Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Tehnička škola Požega 18.04.2020.

PRIPRAVA ZA NASTAVNI SAT

Elektromehaničar 4.f 53.,54.

Nastavni predmet: Sklopovska oprema računala


Nastavna cjelina: Pristupni kodovi
Nastavna jedinica: Prijenos podataka između računala i vanjskih
uređaja
Predmetni nastavnik: Zdenko Vučković, dipl. ing.
Cilj nastavne jedinice: Naučiti vrste računalnih mreža
Zadatci koje treba ostvariti da bi se cilj postigao:
Kognitivni:
Afektivni: Razvijati marljivost, točnost, urednost,
razvijanje kulture rada i radnih navika
Psihomotorički:
Nastavna sredstva i pomagala: yammer
Metodički oblici rada: frontalni
Literatura:

Tijek izvođenja nastavne jedinice - razrada

Uvod

Objasniti princip rada sabirnica Što su moduli? Koje su vrste modula? Objasnirti razliku
između sinkronog i asinkronog prijenosa?Objasniti razliku između sinkronog i asinkronog
prijenosa? Objasniti CRC. Nabrojiti osnovne vrste memorija i objasniti njihove
karakteristike

Glavni dio

Pristupni kodovi (nova stranica)


Prijenos podataka između računala i vanjskih uređaja
 Brzina prijenosa u mreži mjeri se u bitovima u sekundi (bits per second – bps).
 Ona predstavlja i količinu podataka koja može proći kroz neki medij u jedinici vremena (bandwidth).
 Bandwidth predstavlja teoretski maksimalnu vrijednost.
 Realna vrijednost naziva se propusnost (throughput).
Vrste mreža prema veličini;

Osobna mreža
Povezuje uređaje na računalo jednog korisnika. Prostire se do nekoliko metara.

Lokalna mreža
LAN – Local Area Network
Računala su vezana na manjim udaljenostima – unutar doma, ureda, bliskih zgrada, u
tvrtkama, institucijama. Prijenos je unutar te mreže besplatan. Moguće su velike brzine
(Gbps).
Zadaća;
Napisati sažetak videa
Memorije; https://www.youtube.com/watch?v=g1N3l1l43kE

Ili nešto svoje o Lokalnim mrežama.

Završni dio

Nabrojiti osnovne vrste memorija i objasniti njihove karakteristike

Vrjednovanje postavljenih ciljeva

Opis postignuća Ocjena

2
Učenik iznosi stečeno znanje uz pomoć nastavnika. dovoljan (2)
Učenik na razini reprodukcije samostalno ili uz manju pomoć nastavnika odgovara
točno. dobar (3)
Učenik samostalno i točno opisuje pojave, princip rada, objašnjava uzročno-
posljedične veze. vrlo dobar (4)

Učenik povezuje stečena znanja u struci i može odgovoriti na problemska pitanja. odličan (5)

Izgled ploče

- QBASIC

You might also like