Professional Documents
Culture Documents
Engineering Economy Summary PDF
Engineering Economy Summary PDF
EXAMPLE
OPTION 1 OPTION 2
P = $ 5000 P = $ 5000
I = 5% I = 7%
N = 5 years N = 3years
A =? F=?
INTEREST CALCULATION
Copyright@Saed.Ahmed.darejo2019 Page 1
ENGINEERING ECONOMY SUMMARY 2019
1) SIMPLE –INTEREST
Example : suppose you borrowed $ 7500 from a bank with annual I = P*i*N
F = P*I
interest rate of 8% calculate the future amount if you should repay
F = P+P*i*N
the loan in 4 years.
F = p(1+ i*N)
SOLUTION
F = p(1+ i*N)
F= $7500(1+0.08*4)
F= $ 9900.
N P I= (P*i) F =(P+I)
1 $7500 $600 $8100
2 $8100 $600 $8700
3 $8700 $600 $9300
4 $9300 $600 $9900
2) COMPOUND –INTEREST
Example:
SOLUTION
N P I=(P*i) F=(P+I)
1 $700 $49 $749
2 $749 $52.43 $801.4
3 $801.4 $56.1 $857.53
Copyright@Saed.Ahmed.darejo2019 Page 2
ENGINEERING ECONOMY SUMMARY 2019
CHANGE –IN-INTEREST
DI= P{ ( - (1+i*N)}
$71.5
ECONOMIC EQUIVALENCE
F= P(
Example
suppose you are offered an alternative of $ 3000 after 5 years or P dollor now you
have no current need of the money if you get the money now you would deposit
in an account that pays 8% annual interest what value of P dollor you get now
would make you economically indifferent a $3000 after 5 years.?
SOLUTION
$2024.2
Copyright@Saed.Ahmed.darejo2019 Page 3
ENGINEERING ECONOMY SUMMARY 2019
Example
Suppose you borrow $ 1000 from a bank for three (3) years at 10% annual interest
.The bank offeres two ways of repayment
1) End of year repayment of interest and principle repayment at the end of the
loam
2) One end of loam repayment of both the principle and the interest.
Determine whether the two options are economically equivalent.?
SOLUTION
Option 1 i= p * i Option 2
1000*0.1= $100
Yr1 $ 100 100( =$121
Yr2 $ 100 100( =$ 110
Yr3 $ 100 100( = $ 100
Yrn $ 1000 1000+121+110+100
Tot : $ 1300 $ 1331
4 TYPES OF CASH-FLOW
Copyright@Saed.Ahmed.darejo2019 Page 4
ENGINEERING ECONOMY SUMMARY 2019
Example
Suppose you deposit $120 in a bank account that pays 10% annual interest .
How much will you get after 3 years.
SOLUTION
$120(1.3310) $160
Irregular-Series-Cash-flow
Example
A growing machines shop wishes to set a side money now to invest over the next
4 years for it’s customer service department the company can earn 10% on
lupsum deposit now.The company wishes to withdraw the money in the following
increament
Year1 = $2500 Year 2 = $3000 Year 3 = No expense Year 4 = $5000
How much money must be deposit now to cover anticipated payment of the next
4 years.?
SOLUTION
P = P of F1 + P of F2+P of F4
2500(0.9091)+3000(0.8264)+5000(0.6830) $ 28622
Copyright@Saed.Ahmed.darejo2019 Page 5
ENGINEERING ECONOMY SUMMARY 2019
N P F(10% )(0.1) WITHDRAW
1 $28622 $28622*1.1 =$31484 $2500
2 $6484 $6484*1.1 = $7133 $3000
3 $4133 $4133*1.1 = $4546 $--------
4 $4546 $4546*1.1 = $5000 $5000
Example
Suppose you deposit $1200 at the beginning of year 1 at an account that pays 7%
annual interest you deposited $1000 $500 $750 at the beginning of year
2,3and 5 respectively. How much money you get at the end of year 5.?
SOLUTION
F = P of F1 + P of F2+P of F3+P of F5
1200(1.4026)+1000(1.3108)+500(1.2250)+750(1.07) $ 4408.87
N P+D F
1
$1,200 $1200*(1.07) = $1284
Copyright@Saed.Ahmed.darejo2019 Page 6
ENGINEERING ECONOMY SUMMARY 2019
EQUAL-PAYMENT-SERIES
Example 1
Suppose you make annual contribution of $3000 to your saving account at the end
of each year for ten years .If the account pays 7% annual interest .How much can
be withdraw at the end of 10th year.?
SOLUTION
GIVEN F = A(F/A,I,N )
A = $3000 F=? F = 3000 ( F/A, 7%, 10 )
I = 7% F = 3000 (13.8164 )
N = 10 year $ 41449.2
N P+A F= (P*I)
1 3000 (1.07)*3000 = 3210
2 3210 + 3000 = 6210 (1.07)*6210 = 6644.7
3 6644.7 + 3000 = 9644.7 (1.07)*9644.7 = 10,319.82
4 10319.82 + 3000 = 13,319.82 (1.07)*13,319.82 = 14,252.21
5 14252.21 + 3000 = 17252.21 (1.07)*17,252.21 = 18,459.86
6 18459.8647 3000 = 21,459.86 (1.07)*21,459.86 = 22,962.05
7 22962.05 + 3000 = 25,962.05 (1.07)*25,962.05 = 27,779.39
8 27779.39 + 3000 = 30,779.39 (1.07)*30,779.39 = 32,933.95
9 32933..95 + 3000 = 35,933.95 (1.07)*35,933.95 = 38,449.32
10 38449.32 + 3000 = 41,449.32 $ 41,449.32
Example 2
To get $ 5000 five years from now you plan to make five equal annual deposit at
the end of each year in an account that pays 7% annual interest . How much must
your annual deposit be .?
GIVEN A = F(A/F,I,N )
F = $5000 A=? A = 5000 ( A/F, 7%, 5 )
I = 7% A = 5000 (.0.1739 )
N = 5 year $ 869.5
Copyright@Saed.Ahmed.darejo2019 Page 7
ENGINEERING ECONOMY SUMMARY 2019
N P+A F ( P *I )
1 $869.5 (1.07)* 869.5 = 930.36
2 $930.36 + 869.5 = 1799.86 (1.07)* 1799.86 = 1925.85
3 $1925.85 + 869.5 =2795.35 (1.07)* 2795.32 = 2991.02
4 $2991.02 + 869.5 = 3860.52 (1.07)* 3860.52 = 4130.76
5 $4130.76 + 869.5 = 5000 $ 5000
Example 3
Suppose you have been paying $2100 at the end of each year for 5 years to cover a
money you borrowed from a bank at 10% annual interest. How much money did
the bank lend you.?
SOLUTION
GIVEN
P=? P = A(P/A ,I,N )
A = $2100 $2100 (P/A,10%,5 )
N=5 $2100(3.7908)
I = 10% $ 7960.68
Suppose a company barrows $20,000 from a bank at 10% annual interest the
company plans to pay back equal amount each year for the next 5 years. How
much equal amount must the company pay each year.?
Copyright@Saed.Ahmed.darejo2019 Page 8
ENGINEERING ECONOMY SUMMARY 2019
SOLUTION
GIVEN
A=? A= P(A/P ,I,N )
P = $20,000 $20,000 (A/P,10%,5 )
N=5 $20,000(0.2638)
I = 10% $ 5276
GRADIENT-SERIES-CASH-FLOW
Example 1
A company purches a lift-truck that has use full life of five years,the engineer
estimates that maintainance cost during the first year will be $1000 as the truck
ages cost is expected to increase a constant amount of $250 per year .The firm
wants to set up a maintainance account that earns 12% annual interest .How
much should the firm deposit now in the account.?
SOLUTION
P = P of A +Pof G
Copyright@Saed.Ahmed.darejo2019 Page 9
ENGINEERING ECONOMY SUMMARY 2019
N CASH-FLOW P (12%)
1 $1000 $892.9
2 $1250 $996.5
3 $1500 $1067.7
4 $1750 $1112.125
5 $2000 $1134.8
TOTAL $ 5204.05
Example 2
Suppose you plan to deposit $250 in the first year at an account that pays 10%
annual interest you are planning to increase the deposit by $50 next five years
.How much do you get at the end of the 6th (sixth ) year .?
SOLUTION
F = F of A +Fof G
F = $ 2786.72
N CASH-FLOW F
1 $250 (1.6105)*(250) = $402.625
2 $300 (1.1641)*(300) = $439.23
3 $350 (1.3310)*(350) = $465.58
4 $400 (1.2100)*(400) = $484
5 $450 (1.10)*(450) = $495
6 $500 (500) 500
TOTAL $2786.72
Copyright@Saed.Ahmed.darejo2019 Page 10
ENGINEERING ECONOMY SUMMARY 2019
WORK-SHEET
1) Suppose you want to get $5400 after 4-years .How much do you need to
deposit now in an account the pays 11% annual interest.?
2) Suppose you deposited $650 in an account that pays 10% annual interest
you plan to withdraw your money after five(5) years .Find out the future
amount in both simple and compound interest scheme ? Show the interest
and future of each year in a table.?
3) If you want to withdraw $1500,$340 and $670 in year 1,2,and 3 .How much
do you need to deposit in an account that pays 7% annual interest.?
Copyright@Saed.Ahmed.darejo2019 Page 11