Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

ДНЕВНА ПРИПРЕМА

Наставни предмет Час одељенског старешине

Наставна јединица Таленат и успех

Редни број часа 27.

Тип часа обрада

Облици рада фронтални, групни рад

Циљеви и задаци часа Научити значење речи таленат и успех; развијати интерес
за постизање успеха активностима за које су талентовани;
упознати пут који треба прећи од поседовања талента до
одређеног успеха.
Наставне методе вербална, метода практичних радова

Наставна средства и потребан хамер-папир


материјал

Корелација ликовна култура, грађанско васпитање

Коришћена литература Приручници за грађанско васпитање

Ток часа :

Уводни део часа – 5 минута Ученици су донели фотографије својих омиљених спортиста ,
певача и глумаца. Разговарамо о њима. Ученици говоре у чему су
успешни. Деле се у две групе: спорт и музика. Слике слажу на
папир за плакат.
Питам ученике: Како су сви ти људи постигли свој успех ?
( тренирањем, вежбањем )
Можемо ли и ми постићи такве успехе ? ( Могу они који имају
таленат за одређену активност и упорност у раду ).

Главни део часа – 30 минута Упознајемо ученике са значењем речи ТАЛЕНАТ = особина,
способност, даровитост. Реч записујем на левој страни табле.

Ученици говоре о својим талентима и како их развијају


( ваннаставне школске активности ). Набрајају своје досадашње
успехе ( учествовања на такмичењима у школи, приредбама... ).
Објашњавамо реч УСПЕХ. Реч записујемо на десној страни
табле.

Ученици говоре о успесима својих омиљених спортиста и певача.

Ученицима дајемо задатак да у групи разговарају о путу који


треба прећи од талента до успеха. Треба издвајати кључне речи
које ће вође група записати на табли за таленат или успех
( школовање, вежбање, истрајност, упорност, одрицање,
марљивост, храброст ).

Ученицима објаснити да сваки човек тежи неком успеху. Многи


научници су читав живот тражили решење да би постигли
циљеве својих истраживања. Уколико човек не жели постићи
нешто, никада неће напредовати ни у чему.

Завршни део часа – 10 минута Свака група лепи у средину папира донешене фотографије. Око
фотографија на левој страни плаката исписују таленте које имају
спортисти и певачи, а на десној њихове успехе.

Задатак за ученике : ученици појединачно напишу шта планирају


да постигну до краја школске године. Папире ћемо сачувати до
краја школске године и тада видети ко је реализовао предвиђене
успехе.

(Само)евалуација и корекција часа

You might also like