Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 8

Contoh RPH KSSR PJ Tahun 5 di IPGK

Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani Kelas : SEM 3 Bilangan murid : 14 orang


Tajuk : Sejarah dan perkembangan Pendidikan Jasmani
Tarikh : Masa : 7.30pagi – 8.30 pagi
Standard kandungan : Berkebolehan melakukan lombol kangkang dan melakukan pendaratan dengan lakuan yang
betul.
SUB TAJUK
 Pendidikan Jasmani Zaman Purba.
 Pendidikan Jasmani Zaman Renaissance.
 Pendidikan Jasmani Moden.
 Pendidikan Jasmani di Malaysia.

Standard pembelajaran: 1,1,1 - Melakukan Lombol Kangkang


1.2.1 - Mengawal imbangan badan semasa dan selepas melakukan Lombol Kangkang dan Hambur
Arab.
2.1.1.- Mengenal pasti otot-otot utama yang menghasilkan daya semasa melakukan Lombol Kangkang
dan Hambur Arab.
5.1.3 - Mematuhi peraturan keselamatan di tempat melakukan aktiviti.

(ABAIKAN)
Objektif pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid:
1. Psikomotor - Boleh melakukan lombol kangkang dengan lakuan yang betul (TP4).
2. Kognitif - Boleh menyatakan otot-otot yang menghasilkan daya semasa melakukan hambur (TP2).
3. Afektif - Boleh mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan (TP6).

1
Boleh menjelaskan tentang Pendidikan Jasmani pada zaman purba dengan betul. Commented [i1]: eksplisit (boleh diukur)
eg: menyenaraikan, menerangkan

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Keusahawanan: Berani tanggung risiko

Bahan Bantu Belajar: bangku gimnastik (4), peti lombol (2) (kertas majung....)

Bahagian/ Masa Aktiviti Fokus Pembelajaran Pengelolaan/ Strategi PdP Alatan/ Catatan

1. Permulaan 1. Memanaskan Badan


Set Induksi  merangsang
( 3 hingga 5 minit ) fokus/perhatian Kelas koperatif -
a) melakukan aktiviti  memberi justifikasi kenapa
senamanrobik – CD lagu perlu mengetahui sejarah pemain cakera
Tahun 3 (Trek 19 – Do Re PJ ..... padat, CD lagu
Mi) - meningkatkan suhu - dalam kawasan yang telah ditetapkan
badan untuk aktiviti regangan
- meningkatkan kadar degupan guru
jantung
- mewujudkan keseronokan

2. Regangan otot:
 kepala - kaedah kinestatik & muzik
 badan - secara kelas (beramai-ramai)
- regang otot di bahagian kepala
 kaki
badan dan kaki untuk elak
daripada kecederaan
- meningkatkan julat pergerakan
2. Perkembangan: PJ pada zaman Purba  poin2 yang penting pada Kelas koperatif POWER POINT
zaman purba kertas majung
( 8 hingga 12 minit ) 1. Murid dalam kumpulan kecil. pen marker
Aktiviti 1: Lombol kangkang 2. Pilih rakan yang sama saiz. plastisin

2
berhalangan 1. Rakan membongkok dengan 3. Berbaris dan membongkok dengan
tangan menyokong lutut untuk tangan menyokong lutut.
mengekalkan kestabilan. 4. Murid yang berada di belakang
2. Murid melonjak menggunakan melakukan Lombol Kangkang
kedua hujung kaki untuk melepasi rakan.
mengangkat badan melepasi 5. Pastikan kepala tidak didongakkan
rakan. ketika rakan melompat.
3. Mata pandang ke hadapan. 6. Ulang aktiviti 4 sehingga semua ahli
4. Tapak tangan diletak atas kumpulan berjaya melakukan
badan rakan untuk sokongan aktiviti.
5. Kangkangkan kaki seluas
yang boleh apabila melepasi
halangan.
6. Mendarat dengan lutut
dibengkokkan dan berdiri
tegak dengan imbangan.

- kaedah kontekstual, kinestatik dan


interpersonel

1. Murid berbaris mengambil giliran


PJ pada zaman Renaissance membuat awalan hambur
Moden 2. Penyokong berada ditepi lombol papan anjal, peti
PJ di Malaysia 1. Murid berdiri menghadap peti untuk menyokong hambur rakan lombol
lombol. 3. Ulang sehingga semua murid selesai
Aktiviti 2 : Awalan hambur 2. Tapak tangan diletakkan di dan tukar peranan.
atas peti lombol. Buka tangan
seluas bahu dan luruskan.
3. Melonjak di atas papan anjal
beberapa kali sehingga

3
punggung lebih tinggi daripada
bahu dan kedua-dua belah
kaki pointed serta mendarat
seketika di atas peti lombol.
4. Berdiri di atas peti lombol,
ayun tangan ke atas dan
menghambur ke bawah serta
mendarat dengan lutut fleksi
dan mata pandang ke
hadapan.

- kaedah masteri dan interpersonel

3. Kemuncak: Kuiz, Lakonan, SOALAN KUIZ, INTI LAKONAN KUMPULAN KOPERATIF papan anjal, peti
lombol dan papan
( 8 hingga 10 minit ) Permainan Kecil : 1. Murid dalam kumpulan kecil. skor
Persembahan Mari 1. Aplikasi kemahiran lombol 2. Secara bergilir-gilir, berlari beberapa
Menghambur kangkang dan hambur dalam langkah dan melonjak di atas papan
persembahan anjal dengan tangan lurus, kedua-dua
belah tapak tangan menyentuh di atas
peti lombol.
3. Kaki kangkang, hambur ke hadapan
melepasi peti lombol, mendarat
dengan kaki rapat, lutut difleksi, dan

4
mata memandang ke hadapan.
4. Murid yang berjaya melakukan
PENGUKUHAN SOALAN Lombol Kangkang diberi tiga mata.
Kumpulan yang mengumpul mata
PENGAYAAN BANDING BEZA / TAJUK AKAN terbanyak dikira pemenang.
DATANG

4. Penutup:
- pendekatan TGfU
( 3 hingga 5 minit )

Aktiviti Gerak Kendur:


1. Berjalan sekeliling
kawasan permainan 1. merehat dan memulihkan
sambil menarik nafas degupan jantung
2. Membuat regangan pada 2. mengendurkan otot yang telah
otot yang banyak direngang secara aktif ketika
digunakan semasa bermain
beraktviti dan membuat 3. mengembalikan sistem
persembahan. fisiologi secara beransur-
3. Buat refleksi dan soal ansur selepas digunakan
jawab berkaitan kemahiran secara aktif
yang telah dipelajari

Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


a. Borang Penilaian

5
b. Lembaran kerja – memadankan otot-otot yang terlibat semasa melakukan lombol kangkang

Refleksi :
i. 30 daripada 35 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
ii. Tindakan susulan :
a. Pemulihan: Melakukan aktiviti dengan penyokong dengan bantuan tunjukcara.
b. Pengukuhan: Murid diberi peluang melakukan aktiviti lombol kangkang di atas peti lombol
c. Pengayaan: Murid diminta melakukan persembahan lombol kangkang di peti lombol

6
7
8

You might also like