Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 1
3. Bilangan murid : 14 orang
4. Tarikh : 12 November 2019
5. Hari : Selasa
6. Masa : 8.00 pagi – 8.30 pagi
7. Tema : Perpaduan
8. Tajuk : Mari ke Rumah Ravi
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Mendengar dan Bertutur

10. Standard Kandungan 11. Standard Pembelajaran

1.2.2 Menyampaikan maklumat daripada


1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat
bahan
dan idea bagi pelbagai tujuan

12. Hasil Pembelajaran (PKJR) :

3.1.1 Mengenal pasti peraturan jalan raya ketika melintas

13. Objektif Pembelajaran :

Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

1. Menyatakan sekurang-kurangnya dua daripada empat peraturan jalan raya ketika


melintas dengan sebutan dan intonasi yang betul.

14. Sistem Bahasa

Kosa kata : bebendul, jejantas, isyarat


Sebutan dan intonasi
Tanda baca

15. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

Ilmu : Pendidikan Keselamatan Jalan Raya (HP 3.1.1)


Nilai Murni : rasional, kasih sayang, kerjasama, perpaduan
Peraturan Sosiobudaya
Sains dan Teknologi

16. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

Kemahiran Berfikir : menghubung kait pengalaman


Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal
Belajar Cara Belajar : mengumpul maklumat dan memproses maklumat melalui petikan
Pembelajaran Kontekstual : menghubung kait petikan dengan kehidupan seharian

17. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah

1. Layar putih 1

2. Projektor LCD 1

3. Komputer riba 1

4. Keratan soalan 6

5. Pen marker 3

6. Keratan puzzle 3

18. Pengetahuan Sedia Ada

Murid berpengalaman melintas jalan raya.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
Melengkapkan puzzle BBM
Set induksi 1. Murid berada dalam kumpulan.
Puzzle
(3 minit) 2. Setiap kumpulan diberi puzzle
Tajuk pelajaran:
bergambar.
Mari ke Rumah Ravi KB
3. Murid diminta melengkapkan
Menghubung
puzzle yang diberi.
kait
4. Guru dan murid bersoal jawab
berkaitan puzzle yang telah
BCB
lengkap.
Memproses
5. Guru mengaitkan jawapan
maklumat
dengan tajuk pelajaran.

Langkah 1 Nyanyian lagu “Mari Aktiviti 1 BBM


(12 minit) Lintas Jalan” (rujuk
1. Murid didedahkan dengan lagu Komputer riba,
lampiran)
“Mari Lintas Jalan”. pembesar suara,
2. Murid diminta menyanyikan lagu lirik lagu, keratan
dengan gaya yang sesuai. soalan.
Soalan:
3. Guru sebagai fasilitator.
1. Lihat ____ ____
KB
dan toleh ke _____
Menghubung-
Aktiviti 2
ketika melintas.
kait
1. Setiap kumpulan diminta
2. Melintas jika
melengkapkan soalan
_______ kereta. BCB
berdasarkan lirik lagu yang
3. Ikut laluan _____ Memproses
diberi oleh guru.
_____ apabila maklumat
berjalan kaki. 2. Murid yang terpilih diminta
menyatakan jawapan bagi Nilai Murni
4. Ikut peraturan jalan
soalan yang diberi. kemanusiaan
______.
3. Guru menilai jawapan yang
5. Berhati - _______
dinyatakan oleh murid.
apabila di jalan raya.

Langkah 2 Petikan bertajuk ‘Mari Aktiviti 1 BBM


(12 minit) ke Rumah Ravi’ 1. Setiap kumpulan diberi keratan
Audio rakaman
(rujuk lampiran) soalan yang perlu
Pembesar suara
dilengkapkan.
Keratan soalan
2. Murid diperdengarkan dengan
Soalan:
audio rakaman bertajuk “Mari
KB
1. Mereka berjalan di ke Rumah Ravi”.
Menghubung-
________________ 3. Secara berkumpulan, murid
kait
2. Apabila hendak melengkapkan soalan dengan

melintas, mereka jawapan yang betul


BCB
berhenti berhampiran berdasarkan audio yang
Memproses
dengan __________ didengar.
maklumat
jalan. 4. Wakil kumpulan menyatakan
jawapan bagi soalan yang PA21
3. Alia menekan Berkomunikasi
diberi.
butang pada secara lisan dan
5. Guru menilai jawapan murid.
_________ dan tulisan dengan
menunggu sehingga berkesan
imej orang
__________ pada KP
lampu isyarat pejalan Verbal linguistik
kaki menyala. Interpersonal

4. Kemudian, mereka
menoleh ke _____ Nilai Murni:

dan ke _______ Perpaduan

sebelum melintas.
EK:
5. Apabila________
EK 1 : 1.4
kenderaan, barulah
mereka melintas jalan EK 1 : 1.14
raya dengan EK 2 : 2.3
selamatnya.

EK:
Penutup Kognitif 1. Murid diminta merumuskan isi
EK 1 : 1.4
Rumusan isi pelajaran pada hari ini.
(3 minit)
Pelajaran
2. Guru memberi pujian dan
KB:
menerapkan nilai-nilai murni
Merumus
Sosial
kepada murid.
Penerapan nilai-nilai
3. Murid menyanyikan semula lagu
murni Nilai:
“Mari LintasJalan”.
Kerjasama

19. Refleksi:

20. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


Lampiran 1

LIRIK LAGU ‘MARI LINTAS JALAN’

Bila lintas jalan

Jangan main-main

Lihat kiri kanan

Toleh ke belakang

Lima langkah melintas

Perlu dipatuhi

Jika tiada kereta

Barulah melintas

Bila jalan kaki

Ikutlah laluan

Lintasan belang

Ada di hadapan

Bonceng motosikal

Pakai topi keledar

Ikat ketat-ketat

Pastikan selamat

Jalan raya kita

Tempat berbahaya

Ikut peraturan

Pasti kita selamat

Berhati-hati

Bila di jalan raya

Jaga keselamatan

Tanggungjawab bersama
Lampiran 2

Petikan bertajuk ‘Mari ke Rumah Ravi’

Ravi menjemput Alia dan Mei Ling ke rumahnya. Ravi mengadakan rumah terbuka sempena Hari
Deepavali di rumahnya. Alia dan Mei Ling berjalan kaki ke rumah Ravi. Mereka berjalan di laluan pejalan kaki.
Apabila hendak melintas, mereka berhenti berhampiran dengan bebendul jalan. Alia menekan butang pada
tiang lampu isyarat dan menunggu sehingga imej orang hijau pada lampu isyarat pejalan kaki menyala. Alia
memimpin tangan Mei Ling. Kemudian, mereka menoleh ke kiri dan ke kanan sebelum melintas. Apabila tiada
kenderaan, barulah mereka melintas jalan raya dengan selamatnya.
Peraturan Melintas Jalan Raya Peraturan Melintas Jalan Raya

1. Lihat _____________ ____________ dan 1. Lihat _____________ ____________ dan


toleh ke ________________ ketika melintas. toleh ke ________________ ketika melintas.
2. Melintas jika _______ kereta. 2. Melintas jika _______ kereta.
3. Ikut laluan __________ ________ apabila 3. Ikut laluan __________ ________ apabila
berjalan kaki. berjalan kaki.
4. Ikut peraturan jalan ________. 4. Ikut peraturan jalan ________.
5. Berhati - _______ apabila di jalan raya. 5. Berhati - _______ apabila di jalan raya.

Peraturan Melintas Jalan Raya

1. Lihat _____________ ____________ dan


toleh ke ________________ ketika melintas.
2. Melintas jika _______ kereta.
3. Ikut laluan __________ ________ apabila
berjalan kaki.
4. Ikut peraturan jalan ________.
5. Berhati - _______ apabila di jalan raya.
Mari ke Rumah Ravi Mari ke Rumah Ravi
1. Mereka berjalan di 1. Mereka berjalan di
__________________________________. __________________________________.
2. Apabila hendak melintas, mereka berhenti berhampiran 2. Apabila hendak melintas, mereka berhenti berhampiran
dengan _______________ jalan. dengan _______________ jalan.
3. Alia menekan butang pada 3. Alia menekan butang pada
_______________________________ dan menunggu _______________________________ dan menunggu
sehingga imej orang __________ pada lampu isyarat pejalan sehingga imej orang __________ pada lampu isyarat pejalan
kaki menyala. kaki menyala.
4. Kemudian, mereka menoleh ke __________ dan ke 4. Kemudian, mereka menoleh ke __________ dan ke
___________ sebelum melintas. ___________ sebelum melintas.
5. Apabila_________ kenderaan, barulah mereka melintas jalan 5. Apabila_________ kenderaan, barulah mereka melintas jalan
raya dengan selamatnya. raya dengan selamatnya.

Mari ke Rumah Ravi


1. Mereka berjalan di
__________________________________.
2. Apabila hendak melintas, mereka berhenti berhampiran
dengan _______________ jalan.
3. Alia menekan butang pada
_______________________________ dan menunggu
sehingga imej orang __________ pada lampu isyarat pejalan
kaki menyala.
4. Kemudian, mereka menoleh ke __________ dan ke
___________ sebelum melintas.
5. Apabila_________ kenderaan, barulah mereka melintas jalan
raya dengan selamatnya.

You might also like