Professional Documents
Culture Documents
Promjenjive I Nepromjenjive Riječi
Promjenjive I Nepromjenjive Riječi
Promjenjive I Nepromjenjive Riječi
RAZREDNI ODJEL: 5. __
NASTAVNA TEMA PRIRODA OKO NAS
NASTAVNO PODRUČJE hrvatski jezik i komunikacija
NASTAVNA JEDINICA Promjenjive i nepromjenjive riječi
TIP NASTAVNOGA SATA obrada i vježba
TRAJANJE AKTIVNOSTI 2 sata
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI
HJ A.5.5. Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o promjenjivim i nepromjenjivim
riječima na oglednim i čestim primjerima.
HJ A.5.3. Učenik čita tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.
HJ A.5.4. Učenik utvrđuje temu: čita i istražuje o temi u različitim izvorima, povezuje temu
sa stečenim znanjem i iskustvom.
HJ B.5.1. Učenik obrazlaže doživljaj književnoga teksta, objašnjava uočene ideje povezujući
tekst sa svijetom oko sebe.
HJ C.5.2. Učenik opisuje značenje popularnokulturnih tekstova u kontekstu svakodnevnoga
života.
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI
– razlikuje promjenjive od nepromjenjivih riječi
– prepoznaje osnovu i nastavak u promjenjivim riječima
– navodi imenice, pridjeve i glagole kao promjenjive vrste riječi
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI MEĐUPREDMETNIH TEMA
OSR B.2.1. Opisuje i uvažava potrebe i osjećaje drugih.
OSR B.2.3. Razvija strategije rješavanja sukoba.
UKU C.2.1. Učenik može objasniti vrijednost učenja za svoj život.
IKT C.2.2. Učenik uz učiteljevu pomoć ili samostalno djelotvorno provodi jednostavno
pretraživanje informacija u digitalnome okružju.
AKTIVNOSTI UČENIKA
– razgovara o gledanome filmu
– čita udžbenički tekst, razgovara o tekstu i povezuje ga s vlastitim iskustvom
– istražuje obilježja promjenjivih i nepromjenjivih riječi
– piše bilješke
– rješava zadatke iz udžbenika
– izrađuje mentalnu mapu
– izlaže s pomoću mentalne mape
– rješava zadatke s nastavnoga listića i iz udžbenika
– igra igru Mali meteorolog
– samovrednuje rad
STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA
– određivanje ciljeva
– pravljenje bilježaka
– sažimanje
– grafičko prikazivanje podataka
VREDNOVANJE
Vrednovanje za učenje
– pružanje povratnih informacija učenicima o mentalnim mapama i izlaganju o promjenjivim i
nepromjenjivim riječima
Vrednovanje naučenoga
– usmena provjera
TIJEK AKTIVNOSTI
1. motivacijska aktivnost
Učenici kod kuće trebaju prije sata pogledati kratki dokumentarni film Lončar.
(https://www.youtube.com/watch?v=KUeFUP1Gbt4)
Što se događa s glinom tijekom filma? Što još može mijenjati svoj oblik?
Mijenjaju li i riječi svoj oblik? Navedite neke primjere.
4. aktivnost: uvježbavanje
Učenici rješavaju zadatke u poglavlju Provjeri razumiješ li (HK, str. 29 i 30).
Predstavnik svake skupine prezentira prognozu pred ostatkom razreda. Učenici pozorno
slušaju i vrednuju je li prognoza izgovorena jasno i zanimljivo.
9. aktivnost: samovrednovanje
Učenici rješavaju listić za samovrednovanje.
djedø se svađaju
djeda se svađam
– promjenjive riječi – riječi koje mijenjaju svoj oblik, a pritom ne mijenjaju značenje
RIJEČI
PROMJENJIVE ____________________
___
imaju
OSNOVU, i
_____________,
________________________________________
Tko će prije?
1. Dokaži da su riječi kiša i grmljavina promjenjive tako što ćeš im promijeniti oblik i
odvojiti osnovu od nastavka.
ZA KRIJESNIČINE ZNALCE
TVRDNJA DA DJELOMICE NE
1. kiš-a grmljavin-a
kiš-u grmljavin-om
RIJEČI
PROMJENJIVE NEPROMJENJIVE
OSNOVU, NASTAVAK,
s, po, ne
primjeri: