Promjenjive I Nepromjenjive Riječi

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 10

IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE:

RAZREDNI ODJEL: 5. __
NASTAVNA TEMA PRIRODA OKO NAS
NASTAVNO PODRUČJE hrvatski jezik i komunikacija
NASTAVNA JEDINICA Promjenjive i nepromjenjive riječi
TIP NASTAVNOGA SATA obrada i vježba
TRAJANJE AKTIVNOSTI 2 sata
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI
HJ A.5.5. Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o promjenjivim i nepromjenjivim
riječima na oglednim i čestim primjerima.
HJ A.5.3. Učenik čita tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.
HJ A.5.4. Učenik utvrđuje temu: čita i istražuje o temi u različitim izvorima, povezuje temu
sa stečenim znanjem i iskustvom.
HJ B.5.1. Učenik obrazlaže doživljaj književnoga teksta, objašnjava uočene ideje povezujući
tekst sa svijetom oko sebe.
HJ C.5.2. Učenik opisuje značenje popularnokulturnih tekstova u kontekstu svakodnevnoga
života.
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI
– razlikuje promjenjive od nepromjenjivih riječi
– prepoznaje osnovu i nastavak u promjenjivim riječima
– navodi imenice, pridjeve i glagole kao promjenjive vrste riječi
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI MEĐUPREDMETNIH TEMA
OSR B.2.1. Opisuje i uvažava potrebe i osjećaje drugih.
OSR B.2.3. Razvija strategije rješavanja sukoba.
UKU C.2.1. Učenik može objasniti vrijednost učenja za svoj život.
IKT C.2.2. Učenik uz učiteljevu pomoć ili samostalno djelotvorno provodi jednostavno
pretraživanje informacija u digitalnome okružju.
AKTIVNOSTI UČENIKA
– razgovara o gledanome filmu
– čita udžbenički tekst, razgovara o tekstu i povezuje ga s vlastitim iskustvom
– istražuje obilježja promjenjivih i nepromjenjivih riječi
– piše bilješke
– rješava zadatke iz udžbenika
– izrađuje mentalnu mapu
– izlaže s pomoću mentalne mape
– rješava zadatke s nastavnoga listića i iz udžbenika
– igra igru Mali meteorolog
– samovrednuje rad
STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA
– određivanje ciljeva
– pravljenje bilježaka
– sažimanje
– grafičko prikazivanje podataka
VREDNOVANJE
Vrednovanje za učenje
– pružanje povratnih informacija učenicima o mentalnim mapama i izlaganju o promjenjivim i
nepromjenjivim riječima

Vrednovanje kao učenje


– vršnjačko vrednovanje
– listić za samovrednovanje

Vrednovanje naučenoga
– usmena provjera

TIJEK AKTIVNOSTI

1. motivacijska aktivnost
Učenici kod kuće trebaju prije sata pogledati kratki dokumentarni film Lončar.
(https://www.youtube.com/watch?v=KUeFUP1Gbt4)
Što se događa s glinom tijekom filma? Što još može mijenjati svoj oblik?
Mijenjaju li i riječi svoj oblik? Navedite neke primjere.

2. aktivnost: polazni tekst i najava teme


Što je svađa? Kada se svađamo? Kako i zašto se svađamo?
Čitanje polaznoga teksta Bakina šutnja u udžbeniku (HK, str. 28).
Kako je djed naveo baku da prekine šutnju? Čime se poslužio? Kako vi najčešće prekidate
svađu?
Možemo li reći: Baka se naljutila na djed? Zašto se riječi mijenjaju?
Danas ćemo proučavati riječi koje mijenjaju i one koje ne mijenjaju svoj oblik.

3. aktivnost: otkrivanje osobitosti promjenjivih i nepromjenjivih riječi


Učenici u poglavlju Istraži i zaključi proučavaju što se događa s imenicom djed.
Mijenja li se cijela riječ ili samo dio riječi?
Kako nazivamo dio riječi koji se ne mijenja, a kako dio koji se mijenja?
Jesu li riječi koje ste dosad učili, imenice, pridjevi i glagoli, promjenjive ili nepromjenjive?
Kako nazivamo riječi koje nikada ne mijenjaju svoj oblik?
Zapisivanje u bilježnicu.

4. aktivnost: uvježbavanje
Učenici rješavaju zadatke u poglavlju Provjeri razumiješ li (HK, str. 29 i 30).

5. aktivnost: izrada mentalne mape


Izrada mentalne mape o promjenjivim i nepromjenjivim riječima (na papiru ili digitalnim
alatom Coggle). Ako učenici nisu upoznati s pojmom mentalne mape, može im se dati da
popunjavaju primjer u prilogu.
6. aktivnost: izlaganje s pomoću mentalnih mapa
Učenici s pomoću konceptualne mape objašnjavaju prijatelju u klupi što su naučili o
promjenjivim i nepromjenjivim riječima.

7. aktivnost: uvježbavanje na novim primjerima


I. Rješavanje 1. i 2. zadatka iz udžbenika (HK, str. 30).
II. Rješavanje Krijesničnih zadataka za vježbu.
Najbrži učenici koji su točno riješili zadatke dobivaju sličicu krijesnice.
Kad učenik skupi pet sličica, zaslužuje ocjenu odličan.

8. aktivnost: igra za opuštanje i osvješćivanje pojma promjenjivosti


Igra Mali meteorolog. Učenici se dijele u skupine po četiri člana i s pomoću simbola na
karticama pišu kratku dnevnu prognozu s promjenjivim vremenom.

Predstavnik svake skupine prezentira prognozu pred ostatkom razreda. Učenici pozorno
slušaju i vrednuju je li prognoza izgovorena jasno i zanimljivo.

9. aktivnost: samovrednovanje
Učenici rješavaju listić za samovrednovanje.

Zadatci za samostalan rad


RB, str. 23 i 24
PLAN PLOČE

PROMJENJIVE I NEPROMJENJIVE RIJEČI

Djed je zaboravio na svađu. Djed i baka se svađaju.


Baka se nije obazirala na djeda. I ja se ponekad svađam.
IMENICA GLAGOL

djedø se svađaju
djeda se svađam

osnova nastavak osnova nastavak

– promjenjive riječi – riječi koje mijenjaju svoj oblik, a pritom ne mijenjaju značenje

Baka dugo nije razgovarala s djedom. Djed je prevrtao po policama.


Djed je dugo smišljao pomirbu. Hodam po ulici.

– nepromjenjive riječi – riječi koje ne mijenjaju svoj oblik


PRIMJER MENTALNE MAPE – Promjenjive i nepromjenjive riječi

RIJEČI

PROMJENJIVE ____________________
___

mijenjaju svoj oblik ne mijenjaju svoj oblik

imaju

OSNOVU, i
_____________,

tj. __________ tj. promjenjivi


dio riječi dio riječi
primjeri:
i, dugo
__________________________
primjeri:

djed, ljutita, baka, svađaju,

________________________________________

IMENICE, PRIDJEVI, GLAGOLI


KARTICE ZA IGRU MALI METEOROLOG – Promjenjive i nepromjenjive riječi
KRIJESNIČINI ZADATCI ZA VJEŽBU – Promjenjive i nepromjenjive riječi

Tko će prije?

Pročitaj prognozu Državnoga hidrometeorološkog zavoda.

Na istoku i Jadranu vrijeme će biti promjenljivo, drugdje


pretežno oblačno, povremeno uz kišu. U Dalmaciji će biti
pljuskova s grmljavinom, a u Lici se očekuju naleti vjetra,
prognoza je Državnoga hidrometeorološkog zavoda za
četvrtak.
Na sjevernome i dijelu srednjega Jadrana puhat će
umjerena do jaka bura, podno Velebita s olujnim udarima,
a na jugu većinom umjereno jugo i jugozapadnjak. Najviša
dnevna temperatura od 11 do 15, na Jadranu i istoku zemlje između 17 i 22 stupnjeva
Celzijevih.

1. Dokaži da su riječi kiša i grmljavina promjenjive tako što ćeš im promijeniti oblik i
odvojiti osnovu od nastavka.

primjer: Jadran ______________________ ______________________


Jadran-u ______________________ ______________________

2. Prepiši jednu imenicu, pridjev i glagol iz prognoze DHMZ-a i dokaži da su


promjenjive riječi tako da im odvojiš osnovu od nastavka.

IMENICA GLAGOL PRIDJEV

______________________ ______________________ ______________________


______________________ ______________________ ______________________

ZA KRIJESNIČINE ZNALCE

3. Plavom bojom podcrtaj promjenjive, a narančastom nepromjenjive riječi u prognozi


DHMZ-a.
LISTIĆ ZA SAMOVREDNOVANJE – Promjenjive i nepromjenjive riječi

Označi kvačicom tvrdnju s kojom se slažeš. 

TVRDNJA DA DJELOMICE NE

Upute za rad bile su jasne.


Samostalno istraživanje teme olakšalo mi je
razumijevanje promjenjivih i
nepromjenjivih riječi.
Uspješno sam obavio/obavila sve zadatke.
Uz samostalno vođenje bilježaka mogu
lakše učiti.
Rad u paru ili skupini pomaže mi u učenju.
Igra Mali meteorolog pomogla mi je da se
prisjetim gradiva o promjenjivim i
nepromjenjivim riječima.
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim
današnjim radom.
RJEŠENJE KRIJESNIČINIH ZADATAKA ZA VJEŽBU – Promjenjive i nepromjenjive
riječi

1. kiš-a grmljavin-a
kiš-u grmljavin-om

2. IMENICA GLAGOL PRIDJEV


Dalmacij-a puha-ti srednj-i
Dalmacij-i puha-o srednj-em

3. Na istoku i Jadranu vrijeme će biti promjenljivo, drugdje pretežno oblačno, povremeno


uz kišu. U Dalmaciji će biti pljuskova s grmljavinom, a u Lici se očekuju naleti vjetra,
prognoza je Državnoga hidrometeorološkog zavoda za četvrtak.
Na sjevernome i dijelu srednjega Jadrana puhat će umjerena do jaka bura, podno Velebita
s olujnim udarima, a na jugu većinom umjereno jugo i jugozapadnjak. Najviša dnevna
temperatura od 11 do 15, na Jadranu i istoku zemlje između 17 i 22 stupnjeva Celzijevih.
RJEŠENJE PRIMJERA MENTALNE MAPE – Promjenjive i nepromjenjive riječi

RIJEČI

PROMJENJIVE NEPROMJENJIVE

mijenjaju svoj oblik ne mijenjaju svoj oblik

OSNOVU, NASTAVAK,

tj. nepromjenjivi tj. promjenjivi


dio riječi primjeri:
dio riječi
i, dugo

s, po, ne
primjeri:

djed, ljutita, baka, svađaju,

svađa, policama, ladicama, govoriti

IMENICE, PRIDJEVI, GLAGOLI

You might also like