Priprema Moja Okolina Osobine Vode

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

UNIVERZITET U SARAJEVU

PEDAGOŠKI FAKULTET
RAZREDNA NASTAVA

Pisana priprema za realizaciju nastavnog časa iz predmeta Moja okolina

STUDENT: MENTOR:
Šejla Nahić doc. dr. Sanela Rustempašić
I OPĆI PODACI

Datum održavanja časa: 2.12.2019. godine


Naziv škole: Oš „Mirsad Prnjavorac“
Razred i odjeljenje: III
Čas po redu: I (prvi)
Učitelj/ica: Aida Malkić
Student: Šejla Nahić

II METODIČKI PODACI

Naziv predmeta: Moja okolina


Naziv nastavne cjeline:
Naziv nastavne teme: Voda u prirodi
Naziv nastavne jedinice: Osobine vode
Tip časa: Usvajanje novog nastavnog gradiva
Prethodna nastavna jedinica: Izgled mjesta i okoline
Naredna nastavna jedinica: Tekuće vode
Nastavne metode: Metoda usmenog izlaganja, metoda razgovora, metoda demonstracije i
metoda praktične primjene.
Oblici nastavnog rada: Frontalni i grupni oblik rada
Nastavna sredstva: Kreda, tabla, voda, plutani čep, list, orah, stiropor, kovanica, pijesak, šećer,
so, sok, ulje, mlijeko, 4 različite posude, kuhano jaje, živo jaje i 12 časa.
Objekt nastavnog rada: Učionica
CILJ NASTAVNOG ČASA: Usvajanje novih i proširivanje postojećih znanja o vodi.
Osposobljavanje učenika za samostalno istraživanje i sposobnost aktivnog upoznavanja
prirodnog okruženja, pravljenja zabilješki i izvještavanja.
Kroz praktičan primjer uočavanje osobina vode.
Zadaci nastavnog časa:
Obrazovni: Razvijanje sposobnosti uočavanja osnovnih svojstava objekata, pojava i procesa u
okruženju;
Razvijanje radoznalosti,interesovanja i sposobnosti za aktivno upoznavanje prirodnog
okruženja.
Odgojni: Njegovanje i razvijanje pravilnog odnosa prema prirodi;
Razvijanje ekološke svijesti i savjesti;
Formiranje stavova i načina ponašanja, čuvanja i zaštite životne sredine;
Razvijanje pravilnog ,saradničkog odnosa prema drugovima u grupi;
Razvijanje istraživačkog duha kod učenika putem vršenja kratkotrajnih eksperimenata.
Funkcionalni: Formiranje vještina, navika i sposobnosti posmatranja, analize, sinteze,
upoređivanja, pojava i procesa;
Osposobiti učenike za samostalno zapažanje, pravljenje zabilješki i izvještavanje.

III VREMENSKA ARTIKULACIJA NASTAVNOG ČASA

Uvodni dio časa: 5 min


Glavni dio časa: 25 min
Završni dio časa: 15 min

IV KRATAK PREGLED NASTAVNOG ČASA

Uvodni dio časa: Oluja misli


Glavni dio časa: Eksperiment – osobine vode
Završni dio časa: Predstavljanje rezultata eksperimenta
V DETALJNA RAZRADA NASTAVNOG ČASA

Uvodni dio časa:


Predstavljam se i pozdravljam učenike.
Dobar dan. Ja sam Šejla Nahić i dolazim sa Pedagoškog fakulteta, a danas sam tu s vama da se
družimo na času Moje okoline. Jeste li vi nekada čuli za oluju misli? Znate li šta je to? Eh, hajde
da danas mi primjenimo oluju misli. Ja ću vam napisati na tablu jednu riječ, a vi govorite sve
ono na šta vas asocira ta riječ i ja ću zapisivati. Jeste li spremni? Zapisat ću riječ VODA.
Učenici govore, a ja zapisujem sve ono na šta njih asocira riječ voda. Nakon toga, razgovaramo o
tome što smo zapisali na tablu i o vodi i njenim osobinama. Uočavamo važnost vode, odnosno da
bez vode nema života.
Isticanje cilja časa i najava nastavne jedinice. Zapisivanje naslova na tablu.

Glavni dio časa:


Prije početka časa, učenike sam podijelila u grupe i napravila razmještaj stolova, tako da učenici
već sjede u formiranim grupama. Imam 6 grupa od po 5 učenika. Svakoj grupi dajem određeni
zadatak.
Obzirom da danas radimo osobine vode, ja sam za vas pripremila sve što je potrebno za jedan
eksperiment koji ćete vi da uradite i tako naučite o osobinama vode. Svaka grupa će imati svoj
zadatak. Kada sve grupe dobiju zadatak, počet ćete sa eksperimentom. Unutar grupa se
dogovorite ko će biti predstavnik koji će na kraju da nam predstavi svoju grupu, vaše zadatke i
rezultate eksperimenta. Je li uredu?
Na sto grupe koja će mi biti broj 1. stavljam ono što je potrebno za njihov eksperiment i
objašnjavam njihov zadatak.
Grupa broj 1. ima zadatak da odredi okus, boju i miris vode. Prije nego počne sa izvođenjem
eksperimenta, vođa ili predstavnik grupe treba da popuni ovaj papir, odnosno trebate da upišete
ime i prezime članova grupe, potreban materijal za taj eksperiment, pretpostavku, tj. ono što vi
mislite da će se desiti, i kratak opis eksperimenta, a kada uradite eksperiment popunit ćete ovo
gdje piše zaključak i napisati vaš zaključak.
Grupi broj 2. dajem potreban materijal za eksperiment.
Grupa broj 2. ima zadatak da uoči šta voda otapa, a šta ne otapa. Isto kao i grupa broj 1. imate
papir koji trebate popuniti prije eksperimenta i zaključak nakon eksperimenta.
Dijelim materijal i objašnjavam zadatak grupe broj 3.
Zadatak ove grupe jeste da uočite šta sve voda rastvara, a šta ne rastvara. U čaše ćete nasuti
istu količinu vode i u jednu čašu isto toliko i soka, u drugu ulja koliko i vode, u treću mlijeka
koliko i vode i uočiti sta se rastvorilo, šta ne.
Za grupu broj 4. dijelim materijal i zadatak.
Vaš zadatak jeste da uočite koji oblik voda ima i kakva je njena površina. U ove posude ćete
nasuti istu količinu vode i posmatrati. A kasnije zaključiti kakav je oblik vode i kakva je njena
površina.
Grupa broj 5. dobiva materijal i zadatke.
Vaš zadatak je da u dvije čaše naspete vodu, jednu vodu ćete posoliti i u nju ubaciti kuhano jaje,
drugu vodu ćete pošećeriti i u nju ubaciti živo jaje. U pretpostavku upišite ono što mislite da će
se desiti, a kasnije, nakon posmatranja, upišite zaključak eksperimenta.
Dijelim materijal za grupu broj 6. i objašnjavam zadatak.
Zadatak vaše grupe jeste da uočite koji to predmeti plutaju, a koji padaju na dno u vodi. U
posudu ćete nasuti vodu, pa napisati pretpostavku, a onda ubaciti predmete, posmatrati i onda
napisati zaključak.
Nakon što sam svim učenicima podijelila potrebni materijal i objasnila njihove zadatke, dajem
im vrijeme za izvođenje eksperimenta. Dok učenici izvode eksperiment, ja ih nadgledam, pratim,
dajem dodatna objašnjenja i upute, ako je potrebno.
Završni dio časa:
Kada su sve grupe završile sa eksperimentima, jedan po jedan vođa grupa prezentuje rad njegove
grupe.

VI IZGLED TABLE
Školski rad 2.12.2019.
Osobine vode

Za piće Za životinje

slatka
More VODA

Za hranu

Rijeka slana
VII BIBLIOGRAFSKI PODACI

1. Nastavni plan i program za devetogodišnju osnovnu školu


https://mon.ks.gov.ba/aktuelno/novosti/nastavni-planovi-i-programi-za-osnovnu-skolu

VIII PRILOZI

You might also like