction factor X = 1 / [φ + (φ2-λ2)0.5]
=(1/(1.14+(1.14^2-1.05^2)^0.5)) = 0.63
49
`
Check for Vertical Shear:
Refer Cl 8.4.1.1.IS 800 -2007
Factored Vertical shear =28.0KN
Shear area, As = h x tw = 200.00×5.70 =1140.00mm²
Nominal plastic shear =Vn =Vp =Asfy/√3 =1140.00×250/3^0.5/10^3=164.5KN
Design Verical shear strength = Vd =Vn/ϒm0 = 164.5/1.1 = 149.6KN
0.6 Vd = 0.6×149.6 = 89.8 KN
Since V < Vd SAFE
Since V < 0.6Vd LOW SHEAR
Ratio = 28.0/149.6 = 0.19
50
`
LLT / ry = 2000.00/21.50 = 93.02
Refer Cl 8.2.2.1.IS 800 -2007
fcr, b =
[(1.1 π2 E) / (LLT/ry)2)] x [1 + { (1/20) { (LLT/ry) / (hf/tf) }^2 } ]0.5
=(((1.1×(3.14)^2)×(2.00E+05)/((93.02)^2))×(1+(((1/20)×((93.02)/(17.52))^2)))
^0.5)
= 389.13N/mm2
ii) Calculation of Non Dimensional slenderness ratio, λLT
λLT = sqrt (fy /fcr.b) =(250.00/389.13)^0.5 = 0.80
iii) Bending Stress Reduction factor, XLT
αLT - Imperfection Parameter for rolled steel sections = 0.21
φLT = 0.5 [1 + αLT (λLT - 0.2) + λLT2
=0.5×(1+(0.21×(0.80-0.2)+0.80^2)) = 0.88
XLT = 1 / [φLT + (φLT2-λLT2)0.5]
=(1/(0.88+(0.88^2-0.80^2)^0.5)) = 0.79< 1
fbd = XLT x fy / γm0 =(0.79×250.00)/1.1 = 180.64N/mm2
βb (For Plastic Section) =1.00
Refer clause 8.2.2. IS 800-2007
The design Bending Strength, Md = βb x Zp x fbd
=(2.54E+05×180.64×1.00)/10^6 = 45.9KNm
Factored Bending Moment =31.0KNm
SAFE
Ratio = 31.0/45.9 = 0.68
51
`
Factored Bending Moment = 11.0 KNm
SAFE
Ratio = 11.0/12.6 = 0.87
g. Check for Combined Axial and Bending Moment:
25 6.00 12.0
52
`
Ag - Gross area of cross section = 200.96 mm²
ϒmo - Partial safety factor for failure in yielding 1.10
Tension capacity by yielding, Tdg = (250.00×200.96)/1.10/1000 = 45.7 KN
Axial tension = 12.0 KN
SAFE
Ratio = 12.0/45.7 = 0.26
Roof Brace:
Results from STAAD pro Analysis
Load case Length Axial Fx
(m) (KN)
8 7.10 12.0
53
`
DESIGN OF BASE PLATES, PEDESTAL & FOOTINGS - MAIN
COLUMNS
5.7 DESIGN OF BASE PLATES
From Staad analysis
Fx = 46.11 kN
Fy = 86.00 kN
Fz = 2.30 kN
My = Mz = 0.00 kNm
54
`
Size of the column : bf = 140.00 mm
D = 350.00 mm
Size of base plate is taken as a = 240.00 mm
b = 450.00 mm
Hence,
Length of the base plate, l = 450.00 mm
Width of the base plate, w = 240.00 mm
Table – 1 IS : 800 - 2007
Yield strength of the steel = 250.00 N/mm²
For M25 grade concrete,
IS : 800 - 2007Clause - 7.4.1
Bearing strength of concrete = 0.45fck = 0.45×25 = 11.25 N/mm²
57
`
5.8 DESIGN OF PEDESTAL
It is Short Column
=350.00×550.00×1600.00×25/10^9 7.70 kN
Fx = 46.11 kN
Fz = 2.30 kN
58
`
Moment due to Horizontal shear, Mx =2.30×1600.00/1000 = 3.68 kNm
59
`
Diameter of Lateral Tie should not be Less Than =1/4×16.0= 4.00 mm
Providing Lateral Tie Dia. = 8.00 mm
Least Lateral Dimension = 340.00mm
Sixteen Times Smallest Dia. Of Longitudinal Rft. =16×16.0= 256.00 mm
Should not be more than = 300 mm
Providing Pitch for Lateral Tie = 225 mm
provide 2 legged 8 φ @ 225 c/c as transverse reinforcement
60
`
5.9 DESIGN OF FOOTING
61
`
SLS
Axial load, P = 86.20 kN
Weight of footing =1200×1200×350×25/10^9 = 12.60 kN
Weight of soil above footing =
(1200.00×1200.00×(1000.00)×18-350.00×550.00×(1000.00)×18)/10^9
=22.46kN
Total axial load =86.20+12.60+22.46+7.70 =128.96 kN
Moment alomg X- axis, Mx =0.00+2.23×(1600.00)/1000) =3.57 kNm
Moment alomg Z- axis, Mz =0.00+46.10×(1600.00)/1000) =73.76 kNm
Area of footing required , A reqd =128.96/150.00 = 0.86 m2
Area of footing provided, A prov =1200×1200/10^6 = 1.44 m2
Sectional modulus, Zxx =1200×1200^2/6/10^9 = 0.29 m3
Sectional modulus, Zzz =1200×1200^2/6/10^9 = 0.29 m3
62
`
Max. pressure @ base = P/A+Mx/Zxx+Mz/Zzz=
=128.96/1.44+3.57/0.29+73.76/0.29 = 358.05 kN/m2
< 100.00 kN/m2 =SBC
pressure @ base = P/A-Mx/Zxx+Mz/Zzz =
=128.96/1.44-3.57/0.29+73.76/0.29 =333.27 kN/m2
> 100.00 kN/m2 =SBC
pressure @ base = P/A+Mx/Zxx-Mz/Zzz =
=128.96/1.44+3.57/0.29-73.76/0.29 =154.17 kN/m2
< 100.00 kN/m2 =SBC
Min. pressure @ base = P/A-Mx/Zxx-Mz/Zzz =
=128.96/1.44-3.57/0.29-73.76/0.29 =178.95 kN/m2
< 100.00 kN/m2 =SBC
Effective cover to reinforcement =50+12/2 = 56.00 mm
Effective depth of footing, dz =350-56.00 = 294.00 mm
Effective depth of footing, dx =294.00-12 = 282.00 mm
63
`
64
`
Pressure along Z axis, Pz = 358.05 kN/m2
Pressure along X axis, Px = 358.05 kN/m2
Factored Moment along X direction = (1.5×w×b×l ^2) / 2
=358.05×1×(0.325)^2/2×1.5= 28.36 kNm/m
Factored Moment along Z direction = (1.5×w×b×l ^ 2) / 2
=358.05×1×(0.425)^2/2×1.5 =48.50 kNm/m.
Check for depth:
Mx = 0.133fckbd2
Required Depth of Footing = (Mu/0.133fckb)0.5
dx = =(28.36×10^6/0.133/25/1000)^0.5 = 92.36 mm
< 282.00 mm
dz = =(48.50×10^6/0.133/25/1000)^0.5 = 120.78 mm
< 294.00 mm
SAFE
65
`
Reinforcement along Z direction:
Mz/bd2 =48.50×10^6/1000/294.00^2 = 0.56
p(%) = 0.090 %
Ast,z reqd = 0.09×1000×294.00/100 = 264.60 mm2
Min. reinforcement = 0.12% bD =0.12×1000×350/100 = 420.00 mm2
Dia. Of bars = 12.00
Area of one bar = 3.1416/4×12.00×12.00 = 113.10 mm2
Spacing of bar reqd = 269.28 mm
Spacing of bar provided = 250.00 mm
Area of reinforcement provided = 1000/250.00×113.10 = 452.39 mm2
provide 12 φ @ 250 c/c as reinforcement along Z axis
66
`
Design for one-way shear:
Critical section for the one way shear is at deff away from the face of column.
Along Z direction,
Pressure at a distance dz from face of column = 232.56 kN/m2
Design shear force, Vu = 232.56 x 1 x 0.13 = 30.47 kN
Shear stress, Tv = Vu/bdz =30.47×10^3/1000/294.00 = 0.10 N/mm2
100Ast,z /bdz = 100×452.39/1000/294.00 = 0.15
Tc = 0.32 N/mm2
SAFE
Along X direction,
Pressure at a distance dx from face of column = 352.23 kN/m2
Design shear force, Vu = = 352.23 x 1 x 0.04 = 15.15 kN
Shear stress, Tv = Vu/bdx =15.15×10^3/1000/282.00= 0.05 N/mm2
100Ast,x /bdx = =100×452.39/1000/282.00 = 0.16
Tc = 0.32 N/mm2
SAFE
Design for two-way shear:
Critical section for the two way shear is at a distance deff /2 away
from the face of column along all the four sides.
Punching area = (550.00+282.00)×(350.00+294.00)/10^6 = 0.54 m2
Punching shear force =
=128.96-(333.27+358.05)/2×0.54 = 56.25 kN
perimeter of critical section =
=2×((550.00+282.00)+(350.00+294.00))/10^3 = 2.95 m
Punching shear stress = = -56.25×1000/2.95/1000/282.00 = -0.07 N/mm2
Tc= 0.25(fck)^0.5 = =0.25×(25)^0.5 = 1.25 N/mm2
67
`
ks = 0.5+Bc or 1 = 1.00
Allowable shear stress =ks.
Tc = =1.00×1.25 = 1.25 N/mm2
SAFE
68
`
CHAPTER 6
ESTIMATION
69
`
CHAPTER 7
7. CONCLUSION
Steel is such a versatile material that every object we see in our daily life has used
steel directly or indirectly. There is no viable substitute to steel in construction
activities. Steel remains and will continue to remain logical and wide choice for
construction purpose, environmentally also as much as of the steel used in
recycling process.
We designed the tea factory using Pre engineered metal building method with
major quantities of steel sections . Area of the building is 216 sq.m and total
weight of steel used in building is 11400 kg. we designed I section for primary
members and purlins members using cold formed steel section and rafter and
main column using hot steel section . Footing designed in RCC with M25 grade
of concrete. Braces are designed using diagonal rod bracing. The structure was
analysed using STAAD PRO and checked for safety .
70
`
CHAPTER 8
8.REFERENCES
7. IS 801:1975 Code of practice for use of Cold formed light gauge steel
structural members in general building construction
71
`
72
`
73
`