Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Школа:

Наставни предмет: Српски језик

Разред: 7.

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 6


Наставна тема: Утва златокрила
Наставна јединица: Књижевност: Љубавни растанак, народна песма
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Књижевнотеоријско тумачење народне лирске љубавне песме
Образовни задаци:  Успешно доживљавање, схватање и тумачење уметничког
остварења
 Проширивање знања о народним лирским песмама
 Детаљније упознавање са љубавним народним песмама
 Откривање основног слоја песме; разумевање порука и поука, тема
и мотива
 Препознавање основних осећања у љубaвним лирским песмама
 Указивање на битне језичкостилске особености песме
 Откривање везе између народне традиције и симболичног и
алегоричног песничког израза
Функционални  Активно учествовање ученика у осмишљеним активностима
задаци:  Подстицање интересовања ученика за читање народне
књижевности
 Проширивање и усвајање нових знања о Вуку Стефановићу
Караџићу и значају његовог рада на сакупљању народне
књижевности
 Савладавање технике изражајног читања
 Оспособљавање ученика за самостално изражавање и
репродуковање прочитаних садржаја
Васпитни задаци:  Јачање чулног и језичког сензибилитета ученика образлагањем
уметничких поступака
 Развијање уметничког укуса и стваралачке маште код ученика
Кључни појмови: Народна лирска љубавна песма; алегорија, хипербола, метафора;
песничка слика, мотив

Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у паровима
Наставне методе: Дијалошка, истраживачка, демонстративна, аналитичко-синтетичка
Наставна средства: Вербална, Читанка (страна 8), Звучна читанка, наставни листови,
музички уређај (за слушање Мокрањаца)
Место извођења
Кабинет за српски језик
наставе:
Корелација: Музичка култура, биологија, народна традиција, информатика

Напомене: /

ТОК ЧАСА
Уводни део часа: ● Како бих ученике психолошки припремила за предстојеће
(12 минута) активности на овом часу, подстичем их на разговор о томе на који
начин данас млади изражавају осећања према својим симпатијама,
а на који начин се то некада чинило.
● Подсетите се шта је књижевност и поделе књижевности према
облику или форми, аутору и књижевним родовима.
● Разговарамо о томе како су настале љубавне народне песме.
Кажите да ли се у њима директно откривају љубавна осећања.
Објасните због чега се та осећања скривају.
● Покушајте да уобличите основне одлике љубавних народних
песама. (врло стара и најбројнија врста, богата мотивима,
осећањима и стилским фигурама; основно осећање – љубав
младића и девојке; испеване у лирском десетерцу и осмерцу)
Главни део часа: ● Записујемо у школским свескама и на табли:
(25 минута) Љубавни растанак
(народна лирска љубавна песма)
● После записивања наслова наставне јединице, организујем
слушање песме, а по потреби, читам је изражајно и
интерпретативно (Читанка, страна 8).
● Протумачите непознате и мање познате речи. (зумбул и када –
цвеће, бостан – врт, башта (данас је заједнички назив за диње и
лубенице), калем – писаљка од трске, мурећеп – мастило, јад –
несрећа)
● Приказујем слике ових биљака.
● Ученици добијају задатак да у себи поново прочитају песму, а
потом треба да кажу своје утиске, размишљања и запажања у вези
са прочитаном песмом.
● Поступком анализе и помоћу мојих подстицајних питања ученици
долазе до закључка да су плави зумбул и зелена када младић и
девојка који су раздвојени.
● Уобличавамо тему песме и мотиве и ученици их записују у својим
свескама.
● Након стицања основног утиска о песми, обогаћујем ученичко
знање из стилистике за још једно изражајно средство – алегорију,
пошто је читава песма дата у облику алегоријских слика. Подсећам
ученике на пренесено значење речи ЗУМБУЛ, БОСТАН и КАДА.
Напомињем да се нигде у песми не помињу младић и девојка, али
да се из структуре песме свуда осећају. Љубавно осећање је
опевано у облику алегорије. Младост представља најлепше доба
живота, а љубав најдубље човеково осећање. Пренесени су у
мирисни врт (бостан) у коме израстају два прелепа цвета која се
својом лепотом привлаче.
● Подстичем ученике да пронађу и запишу и остала стилска
обележја. (епитети – плави, зелени, црн, хипербола – лист хартије
као небо, мастила колико је у мору воде, за три године не би
исписала јада).
● Кажите које је основно осећање у песми. Објасните због чега је
љубавно осећање проткано тугом. Претпоставите шта је могао
бити разлог раздвојености младића и девојке.
● Објашњавам ученицима да у паровима треба да ураде следеће
задатке (задатке и приказујем):
 Издвојите осећања која су обузела младића и девојку.
 Пронађите речи које указују на старину песме.
● Последња активност у главном делу часа је задатак да ученици
смисле наставак песме који ће у завршном делу часа прочитати или
испричати. Док ученици раде овај задатак и претходни, слушају
музику (Мокрањац).
Завршни део часа: ● Ученици излажу претходни задатак, а потом следи разговор (датум)
о
(8 минута) написаним наставцима песме.
Љубавни
● Ученици добијају растанак
задатак да науче песму напамет за домаћи
задатак, али са напоменом да песму треба изражајно казивати.
ДОМАЋИ (народна лирска љубавна песма)
ЗАДАТАК:
● Подсећам ученике да ће се следећег часа упознати са посленичким
ЗУМБУЛ, БОСТАН и КАДА
народним песмама. Треба понети „Књижевни споменар” са
анализираним песмама које се налазе у Читанци на страни 9 с
алегорија
напоменом да не треба анализирати песму на десетој страни. Треба
се информисати
младосто посленичким народним песмама и записати
љубав
основне одлике ових песама.
 епитети
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
 хипербола

You might also like