RPH Sejarah T3 3.1.2019

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH

Mata Pelajaran: Sejarah KBAT:


Kelas : 3 US Jumlah Pelajar : / 1. Menganalisis
Hari: Khamis
Tarikh: 03.01.2019 EMK:
Masa: 08.45 pagi – 09.45 pagi (1 jam) 1.Bahasa
Tajuk: Bab 1 Kedatangan Kuasa Barat 2.Patriotisme
Subtopik 1.1 Kestabilan dan Kemakmuran Negara Kita
Objektif Di akhir pembelajaran murid dapat: Nilai:
1. Menerangkan secara lisan ciri-ciri kestabilan dan 1.Kerjasama
pembelajaran:
2.Keberanian
kemakmuran negara sebelum kedatangan Barat.
2. Menjawab soalan kuiz lisan mengenai ciri-ciri
Pengayaan/
kestabilan dan kemakmuran negara kita.
Pentaksiran:
Kriteria Kejayaan: Saya berjaya jika: 1.Menjawab soalan
1. Murid dapat Menerangkan secara lisan sekurang- latihan mengenai
subtopik.
kurangnya 3 daripada 5 ciri-ciri kestabilan dan
kemakmuran negara sebelum kedatangan Barat.

2. Murid dapat menjawab sekurang-kurangnya 5


daripada 10 soalan kuiz lisan mengenai ciri-ciri
kestabilan dan kemakmuran negara kita.
Pengetahuan sedia Murid pernah mempelajari mengenai sistem pemerintahan
ada: yang dikuasai oleh Sultan pada Zaman Kesultanan Melayu.
Konsep: Sistem pemerintahan, struktur sosial, pendidikan formal &
pedidikan tidak formal.
Bahan Bantu Buku teks
Belajar:
Strategi PdPc: 1. Pembelajaran koperatif
Rangka pengajaran:
Set induksi:
1. Guru menyoal murid mengenai pemerintah tertinggi dalam sistem
pemerintahan ketika Zaman Kesultanan Melayu.
Aktiviti utama:
1. Guru menayangkan video mengenai suasana pemerintahan Zaman
Kesultanan Melayu.
2. Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan.
3. Guru menetapkan subtopik kepada setiap kumpulan secara undian.
4. Guru meminta setiap kumpulan menghasilkan peta i-Think berdasarkan
subtopik masing-masing.
5. Guru membimbing murid untuk menghasilkan peta i-Think.
6. Guru meminta wakil kumpulan untuk membentangkan peta i-Think
mengikut turutan subtopik.
Penutup :
1. Guru membuat rumusan dan refleksi pembelajaran.
2. Guru kembali berkongsi objektif pembelajaran.
Refleksi:
1. SISTEM PEMERINTAHAN
DAN STRUKTUR SOSIAL
2. HASIL BUMI DAN HASIL
ALAM , MEMANFAATKAN
HASIL ALAM
3. SISTEM EKONOMI
4. KEGIATAN
KEINTELEKTUALAN –
PENDIDIKAN TIDAK
FORMAL
5. KEGIATAN
KEITELEKTUALAN –
PENDIDIKAN FORMAL

You might also like