Professional Documents
Culture Documents
66.Три сабирка- здруживање сабирака
66.Три сабирка- здруживање сабирака
Дневна припрема
Датум: 3.12.2019.
Основна школа: „Вук Караџић“ Вишеград
Наставник и разред: Оливера Милисављевић, II1
Предмет: Математика
Наставна јединица: ТРИ САБИРКА, ЗДРУЖИВАЊЕ САБИРАКА
Наставни облици рада: фронтални, индивидуални
Наставне методе: разговор, м. илустрације, м. писаних радова
Наставна средства: наставни листић
(образовни) научити шта се дешава са збиром ако се сабирци
здруже
показати асоцијативност помоћу дидактичког материјала и графички
Циљ и задаци часа: уочити његову примену код лакшег израчунавања
(васпитни) развијање уредности,
(функционални) учење откривањем, развијање запажања и
логичког мишљења, уочавање сабирака и збира у једнакостима
Ученик треба да
Очекивани исходи:
примјењује својство здруживања сабирака.
Начин провјере исхода: Критеријски задаци за сваку наставну јединицу;
ТОК ЧАСА:
Три сабирка се могу сабрати на 3 начина и тада се одвајају у заграде. То својство сабирања називамо
асоцијативност или здруживање сабирака. На примјерима објашњавам здруживање сабирака:
(3 + 2)
(3 + 2) + 1=5+1=6
(3 + 1) + 2 =4+2=6
3 + (2 + 1) =3+3=6
- Уочавамо колики је збир у сваком примјеру. Шта се дешава са збиром ако сабирке здружујемо на
различите начине? То је својство асоцијативности. Без обзира на који начин здружимо сабирке збир ће
остати непромијењен (исти).
Својства сабирања
( 5 + 3 ) + 2 = 8 + 2 = 10
5 + (3 + 2 ) = 5 + 5 = 10
( 5 + 2 ) + 3 = 7 + 3 = 10
( 3 + 1) + 4 = __ + __ = __
3 + ( 1 + 4 ) = __ + __ = __
( __ + __ ) + __ = __ + __ = __
б) 2, 5, 1
( 2 + 5) + 1 = __ + __ = __
2 + ( 5 + __ ) = __ + __ = __
( __ + __ ) + __ = __ + __ = __
в) 4, 2, 3
( __ + __) + __ = __ + __ = __
__ + ( __ + __ ) = __ + __ = __
( __ + __ ) + __ = __ + __ = __