Priprema Za Cas Broj 53

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 53

Предмет: Српски језик и књижевност Разред: 1.


Наставна тема/област: Језик
Морфофонологија. Јотовање (алтернације ненепчаних са предњонепчаним сугласницима);
Наставна јединица:
покретни вокали
Тип часа: Утврђивање и обрада
 Утврђивање и проширивање знања о јотовању као морфолошки или творбено условљеној
Циљ часа: алтернацији; упознавање ученика са покретним вокалима и њиховом морфолошком
условљеношћу
Ученик ће бити у стању да:
 дефинише јотовање као морфолошки или творбено условљену алтернацију и одреди
фонолошки контекст у којем се јотовање запажа;
 објасни зашто се јотовање одређује као морфолошко-творбена алтернације;
 наведе у којим случајевима промене и творбе речи налазимо резултате јотовања и
документује их примерима;
 препознаје јотовање и описује и објашњава морфо-фонолошки контекст у којем долази до ове
алтернације;
Очекивани исходи  препозна јекавско јотовање и сагледа га у дијалектима ијекавског изговора и стандардном
на крају часа: језику;
 прикаже покретне вокале и њихову појаву у одређеним облицима речи; разликује покретно а
од непостојаног а;
 повезује знања из области фонетике и морфофонологије стечена у основној школи са новим
знањима;
 примењује обновљена, проширена и новостечена знања у решавању конкретних питања,
задатака и вежби;
 објасни и примени нормативна решења у реализовању и писању гласовних промена;
 уочава и описује примере изостајања јотовања и коментарише нормативна решења.
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, аналитичко-синтетичка

Облици рада: Фронтални, индивидуални

Наставна средства: Граматика, школске свеске, табла, креда/фломастер


Међупредметне Комуникација, сарадња, решавање проблема, рад с подацима и информацијама, компетенција за
компетенције: учење
Међупредметно повезивање: *Унутарпредметна корелација )морфологија, творба речи; дијалекти; правопис, језичка култура)
Морфолошки или творбено условљена гласовна алтернација, алтернанти, артикулација гласова,
Кључни појмови:
вокали
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
 Упознаје ученике са циљем часа.  Евентуално, постављаjу питања у вези са
 По потреби, проверава да ли су ученици задацима из Прилога рађеним за домаћи
успешно урадили домаћи задатак и задатак.
позива их да заједнички разреше  Сажето приказују палатализацију и
евентуалне недоумице. сибиларизацију.
 Спроводи сажету рекапитулацију знања о  Одређују јотовање као морфолошко-
Уводни део часа палатализацији и сибиларизацији. творбену алтернацију сугласника.
(5 минута)  Усмерава ученике да типолошки одреде
јотовање (морфолошко-творбена
алтернација, алтернација сугласника).
 Наглашава да ће се на данашњем часу
упознати и са једном новом
морфофонолошком језичком појавом –
покретним вокалима.
Главни део часа  Организује наставни разговор тако да се  Прате упутства наставника и излагања
(35 минута) знања о јотовању усвајају кроз других ученика.
коришћење знања из фонетике и  Препознају примере јотовања у датој
морфологије са творбом речи и реченици.
дијалектологије.  Уз наставникова упутства и подстицаје
 Указује на разлике између старог, новог и одређују у којим се условима у промени и
ијекавског јотовања. творби речи уочава јотовање.
 Објашњава појаву покретних вокала и у  Уочавају разлику између јотовања и
сарадњи са ученицима утврђује у којим палатализације разматрајући примере где се
врстама и облицима речи се појављују. као резултат јотовања јављају алтернанти к :
 Усмерава ученике да увиде разлику ч, г : ж, х : ш.
између непостојаног а и покретног а [с(а),  Наводе језичке примере којима документује
к(а), пред(а) – сад(а), нечег(а), доброг(а)]. и поткрепљује своје закључке.
 Подстиче ученике да образлажу своје  Описује са фонолошког и морфолошког
одговоре и поткрепљују их примерима. становишта примере у којима се запажају
 Вреднује одговоре ученика. резултати јотовања.
 По потреби, додатно усмерава и допуњује  Разматрају нормативна решења (изостајање
одговоре ученика. алтернације, однос према дијалекатским
 Ангажује што већи број ученика. облицима са јекавским јотовањем, указивање
 Бележи на табли битне појмове, на типичне грешке као што су оделење,
закључке, илустративне примере и сл. запалење, ињекција и сл.).
 Упућује ученике на израду одабраних  Уз наставниково усмеравање, утврђују у
питања и задатака у Граматици којим се врстама и облицима речи запажају
(Вежбања: Јотовање, стр. 107–108, 1–6; покретни вокали а, е, у.
Покретни вокали, стр. 110, 1–4).  Примењују научено кроз израду одабраних
 Прати и вреднује рад и понашање питања, задатака и вежби у Граматици.
ученика.  Образлажу своје одговоре прецизно и јасно,
уз навођење илустративних примера.
 Коментаришу решења, постављају питања,
траже додатна објашњења.
 Организује сажету рекапитулацију  Наводе примере који документују услове у
битних закључака о јотовању и промени и творби речи у којима се уочава
покретним вокалима. јотовање; објашњавају појаву покретних
 Упућује ученике да за домаћи задатак вокала и коментаришу њихову употребу у
доврше Вежбања у Граматици (уколико савременом језику.
сва питања и задаци нису урађени на  Евентуално постављају питања о припреми
часу), прочитају прилог у рубрици за наредни час.
Занимљивости (стр. 92), проуче рубрику
Завршни део часа Пази! (стр. 93) и размисле о Питањима
(5 минута) са маргине.
 Задужује ученике да сачине реченицу са
примерима за јотовање и покретне вокале
(најмање два примера за сваку од
алтернација).
 Најављује да ће се на следећем часу
говорити о непостојаном а и промени л у
о и упућује ученике да обнове знања о
овим гласовним алтернацијама.
 праћење и вредновање излагања ученика
 адекватна и активна примена лингвистичких термина у излагањима
Начини провере  успешност у решавању задатих питања и вежби
остварености исхода:  оспособљеност за поткрепљивање излагања одговарајућим примерима и повезивање старих и
нових знања
 резултати остварени на тесту
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

ЈОТОВАЊЕ

Прогоњена срна бежала је пред ловачким псима, правила све дуже скокове преко потока и жбуња и најзад се сакрила у густо грмље.

З
у додиру са ј

С Ш
Д Ђ
Т Ћ
Л Љ
Н Њ
К Ч Б БЉ

у додиру
Г Ж П ПЉ
Х Ш М МЉ
Ц Ч В ВЉ

са ј
Јотовање у промени облика речи:
1. бржи, виши, тврђи...
2. плаћен, подељен, заборављен...
3. жањем, плачем, машем, кличем, капље...
4. брањах, мишљах, ношах...
5. љубављу, глађу, радошћу...
Јотовање у творби речи:
– враћати, прехрањивати, цвеће, Подунавље, јесењи, здравље...
 Старо, ново и јекавско јотовање
* Јекавско јотовање: л  љ, н  њ (љето, посљедњи, њежност...)
Изостајање алтернације:
– надјачати, сјединити, катјон, инјекција, конјугација...

ПОКРЕТНИ ВОКАЛИ

Тад(а), у једном(е) тренутку чудесног(а) просветљења, схватио је да треба уживати у лепоти сваког(а) ведрог(а) јутра и тим(е) за њега
отпоче доба новог(а) живота.

– А, Е, У  сад(а), некад(а), свуд(а), нек(а)


доброг(а); мог(а); другог(а)
добром(е) добром(у); другом(е), другом(у)
мном(е), њим(е), њом(е), ким(е), чим(е), тим(е)

You might also like