Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH

Mata Pelajaran: Sejarah KBAT:


Kelas : 3 Bukhori Jumlah Pelajar : /27 1. Menganalisis
Hari: Ahad
Tarikh: 07.04.2019 EMK:
Masa: 07.45 pagi – 08.45 pagi (1 jam) 1.Bahasa
Tajuk: Bab 4 Pentadbiran Negeri-negeri Melayu Tidak Bersekutu 2.Patriotisme
Subtopik 4.2 Peluasan Kuasa British di Perlis, Kedah, Kelantan,
Terengganu dan Johor. Nilai:
Objektif Di akhir pembelajaran murid dapat: 1.Kerjasama
1. Menerangkan secara lisan kronologi pendudukan 2.Keberanian
pembelajaran:
British di Perlis, Kedah, Kelantan, Terengganu dan
Pengayaan/
Johor.
Pentaksiran:
2. Menjawab soalan kuiz lisan mengenai kronologi
1.Menjawab soalan
pendudukan British di Perlis, Kedah, Kelantan, latihan mengenai
Terengganu dan Johor. subtopik.

Kriteria Kejayaan: Saya berjaya jika:


1. Murid dapat menerangkan secara lisan sekurang-
kurangnya 3 daripada 6 kronologi pendudukan
British di Perlis, Kedah, Kelantan, Terengganu dan
Johor.

2. Murid dapat menjawab sekurang-kurangnya 5


daripada 10 soalan kuiz lisan mengenai kronologi
pendudukan British di Perlis, Kedah, Kelantan,
Terengganu dan Johor.
Pengetahuan sedia Murid mengetahui bahawa British pernah menjajah Tanah
ada: Melayu pada zaman dahulu.
Konsep: Penjajahan, perjanjian, tipu helah, manipulasi
Bahan Bantu Buku teks
Belajar:
Strategi PdPc: 1. Pembelajaran koperatif
Rangka pengajaran:
Set induksi:
1. Guru menyoal murid mengenai maksud kronologi.
Aktiviti utama:
1. Guru menayangkan video mengenai perjanjian antara British dan sultan di
Tanah Melayu.
2. Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan.
3. Guru menetapkan subtopik kepada setiap kumpulan secara undian.
4. Guru meminta setiap kumpulan menghasilkan peta i-Think berdasarkan
subtopik masing-masing.
5. Guru membimbing murid untuk menghasilkan peta i-Think.
6. Guru meminta wakil kumpulan untuk membentangkan peta i-Think
mengikut turutan subtopik.
7. Guru melaksanakan kuiz secara lisan mengenai subtopik secara
berkumpulan.
Penutup :
1. Guru membuat rumusan dan refleksi pembelajaran.
2. Guru kembali berkongsi objektif pembelajaran.
Refleksi:

You might also like