Professional Documents
Culture Documents
Imo Level2 Solution Class 4 Set 1
Imo Level2 Solution Class 4 Set 1
Imo Level2 Solution Class 4 Set 1
SET-1
HINTS AND SOLUTIONS
1. (D) : Perimeter of the given figure = SR + RQ + 5. (D) : Since, the numbers are formed by the digits
QP + PO + OZ + ZY + XY + XW + WV + VU + 7, 2, 3, 8 and 4.
UT + TS \ The greatest number = 87432
Here, TU = 13 cm and the smallest number = 23478
⇒ SR + QP + OZ = 13 Place value of ten's digit of greatest number
⇒ 4 + 2 + OZ = 13 = 3 × 10 = 30
⇒ OZ = 7 cm Face value of one's digit of smallest number = 8
Also, ST = 9 cm \ Required difference = 30 – 8 = 22
⇒ ZY + XW + VU = 9 6. (B) : Quantity of water, the mug can hold
= 4 litres 300 ml = (4000 + 300)ml = 4300 ml
⇒ ZY + 2 + 6 = 9
Quantity of water, the cup can hold = 950 ml
⇒ ZY = 1 cm
Therefore, the mug can hold (4300 – 950) ml
\ Perimeter = 4 + 3 + 2 + 3 + 7 + 1 + 3 + 2
+ 3 + 6 + 13 + 9 = 56 cm = 3350 ml or 3 litres 350 ml more water than the
cup.
2. (D) :
7. (B) : 100 times of 1 cm = 100 × 1 cm = 100 cm
Now, (350 – 100)cm = 250 cm
Hence, 100 times of 1 cm is 250 cm less than
350 cm.
8. (D) : Third multiple of 8 = 3 × 8 = 24
line of symmetry Third multiple of 2 = 3 × 2 = 6
3. (C) : Anisha's savings = ` 300 5 more than third multiple of 2 = 6 + 5 = 11
Anjali's savings = ` 200
\ Required product = 24 × 11 = 264
Aditi's savings = ` 250
9. (D) : Since, the numbers are in order from greatest
Anshul's savings = ` 400
to least. Therefore, the number in the place of
\ Aditi and Anjali together saved = ` (250 + 200)
question mark will be greater than 3599 and less
= ` 450
than 7652. So, the number will be 7625.
Anisha and Anshul together saved
10. (D) : The factors of 12 are 1, 2, 3, 4, 6 and 12.
= ` (300 + 400) = ` 700
Difference = ` (700 – 450) = ` 250 And 18828 ÷ 1 = 18828, 18828 ÷ 2 = 9414,
1 5 6 2 4 18 18828 ÷ 3 = 6276, 18828 ÷ 4 = 4707,
4. (A) : + + + + =
5 5 5 5 5 5
Also, given 18828 ÷ 6 = 3138, 18828 ÷ 12 = 1569
= 34 × 1000 + 50 × 100 + 10 × 10 4 3
2360
⇒ = = 590
⇒ + 5 kg = 15 kg 4
2 +2 = 4268
⇒ = (15 – 5) kg = 10 kg
⇒ + = 2134
29. (B) : Length of the longest pencil = 8.5 – 0.5
= 8 cm
⇒ 590 + = 2134
Length of the smallest pencil = 6 – 2
= 4 cm
\ Required difference = (8 – 4) cm = 4 cm ⇒ = 2134 – 590 = 1544
10 5 2 7 1 2
30. (C) : × + × − ×
15 3 9 5 3 5 Also, 2000 – =
50 14 2
= + −
45 45 15 ⇒ 2000 – 1544 =
50 14 2 × 3
= + −
45 45 15 × 3
⇒ = 456
50 14 6
= + −
45 45 45
50 + 14 − 6 58 \ – + = 456 – 590 + 1544
= =
45 45 = 1410
31. (C) : The quotient, after dividing 35. (B) : There were 4 women, 2 kids, 6 cats and 12
4 2304 576
2304 by 4 is 576. 20 kittens.
Now, 6 × 96 = 576 30 \ Number of eyes = 2× 4 + 2 × 2 + 2 × 6 + 2 × 12
28
and 6 × 97 = 582 24 = 8 + 4 + 12 + 24 = 48
So, 576 is less than the product 24
of 6 and 97. 0 And including my eyes, total number of eyes
Therefore, the smallest possible number for = 48 + 2 = 50
is 97.
Class-4 | Set-1 | Level 2 3