Professional Documents
Culture Documents
Worked Examples Eurocode 2 PDF
Worked Examples Eurocode 2 PDF
Worked Examples Eurocode 2 PDF
4800
3.1.1 Actions
kN/m2
Permanent:
Self-weight 0.175 × 25 = 4.4 EC1-1-1: Table A1
50 mm screed = 1.0
Finishes, services = 0.5
Total gk = 5.9
Variable:
Offices, general use B1 = 2.5 EC1-1-1: Tables
Movable partitions @ 2.0 kN/m = 0.8 6.1, 6.2 & NA
Total jk = 3.3 EC1-1-1: 6.3.12(8)
3.1.2 Cover
Nominal cover, cnom: Exp. (4.1)
cnom = cmin + Dcdev
where
cmin = max[cmin,b ; cmin,dur]
where Cl. 4.4.1.2(3)
cmin,b = minimum cover due to bond = diameter of bar
Assume 12 mm main bars.
cmin,dur = minimum cover due to environmental conditions Table 4.1.
Assuming XCI and using C30/37 concrete, BS 8500-1:
cmin,dur = 15 mm Table A4.
Dcdev = allowance in design for deviation. Cl. 4.4.1.2(3)
Assuming no measurement of cover,
Dcdev = 10 mm
= cnom = 15 + 10 = 25 mm
36
,'*3Lbfierlniihkm^]hg^&pZrleZ[
Fire:
Check adequacy of section for 1 hour fire resistance (i.e. REI 60). EC2-1-2:
Thickness, hs,min = 80 mm cf. 175 mm proposed = OK 4.1(1), 5.1(1)
Axis distance, amin = 20 mm cf. 25 + f/2 = 31 i.e. not critical = OK & Table 5.8
= choose cnom = 25 mm
3.1.6 Deflection
Check span-to-effective-depth ratio. Appendix B
Basic span-to-effective-depth ratio for r = 0.41% = 20 Table 7.4N & NA
As,prov/As,req = 645/599 = 1.08 Exp. (7.17)
Max. span = 20 × 1.08 × 144 = 3110 mm i.e. < 4800 mm = no good
Consider in more detail:
Allowable l/d = N × K × F1 × F2 × F3
where Cl. 7.4.2,
N = 25.6 (r = 0.41%, fck = 30 MPa) Appendix C7,
K = 1.0 (simply supported) Tables C10-C13
F1 = 1.0 (beff/bw = 1.0)
F2 = 1.0 (span < 7.0 m)
F3 = 310/ ss © 1.5
37
where‡
ss = ssu (As,reqq/As,prov) 1/d Cl. 7.4.2, Exp. (7.17)
where Table 7.4N, & NA
ssu { 242 MPa (From Figure C3 and Table NA.5:
gk/qk = 1.79, c2 = 0.3, gG = 1.25) Note 5
d = redistribution ratio = 1.0 Figure C3
= ss { 242 × 594/645 = 222
= F3 = 310/222 = 1.40 © 1.5 Figure C3
= Allowable l/
l d = 25.6 × 1.40 = 35.8
Actual l/
l d = 4800/144 = 33.3 = OK
Use H12 @ 175 B1 (645 mm2/m)
3.1.7 Shear
By inspection, OK
However, if considered critical:
V = 29.5 kN/m as before Cl. 6.2.1(8)
VEd = 29.5 – 0.14 × 12.3 = 27.8 kN/m
vEd = 27.8 × 103/144 × 103 = 0.19 MPa Cl. 6.2.2(1);
vRd,c = 0.53 MPa Table C6
= No shear reinforcement required
q
H12 @ 175
Figure 3.2 Simply
p supported
pp slab: summary
a) Minimum areas
Minimum area of reinforcement:
As,min = 0.26 (ffctm/ffyk) bt] ª 0.0013 btd Cl. 9.3.1.1, 9.2.1.1
where
bt = width of tension zone Table 3.1
fctm = 0.30 × fck0.666
38
,'*3Lbfierlniihkm^]hg^&pZrleZ[
LeZ[l
Crack control:
OK by inspection. Table 7.2N & NA
Maximum spacing of bars:
< 3h < 400 mm OK Cl. 9.3.1.1.(3)
Secondary reinforcement:
20% As,reqq = 0.2 × 645 = 129 mm2/m
Use H10 @ 350 (224) B2
Cl. 9.3.1.1.(2)
Edges: effects of assuming partial fixity along edge
Top steel required = 0.25 × 594 = 149 mm2/m
Use H10 @ 350 (224) T2 B2 as U-bars Cl. 9.3.1.2.(2)
extending 960 mm into slab§
b) Curtailment
Curtailment main bars:
Curtail main bars 50 mm from or at face of support. SMDSC[9]:
Fig. 6.4;
How to[8]:
Detailing
At supports:
50% of As to be anchored from face of support. Cl. 9.3.1.2.(1)
Use H12 @ 350 B1 T1 U-bars
§A free unsupported edge is required to use ‘longitudinal and transverse Cl. 9.3.1.4.(1)
reinforcement’ generally using U-bars with legs at least 2h long. For slabs
150 mm deep or greater, SMDSC[9] standard detail recommends U-bars lapping
500 mm with bottom steel and extending 0.1ll top into span.
39