Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

RPH SAINS

MINGGU: 1 HARI: SELASA TARIKH: 2/7/2019

Masa / Kelas / 7.50-8.50 / 4 DEDIKASI / Sains


MataPelajaran

TEMA PENEROKAAN UNSUR DALAM ALAM

BIDANG PEMBELAJARAN 8.0 UNSUR DAN BAHAN

STANDARD KANDUNGAN 8.1 Asas Jirim

STANDARD PEMBELAJARA Murid boleh :


N 8.1.1 Menerangkan dengan contoh bahan atom, bahan molekul dan
bahan ion
8.1.2 Menjelaskan kewujudan unsur dalam pelbagai bentuk

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran murid dapat :

1. Menerangkan maksud bahan atom, bahan molekul dan bahan ion


2. Menyatakan 1 contoh dari bahan atom, bahan molekul dan bahan ion
3. Menyatakan kewujudan sekurang-kurangnya 1 unsur dalam pelbagai
bentuk

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya sekiranya dapat :


( STANDARD PRESTASI)
1. Menerangkan maksud bahan atom, bahan molekul dan bahan ion
dengan betul
2. Menyatakan 1 contoh dari bahan atom, bahan molekul dan bahan ion
dengan tepat
3. Menyatakan kewujudan sekurang-kurangnya 1 unsur dalam pelbagai
bentuk dengan betul

AKTIVITI PdPc Pemula ( 5 minit )

Guru meminta setiap murid menyatakan satu unsur sama ada logam
atau bukan logam

Aktiviti ( 45 minit )

 Guru menujukkan power point bagi bahan atom, bahan molekul dan
bahan ion. Melihat simulasi komputer dan carta untuk bahan atom,
molekul dan bahan ion
 Setiap kumpulan diminta untuk menerangkan maksud bahan atom,
bahan molekul dan bahan ion.

 Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan


Setiap kumpulan diberi tugasan masing-masing dan perlu disiapkan
dalam masa 15 minit
1. guru telah menyenaraikan 6 unsur yang berlainan
2. guru meminta setiap kumpulan membincangkan dan
mengelaskan unsur-unsur tersebut kepada bahan atom, bahan
molekul atau bahan ion
3. guru meminta setiap kumpulan memilih satu unsur dan
menyatakan kewujudan unsur yang dipilih dalam pelbagai
bentuk
 Setiap kumpulan membentangkan hasil tugasan dalam masa 5 minit.
Guru dan murid dari kumpulan lain boleh memberi komen dan
cadangan semasa pembentangan

Penutup (10 minit)


 Guru mengedarkan kertas lembaran kerja untuk disiapkan dalam
masa 5 minit.
 Guru membincangkan jawapan bersama murid

EMK / NILAI Kerjasama, bertanggungjawab, menyedari bahawa banyak unsur yang


terdapat di bumi

BBB Kertas mahjung, marker pen berwarna, stiker, traffic light, white board,
persembahan power point.

REFLEKSI _____ / _____ murid menguasai SP 8.1.1 dan 8.1.2

_____ / _____ murid memerlukan bimbingan guru

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: ………………………………

You might also like