Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 14

JAVNA USTANOVA

OSNOVNA ŠKOLA“SAPNA“
SAPNA

PISANA PRIPREMA ZA REALIZACIJU


OGLEDNOG NASTAVNOG ČASA
IZ BOSANSKOG JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI

Nastavnik:
FIKRET MEMIĆ

Mart, 2020. godine

1
PISANA PRIPREMA ZA REALIZACIJU OGLEDNOG NASTAVNOG
ČASA IZ BOSANSKOG JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI

OPĆI PODACI:
Škola: Osnovna škola : „Sapna“;
Razred i odjeljenje: I (prvi) 5 (pet)
Dan, datum i vrijeme 11. 3. 2020. godine
održavanja časa: Od 13 do 14h

Realizator nastavnog
časa: Fikret Memić, profesor r.n.;
SPECIFIČNI PODACI:

Nastavno područje: Početno čitanje i pisanje;

Nastavna jedinica: „Glas / veliko i malo štampano slovo C c“;

Tip nastavnog časa: Obrada novog gradiva;


Nastavne metode: Metoda usmenog izlaganja (objašnjavanje), metoda razgovora, metoda
čitanja i pisanja, metoda ilustracije,
demonstracije i dramatizacije;
Specifične metode i postupci: Glasovnoanalitičko-sintetička metoda; Monografski postupak;

Funkcionalni položaj Učenici su prethodno usvojili sljedeća štampana slova:


nastavne jedinice: Aa, Mm, Ii, Tt, Ee, Nn, Oo, Ss, Uu,Dd, Rr, Jj, Šš, Kk,Ll

Oblici nastavnog rada: Frontalni, rad u paru i individualni oblik rada;

Nastavna sredstva: Udžbenik, lente sa naslovima, prezentacija, aplikacije, fotografije, ,


kartoni riječi, CD-muzička linija, tonski zapis s cvrkutom ptica, razredna
slovarica, crteži učenika, listovi u boji, radni listovi za učenike, listovi s
crtovljem za ispravno pisanje novog slova, labirint, tekstovi za mali
lutkokaz, lutke, krunice za glavu, ljepilo, makaze, simboli cvijeća,
materijal za lutkarsku scenu i osnovna nastavna sredstva;

CILJEVI I ZADACI RADA


NA ČASU:

2
Cilj nastavnog časa: Usvajanje grafičke strukture velikog i malog štampanog slova C c;

1.Identifikacija i pravilno pisanje-oblikovanje grafičke strukture velikog i


Obrazovni zadaci: malog štampanog slova C c, te njihovo perceptivno prepoznavanje u
strukturi riječi;
2.Uočavanje pozicije glasa u strukturi riječi, na početku, u sredini i na
kraju riječi;
3.Ujednačenost slova po veličini, kosini, kao i ujednačen razmak između
riječi;
4.Jasna diskriminacija i artikulacija glasova;
5.Naučiti čitati s razumijevanjem tekstove pisane štampanim slovima i
naučiti pisati štampanim slovima;
6.Znati imenovati slikovne pojmove;

Odgojni zadaci: 1.Izazivanje i jačanje interesa za čitanje i pisanje;


2.Poticanje upornosti u savladavanju čitanja i pisanja;
3.Pravilno rukovanje priborom za pisanje;
4.Navikavanje na pravilan položaj tijela pri čitanju i pisanju;
5.Razvijanje gipkosti pokreta i estetike rukopisa;
6. Koristiti naučeno slovo u daljnjem procesu pisanja;

Funkcionalni zadaci: 1.Poticati djecu na zamišljanje i maštanje uz jačanje volje i karaktera;


2. Razumjeti da glasove izgovaramo, da se izgovorene riječi sastoje od
glasova, te da se napisane riječi sastoje od slova;
3.Sticati navike uspješnog usmenog izražavanja, s osjećajem slobode u
izražavanju;
4.Razvijati sposobnost stvaralačkog mišljenja, zaključivanjželje za
istraživanjem novog i nepoznatog, sposobnost analize, sinteze i
generalizacije;
5.Bogatiti rječnik učenika;
6.Prihvatati razlike u govoru i na njima temeljiti učenje književnog
jezika;

3
GLOBALNO ODRĐENJE STRUKTURE NASTAVNOG ČASA:
UVODNI DIO ČASA: Kratke uvodne motivacione riječi; opuštanje uz cvrkut ptica
-Carstvo cara i carice s fotografijama carstva i njihovim govorom;
-Lutkokaz: „Crvena jabuka i crv“;
-Priprema učenika/ca za usvajanje grafičke strukture velikog i malog
štampanog slova C c;

GLAVNI DIO ČASA: -Isticanje cilja časa;


-Postavljanje lente na tablu: „Glas / veliko i malo štampano slovo C c“;
-Obrada glasa (Uočavanje glasa C c na početku, u sredini, na kraju riječi,
uz pomoć zagonetki/pitalica, slika i aplikacija riječi;
-Obrada slova;
- Aplikacija velikog i malog štampanog slova na školskoj tabli;
- Postavljanje riječi u kojima se nalazi štampano slovo c; - Pokazivanje i
objašnjenje slova / uz otkrivanje slova na razrednoj
zidnojslikovnojslovarici;
-Traženje slova u slovarici; pisanje prstom u zraku, na klupi...
- Pisanje slova C c u sveskama olovkom;
-Sastavljanje rečenice u kojoj se nalazi slovo c; -Čitanje;
Kreativan rad učenika:
a)Rad u grupi;
b) Individualni /samostalni rad (igra labirint);
Prezentacija rada učenika, radove postavljamo na zidni pano;
-Psihološka stanka/pauza kroz igru koju djeca vole „Slika – riječ“;
-Kratko ponavljanje šta smo naučili na ovom času;

-Objašnjenje i podjela zapisa s table s radnim listom za zadaću;


ZAVRŠNI DIO ČASA: -Jedan učenik ponavlja šta je zadatak za zadaću;
-Opuštajuća igra : Ako čujete glas c na početku sjesti lijepo, u sredini
ustati, na kraju riječi leći;
-Dodjela pohvala učenicima/ama za aktivan i odgovoran odnos prema
radu na ovom času.

4
DETALJNA RAZRADA STRUKTURE NASTAVNOG ČASA:
Tok nastavnog časa
Artikulacija časa Metodička organizacija
Uvodni dio časa:

„Dobardan dragi (pametni, vrijedni,...) prvačići bubamarci i


bubamare. Nadam se da ste danas svi zdravi. Na vašim licima vidim da
ste se obradovali novom danu i novim školskim obavezama. Pozdravljam
danas i naše drage goste i želim ih dobrodošlicu. Mi ćemo danas malo da
maštamo, budemo kreativni i uz to naučimo nešto novo. Vi ste slušali i
gledali razne bajke u kojima se pominju, razne biljke, stvari koje pričaju,
car, carica, princeze, prinčevi, kraljevi, kraljice. Danas ćemo vođeni
maštom pokušati oživjeti jednu našu bajku. Odmah na početku kao i uvijek
zamolit ću vas za saradnju. Zamislit ćemo jedno carstvo, cara, caricu, te
crvenu jabuku i crva koji razgovaraju. Vi ćete svi biti djeca - učenici
carstva, a ja ću biti vaš učitelj u samo našem carstvu. Zamolit ću vas da
krunice koje su na vašim stolovima stavite na glave. Melika i Safete vi ćete
staviti svoje krunice i sjest ćete na mjesta cara i carice. Hamza i Amar će
otići do kutka naše lutkarske scene koju koristimo na časovima sekcije i
odigrat će dio lutkarske predstave o crvenoj jabuci i crvu.

Možemo početi.

5
Crvena jabuka: Šta me to škaklja po crvenom tijelu? Da nisam povod
nečijem jelu?
Crv:
Zagonetka / pitalica
Oprostite crvena jabuko, ja crv sam mali . Biste li mi koji zalogaj dali?
Crv: Ja bi se mogao u vama kriti, da vidim hoće li tako i biti
Crvena jabuka: Samo zato što mi je samoće već dosta, primit ću vas crve
kao dragog gosta. S vama ću valjda lakše čekati, kad ću u dječiju ruku
odšetati.

(Odgovor na postavljenu zagonetku/pitalicu je cvije t.)

Carstvo cara i carice


Narator:
„Draga
„Bilo djeco,jedno
jednom pogledali
carstvo i poslušali
kojim su smo svi zajedno govor cara i
carovali
carice,car,
dobri razgovor
a i dobracrva Carica.
i crveneAli jabuke.
carica Carica voli cipele, a car crvene
je uz svoju
jabuke... Kojim
dobrotu, glasom jednu
ipak imala počinjumalu riječimanu.
car, carica,
Bila jecrv, crvena jabuka?“
(Riječi car, carica, crv, crvena jabuka
zaljubljena u modu. Ona je najviše pažnje pridavalapočinju glasom c.)
vlastitomPostavljam
izgledu, pratila je modni
aplikaciju svijet, acvijeta
(fotografiju) najv iše je č
i rije
Glavni dio časa: voljela
Najavaneobične
cvijet. cipele. Zbog toga je mislila samo na
zadatka:
sebe,
Dobro.kakoKojim
Glas ćC
e glasom
štokao
je ljepše
cipela,izgledati.
po činje S druge
rije č cvijet?
cvekla, cigla, (Rije-strane,
cer č cvijetiz roda hrasta). C je
(drvo
dobri car nije
počinje pridavao
glasom c)
cvrčak , cucla, Crvenkapa, cijev. pažnju samo modi. On je
volio sveRecite
Šta danas ljude,
učimo?bio
vi je dobrog
neke srca,počinju
rije či koje a najviše g a jec?
glasom
radovalo(Odgovori
to da svu udjecu u carstvu iznenadi tako š to
čenika/ca)
(Danas učimo glas/ veliko i malo štampano slovo c.)Postavljam lentu s
će im darovati
Zagonetkacrvene, rumene jabuke o kojima se on
/ pitalica
naslovom na školsku tablu ispod lenti: „Školski rad“ ; „!.“
brinuo. Bez nas bi noge bile bosonoge. Šarene vezice krase
„Glas / veliko i malo štampano slovo C c“
nam lice, a tvrdi đon zvoni o beton ?!
1.Obrada glasana postavljenu zagonetku/pitalicu je
(Odgovor
Na momcipela.)
stolu se nalazi jedna kutija. Predlažem da otkrijemo šta se u
njoj krije. Zagonetke
Kojim glasomupo kutijici.
činje rije č cipela? (Odgovori
učenika/ca.)
Postavljam aplikaciju (fotografiju) cipele i rije č
cipela.
Zagonetka / pitalica
Djeca ga puno vole, može biti na dva to čka, i brzo se
kreće. Pomoćni točkovi su isto tu, za one koji baš bez
njih voziti ne znaju. Odgovor je : ?(Bicikl.)
-Postavljam aplikaciju bicikl i rije č bicikl.
Na kojem mjestu čujete glas C? (C- u sredini rije či)
Djeca odgovaraju.
Recite vi rijeKoristim
či koje uaplikacije i lijepim
sredini imaju glas na
C?tabli.
(Odgovori u čenika/ca:maca, cucla, sunce,
kabanica,... )

6
Zagonetka / pitalica
Ku ća mu je svježa i mirisna trava, draga iznad svega.
Taj zeleni insekt u njoj rado živi i veselo skače.
Odgovor je: ... (skakavac.)
Postavljam aplikaciju skakavaca i rije čskakavac.
Na kojem mjestu čujete glas c? (Glas c čujemo na
kraju.)
Recite vi rije či koje na kraju imaju glas c?
(Odgovori u čenika/ca: jaglac, jarac, palac, spasilac,
konac....)
Tražimo rije či u kojima se glas c čuje na početku, na
kraju i u sredini.
2. Obrada slova
Pisanje slova-smijer pisanja slova u svesci.
Aplikacije slova na tabli.
Pokazivanje i objašnjavanje slova/otkrivamo slova
na razrednoj zidnojslovarici.
Traženje slova u slovarici.
Crtanje tj. pisanje kredom velikog i malog slova na
školskoj tabli-smijer pisanja slova.
Crtanje slova prstom na klupi, u zraku, na leđima
druga ili drugarice.
Djeca pišu u svoje sveske veliko i malo štampano
slovo Cc.

7
Čitanje

Širenje vidnog ugla i čitanje po slogovima: Cvijet,


cipela, bicikl, skakavac.
Sastavljamo rečenice pomoću aplikacija riječi.
Na listovima su izmiješana riječi: u, jabuci, crv, je,
crvenoj. Učenici sastavljaju rečenicu koju zapisujem na
školskoj tabli.
Crv je u crvenoj jabuci.
Kreativan rad učenika.

rije

a)Rad u grupi
Kreativan rad u grupi u čenika. Objašnjenje zadatka
za rad u grupi. Od izrezanih crteža koje su djeca
crtala i slikala na likovnoj kulturi : cvijet, cucl a,
cirkus, cvr čak, crv, cipela... napraviti malo i veliko
štampano slovo C c .
Prezentacija rada u čenika. Radove postavljamo na
zidni pano.

8
b) Individualni /samostalni rad
Igra labirint
Pomozi slovu c da do đe do riječi koja po činje s
glasom c .

Psihološka pauza kroz igru koju djeca vole.


Igra ( prezentacija slika - rije č):
Aplikacije, slike. Reci šta vidiš. Ja vama sliku, v i meni
riječ.

9
Ponoviti šta smo naučili na ovom času uz čitanje
kraćeg teksta o izgubljenoj cipeli. Tekst čita neko od
učenika/ca.

Završni dio časa: Zapis s table podijeliti učenicima.


Opuštajuća igra : Ako čujete glas c na početku sjesti
lijepo, u sredini ustati, na kraju čučnuti.

Dodjela pohvala učenicima/ama za aktivan i


odgovoran odnos prema radu na ovom času.
Zadaća: Nastavni list za domaću zadaću. Objašnjenje
zadaće. Neko od učenika ponavlja šta je zadaća.

10
Izgled školske table:

Literatura:

1. Zehra Hubijar, Maštalica – Početnica za prvi razred devetogodišnje osnovne


škole, Bosanska riječ, Sarajevo, 2011. ;
2. Zehra Hubijar, Put u slovograd za I razred osnovne škole, Bosanska riječ,
Sarajevo, 2003. ;
3. Zehra Hubijar, Metodikanastavečitanjaipisanja, Bosanska riječ, Sarajevo,2010.;
4. Studenska bilježnica akademske 2007./2008. s predavanja prof. dr. Zehre
Hubijar;
5.Hadžem Hajdarević, Mirsad Bećirbašić, Belma Dilberović, Čitanka : radni udžbenik
za prvi razred devetogodišnje osnovne škole, Publishing,Sarajevo,
2011.;
4. Stranice interneta za fotografije;

11
Prilozi

12
13
14

You might also like