Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Школа

Наставни предмет Српски језик и књижевност

Разред Трећи

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 8


Наставна тема Модерна
Наставна јединица Артур Рембо: „Офелија“ – анализа песме
Тип часа Обрада
Циљ часа  Упознавање ученика са стваралаштвом Артутра Рембоа кроз
анализу песме „Офелија“ репрезентативне за рану фазу његовог
стваралаштва.
Образовни задаци  Упознавање ученика са биографијом и особеностима
стваралаштва Артура Рембоа;
 Упознавање ученика са књижевним ликом Офелије као
песниковом инспирацијом за ову песму;
 Анализирање композиције песме;
 Уочавање двосмислене симболике беле боје којом је описана
Офелија;
 Уочавање контраста у песми;
 Тумачење улоге природе и звукова и дочаравању Офелијиних
унутрашњих стања и превирања;
 Тумачење мотива бледог витеза;
 Сагледавање узрока Офелијине патње у песми;
 Објашњавање разлога Офелијиног прогањања човечанства кроз
векове.
Функционални  Снажење навике код ученика да трагају за дубљим и скривеним
задаци смислом порука дела;
 Подстицање ученика да своје ставове аргументују ваљаним
примерима из текста.
Васпитни задаци  Подстицање естетског вредновања анализираног дела.
 Развијање естетског сензибилитета и властитог уметничког
укуса.
 Етичко вредновање поступака ликова.
Кључни појмови Офелија, симбол, контраст,
Образовни
стандарди
Образовни исходи  Ученик је упознат са биографијом и особеностима стваралаштва
Артура Рембоа;
 Ученик је упознат са књижевним ликом Офелије као песниковом
инспирацијом за ову песму;
 Ученик самостално анализира композицију песме;
 Ученик уочава двосмислену симболику беле боје којом је
описана Офелија;
 Ученик уочава контрасте у песми;
 Ученик тумачи улогу природе и звукова и дочаравању
Офелијиних унутрашњих стања и превирања;
 Ученик тумачи мотив бледог витеза;
 Ученик сагледава узроке Офелијине патње у песми;
 Ученик објашњава разлоге Офелијиног прогањања човечанства
кроз векове.
 Ученик трага за дубљим и скривеним смислом порука дела;
 Ученик своје ставове аргументују ваљаним примерима из текста.
 Ученик естетски вреднује анализирано дело.
 Ученик развија свој естетски сензибилитет и властити
уметнички укус.
 Ученик етички вреднује поступке ликова.
Облици рада Фронтални; индивидуални
Наставне методе Монолошко-дијалошки; рад на тексту; истраживачки задаци
Наставна средства Табла; креда
Место извођења Учионица
наставе
Корелација Књижевност IV година, „Хамлет“ Виљем Шекспир
Литература и  Љиљана Бајић, Миодраг Павловић, Зона Мркаљ, Читанка –
додатни материјал за Српски језик и књижевност за трећи разред гимназија и
наставнике средњих стручних школа, Издавачка кућа „Klett“, Београд 2014.
Литература и  Љиљана Бајић, Миодраг Павловић, Зона Мркаљ, Читанка –
додатни материјал за Српски језик и књижевност за трећи разред гимназија и
ученике средњих стручних школа, Издавачка кућа „Klett“, Београд 2014.
(21-23. стр.)
Напомене

ТОК ЧАСА
Уводни део часа  Припремни разговор са ученицима о биографији Артутра
(5-10 минута) Рембоа (Читанка, 21. стр.)
 Разговор о особинама стваралаштва Артура Рембоа (Читанка,
21. стр.):
- Утицај Бодлера;
- Звучање важније од смисла;
- Експлозија света уз помоћ силне фантазије;
- Деперсонализовање поезије (одвајање песничког субјекта
од емпиријског Ја;
- У трагању за „алхемијом речи“ и апсолутним звуком,
стигао до апсурда и појмовне неразумљивости

Главни део часа  Песма „Офелија“ припада раној фази песниковог


(25-30 минута) стваралаштва.
 Предисторија настанка песме (Читанка, 22. стр.);
 Локализовање мотива Офелије (Шекспирова трагедија
„Хамлет“, књижевност IV год) и упознавање ученика са
судбином овог књижевног лика.
 Изражајно читање песме (2 минута);
 Уочите из колико делова се састоји Рембоова песма коју смо
управо прочитали. Установите које су тематске разлике
између ових структурних делова песме. Објасните какве је
уметничка улога овкаве организације строфа и садржаја у
песми.
- Троделна композиција;
- Први део: појављивање Офелије као сабласти на речним
таласима; други део: приказ Офелијине судбине и
проблематизовање исте; трећи део: Офелија као привиђење
које се открива песнику.
 Лирски субјекат апострофира шекспирову јунакињу као „Белу
Офелију“. Шта нам сугерише бела боја? У слећој строфи бела
боја има сасвим другачије значење. Какво је то значење?
Какав се контраст успоставља од самог почетка песме?
- Бела боја сугерише невиност, али је и боја сабласти.
- Контраст између беле Офелије и описа њене околине (црни
валови, река што црна тече).
 У првом делу песме доминира један мотив. Који је то мотив?
Ученици се потом упознају са значајем цвећа као
манифестације Офелијиног лудила у Шекспировој драми.
Оделија је непрестано певала песме о цвећу и плела венце. На
који начин природа садејствује у исказивање Офелијине туге?
- Мотив цвећа је доминатан у првом делу песме. То се
доводи у везу и са Офелијиним „кротким лудилом“ и
њеним сплитањем венца од цвећа које има нарочиту
симболику (значење невиности).
- Ученици уочавају песничке слике у којима природа као да
пати са Офелијом (плару ресе ива, над челом које сања
трске се наднеле, итд.)
 На који начин је приказана Офелијина узнемиреност у другој
поетској целини? Уочите како је Офелија апострофирана у
овом делу песме. Обратите пажњу на уметничко
преобликовање и улогу звукова у овој поетској целини.
Објасните у чему се сагледавају узроци Офелијине патње.
- Звуци у другом делу песме дочаравају узмениреност
разочаране и изневерене Офелије (ветрови што се руше,
чудни звуци, пев природе, глас лудих мора), као што у
првом делу песме природа пати са њом.
- Офелија је апострофирана као дете, чиме се сугерише њена
младост, невиност и наивност.
- Узроци Офелијине патње сагледавају се у преблагости,
невиности и вери у идеале попут слободе, љубави и раја.
 Објасните значење мотива бледог витеза. Протумачите шта
се у слици витеза крај њеног одра снажно осуђује. Објасните
због чега Офелија на проналази миру смрти.
- У лику бледог витеза можемо препознати принца Хамлета,
који глумећи лудило, тера Офелију у смрт. Због тога је
његова прилика тог кобног априлског јутра бледа и нема.
- Офелија не проналази мир у смрти, јер је била разочарана у
идеале и изневерене љубави.

Завршни део часа  У завршном делу часа ученици се упућују да прочитају задатке
(5 минута) на 24. стр. одаберу један који ће представљати њихов домаћи
задатак за наредни час.
 На наредном часу ћемо радити песму „Самогласници и
ученици се позивају да се припреме, кроз задатке након текста
песме, да дискутују о њој.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Артур Рембо

(1845-1891)

 Утицај Шарла Бодлера;

 Песничке збирке: „Песме“, „Боравак у паклу“ и „Илуминације“

 У последњој збирци први пут се јавља слобосни стих у француској


лирици.

Офелија:

Троделна композиција

Бела боја: невиност и сабласт.

Контраст: бела Офелија и црна река.

Природа и звучање којим се дочаравају Офелијина психолошка стања.


ПРИЛОЗИ

You might also like