Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

osnovna škola: školska godina:

učiteljica/učitelj: razred: 2. nadnevak: redni broj sata: 26.

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE SATA RAZREDNIKA

CJELINA /TEMA/ POSEBNI DANI U GODINI


KOMPETENCIJA

NASTAVNA JEDINICA: Uskrs u mome domu i zavičaju

KLJUČNI POJMOVI: blagdani i praznici

VRIJEDNOSTI: 1. znanje
2. solidarnost
3. identitet
4. odgovornost

KOMPETENCIJE: 1. komunikacija na materinskome jeziku


2. komunikacija na stranome jeziku
3. digitalna kompetencija
4. inicijativnost i poduzetnost
5. matematička i kompetencije u prirodoslovlju i tehnologiji
6. učiti kako učiti
7. socijalna i građanska kompetencija
8. kulturna svijest i izražavanje

CILJ SATA: uvođenje djece u doživljavanje i razumijevanje Uskrsa, upoznati tradicionalne običaje
obilježavanja Uskrsa

OBRAZOVNA POSTIGNUĆA: njegovanje pozitivnog odnosa prema tradicionalnim običajima; stvaranje pozitivnog
odnosa prema blagdanima i razvijanje osjećaja odgovornosti prema istima; buđenje
interesa i poticanje učenika na aktivnosti kojima će senzibilizirati obitelj i širu
zajednicu u očuvanju tradicije i vjere

ISHODI UČENJA: aktivno sudjeluje u obilježavanju Uskrsa i očuvanju tradicije; samostalno i otvoreno
iznosi svoje ideje i stajališta; uočava, analizira i vrednuje situacije u kojima se krše
njezina/njegova prava i prava drugih učenika po pitanju očuvanja tradicije i vjere

ZADATCI NASTAVE: a) uvođenje djece u doživljavanje i razumijevanje Korizme i Uskrsa, obilježiti Uskrs,
a) obrazovni (materijalni) upoznati tradicionalne običaje obilježavanja Uskrsa
b) funkcionalni
c) odgojni b) stjecanje vještine razvijanja dobrih odnosa u tradicionalnim običajima vezanim uz
Uskrs

c) aktivno doživjeti vrijeme Korizma i Uskrsa u obitelji, školi i župi; aktivno sudjelovati
u slavljima i običajima; pomoći u otkrivanju prave ljubavi i prijateljstva; buditi čežnju
za životom, ljubavi i prijateljstva po uzoru na Krista

NASTAVNE METODE: razgovora, usmenog izražavanja, plesanja, slušanja, pjevanja, igranja

OBLICI NASTAVE: frontalni rad (F), individualni rad (I), rad u skupinama (S)

NASTAVNI IZVORI, SREDSTVA košarice, pisanice za igru na školskom igralištu, zečići, pilići, uređaj za reprodukciju
I POMAGALA: zvuka, cd, prijenosno računalo, prezentacija: Uskrs u mome zavičaju

KORELACIJA: PID – Blagdani i praznici; HJ – Uskrsne košarice, M. Radić (Hrvatski na dlanu)


MEĐUPREDMETNE TEME: 1. Osobni i socijalni razvoj
2. Zdravlje, sigurnost i zaštita okoliša
3. Učiti kako učiti
4. Poduzetništvo
5. Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
6. Građanski odgoj i obrazovanje

PLAN PLOČE:

Uskrs u mome domu i zavičaju

aktivnosti za
TIJEK NASTAVNOGA SATA oblik rada
učenike

Prethodna priprema – pozvali smo na sat razrednika bake, djedove i roditelje kako bi s nama podijelili doživljaj
Uskrsa iz svog djetinjstva

UVODNI DIO
Slušamo i pjevamo uskrsne pjesme.
Razgovaram s učenicima: O čemu govore pjesme koje smo sada slušali i pjevali? slušaju, pjevaju, I, F
Veselite li se Uskrsu? Zašto? razgovaraju 5 min
Najavljujem nastavnu jedinicu – Uskrs u mome domu i zavičaju.

SREDIŠNJI DIO

U razredu su s nama vaši djedovi i bake, roditelji.


razgovaraju, I, F, S
Puštam prezentaciju: USKRS U MOME ZAVIČAJU koju sam napravila/napravio promatraju, 25 mi
služeći se različitim izvorima kako bih dočarala/dočarao Uskrs u našem zavičaju. uočavaju,
raspravljaju
Puštam slajdove i odmah svi zajedno komentiramo kako je to bilo nekada, a kako
je danas: vrijeme Korizme, Cvjetnica, Veliki tjedan, uskrsni krijesovi, bojanje
pisanica, blagoslov hrane... Uočavamo sličnosti i razlike.

Po završetku prezentacije u razgovoru dopunjavamo neke detalje koje nismo


vidjeli u prezentaciji.

Trebamo li i dalje njegovati običaje vezane uz Uskrs? Zašto?

Čestitamo našim najmilijima Uskrs i pozivamo ih na zakusku i druženje na


školskom igralištu gdje ćemo odigrati nekoliko uskrsnih igrica.

ZAVRŠNI DIO
Poklanjamo bakama, djedovima i roditeljima pisanice. razgovaraju, igraju F, I, S
Svi zajedno odlazimo na školsko igralište i igramo nekoliko igrica. se 15 min

You might also like