MT Tahun 1

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

MATEMATIK TAHUN 1

Tarikh 21 Ogos 2019


Kelas 1 Istiqomah Kemahiran Abad ke-21
Masa 08.45-09.45
Nombor dan Operasi / Berdaya tahan
Bidang
Wang Mahir berkomunikasi
Tajuk
/ Pemikir
4.2 Sumber kewangan dansimpanan.
Standard Kandungan Kerja sepasukan
4.3 Penyelesaian masalah.
Bersifat ingin tahu
4.2.1 Mengenal pasti sumber kewangan dan simpanan.
Standard Berperinsip
4.2.2 Merekod simpanan dan perbelanjaan daripada sumber kewangan
Pembelajaran Bermaklumat
4.3.1 Menyelesaikan masalah harian melibatkan penambahan dan
penolakan wang.
Penyayang / Prihatin
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Patriotik
1. Mengenal pasti sumber kewangan dan simpanan.
Objektif Pembelajaran 2. Merekod simpanan dan perbelanjaan daripada sumber kewangan
Strategi Pengajaran dan
3. Menyelesaikan masalah harian melibatkan penambahan dan Pembelajaran
penolakan wang
5P
Kumpul Wang (Buku teks Muka surat 30)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan / Penyelesaian masalah
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid Mengenal pasti sumber kewangan dan simpanan. Pembelajaran berasaskan
3. Murid merekod simpanan dan perbelanjaan daripada sumber projek
Ringkasan Aktiviti kewangan
Pembelajaran kooperatif
4. Murid menyelesaikan masalah harian melibatkan penambahan dan
penolakan wang. Pembelajaran kecergasan
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti pelbagai
Muka Surat 29-30)
6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Pembelajaran Kontekstual

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis Pembelajaran


Konstruktivisme
Lembaran kerja Kemahiran Belajar Cara
Belajar
/ Hasil kerja
Kajian Masa Depan
Pemerhatian
Pembelajaran Akses
Pentaksiran dan Kendiri
Kuiz
Penilaian
Pembelajaran Luar Bilik
Lisan
Darjah
Tugasan Pembelajaran Masteri

Projek Pendekatan Modular


Pada akhir pengajaran; / Pendekatan Berpusatkan
Murid
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Round Table


Mesyuarat / Kursus
/ Think, Pair, Share
Program Sekolah Hot seat
Mengiringi murid keluar Permainan

Catatan Aktiviti luar 3 stray and 1 stay

Pembentangan
Cuti Bencana / Cuti Khas
Main Peranan
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Gallery Walk
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


Ulasan Pentadbir (EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 1

Tarikh 22 Ogos 2019


Kelas 1 Istiqomah Kemahiran Abad ke-21
Masa 07.45-08.15
Sukatan dan Geometri / Berdaya tahan
Bidang
Masa Dan waktu Mahir berkomunikasi
Tajuk
5.1 Hari dan bulan. / Pemikir
Standard Kandungan
Kerja sepasukan
Standard 5.1.1 Menyatakan waktu dalam sehari.
Bersifat ingin tahu
Pembelajaran 5.1.2 Menyatakan dalam urutan peristiwa dalam sehari.
Berperinsip
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Bermaklumat
Objektif Pembelajaran 1. Menyatakan waktu dalam sehari.
2. Menyatakan dalam urutan peristiwa dalam sehari. Penyayang / Prihatin

Kenali Waktu (Buku teks – Muka surat 32) Patriotik


1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid menyatakan waktu dalam sehari. Strategi Pengajaran dan
Ringkasan Aktiviti 3. Murid menyatakan dalam urutan peristiwa dalam sehari. Pembelajaran
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti 5P
– Muka surat 31-33)
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi / Penyelesaian masalah
pelajaran.
Pembelajaran berasaskan
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis projek

Pembelajaran kooperatif
Lembaran kerja
Pembelajaran kecergasan
/ Hasil kerja pelbagai

Pemerhatian Pembelajaran Kontekstual

Pentaksiran dan Kuiz Pembelajaran


Penilaian Konstruktivisme
Lisan Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Tugasan
Kajian Masa Depan
Projek
Pembelajaran Akses
Kendiri
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Pembelajaran Masteri
dalam sesi akan datang.
Pendekatan Modular
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- / Pendekatan Berpusatkan
Mesyuarat / Kursus Murid
Program Sekolah
Strategi Pengajaran dan
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Abad Ke-21

Catatan Aktiviti luar Round Table

/ Think, Pair, Share


Cuti Bencana / Cuti Khas
Hot seat
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Permainan
Cuti Rehat / Cuti Sakit
3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta
Ulasan Pentadbir

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 1

Tarikh 23 Ogos 2019


Kelas 1 Istiqomah Kemahiran Abad ke-21
Masa 07.45-08.45
Sukatan dan Geometri / Berdaya tahan
Bidang
Masa Dan waktu Mahir berkomunikasi
Tajuk
5.1 Hari dan bulan. / Pemikir
Standard Kandungan
Kerja sepasukan
Standard 5.1.1 Menyatakan waktu dalam sehari.
Bersifat ingin tahu
Pembelajaran 5.1.2 Menyatakan dalam urutan peristiwa dalam sehari.
Berperinsip
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Bermaklumat
Objektif Pembelajaran 3. Menyatakan waktu dalam sehari.
4. Menyatakan dalam urutan peristiwa dalam sehari. Penyayang / Prihatin

Kenali Waktu (Buku teks – Muka surat 32) Patriotik


6. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
7. Murid menyatakan waktu dalam sehari. Strategi Pengajaran dan
Ringkasan Aktiviti 8. Murid menyatakan dalam urutan peristiwa dalam sehari. Pembelajaran
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti 5P
– Muka surat 31-33)
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi / Penyelesaian masalah
pelajaran.
Pembelajaran berasaskan
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis projek

Pembelajaran kooperatif
Lembaran kerja
Pembelajaran kecergasan
/ Hasil kerja pelbagai

Pemerhatian Pembelajaran Kontekstual

Pentaksiran dan Kuiz Pembelajaran


Penilaian Konstruktivisme
Lisan Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Tugasan
Kajian Masa Depan
Projek
Pembelajaran Akses
Kendiri
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Pembelajaran Masteri
dalam sesi akan datang.
Pendekatan Modular
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- / Pendekatan Berpusatkan
Mesyuarat / Kursus Murid
Program Sekolah
Strategi Pengajaran dan
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Abad Ke-21

Catatan Aktiviti luar Round Table

/ Think, Pair, Share


Cuti Bencana / Cuti Khas
Hot seat
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Permainan
Cuti Rehat / Cuti Sakit
3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta
Ulasan Pentadbir

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 1

26 Ogos 2019
Tarikh
1 Istiqomah Kemahiran Abad ke-21
Kelas
12.05-01.05 / Berdaya tahan
Masa
Mahir berkomunikasi
Sukatan dan Geometri
Bidang
/ Pemikir
Tajuk Masa Dan waktu
Kerja sepasukan
Standard Kandungan 5.2 Muka jam.
Bersifat ingin tahu
5.2.1 Mengenal pasti jarum jam pada muka jam. Berperinsip
Standard
Pembelajaran 5.2.2 Mengenal pasti dan menyatakan ‘setengah’, ‘satu perempat‘ dan
Bermaklumat
‘tiga perempat’ berdasarkan muka jam
Penyayang / Prihatin
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Patriotik
1. Mengenal pasti jarum jam pada muka jam.
Objektif Pembelajaran
2. Mengenal pasti dan menyatakan ‘setengah’, ‘satu perempat‘ Strategi Pengajaran dan
dan ‘tiga perempat’ berdasarkan muka jam Pembelajaran

Kenali Jam Dan Masa (Buku teks – Muka surat 33-34) 5P


1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. / Penyelesaian masalah
2. Murid mengenal pasti jarum jam pada muka jam.
Pembelajaran berasaskan
Ringkasan Aktiviti 3. Murid Mengenal pasti dan menyatakan ‘setengah’, ‘satu perempat‘
projek
dan ‘tiga perempat’ berdasarkan muka jam.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Pembelajaran kooperatif
Muka surat 34-35)
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Pembelajaran kecergasan
pelbagai
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Lembaran kerja Konstruktivisme

/ Hasil kerja Kemahiran Belajar Cara


Belajar
Pemerhatian
Kajian Masa Depan
Kuiz Pembelajaran Akses
Pentaksiran dan
Penilaian Kendiri
Lisan
Pembelajaran Luar Bilik
Tugasan Darjah

Projek Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Pada akhir pengajaran; / Pendekatan Berpusatkan
Murid
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Round Table


Mesyuarat / Kursus
/ Think, Pair, Share
Program Sekolah Hot seat
Mengiringi murid keluar Permainan

Catatan Aktiviti luar 3 stray and 1 stay

Pembentangan
Cuti Bencana / Cuti Khas
Main Peranan
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Gallery Walk
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


Ulasan Pentadbir (EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)

You might also like