Κοινωνικά προβλήματα και … προβληματισμοί PDF

You might also like

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 5

Μικροσενάριο Διδασκαλίας

1. Τίτλος: «Κοινωνικά προβλήματα και … προβληματισμοί»

2. Γνωστικό αντικείμενο: Κοινωνική & Πολιτική Αγωγή Γ΄ Γυμνασίου,


κεφάλαιο 6, Κοινωνικά προβλήματα, σελ 46-56.

3. Τάξη: Γ΄ Γυμνασίου

4. Χρονική διάρκεια: 3 διδακτικές ώρες

5. Διδακτικοί στόχοι σεναρίου: Οι μαθητές/τριες μετά την υλοποίηση του παρόντος


σεναρίου να είναι ικανοί:

 Να εμβαθύνουν και να ευαισθητοποιηθούν στα κοινωνικά προβλήματα


 Να κατανοήσουν τα αίτια και τις συνέπειες των κοινωνικών προβλημάτων
 Να προβληματιστούν σε σχέση με τα σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα και τις
αναγκαίες συλλογικές ενέργειες αντιμετώπισης τους
 Να εργάζονται οµαδοσυνεργατικά µέσω της επικοινωνίας και της
αλληλεπίδρασης κατά τη διαδικασία συμπλήρωσης των φύλλων
δραστηριοτήτων.
 Να μπορούν να αντλούν και να συλλέγουν πληροφορίες με τη χρήση των
ΤΠΕ, να τις αξιολογούν και να τις αξιοποιούν
 Να χρησιμοποιούν διαδικτυακά εργαλεία και να σχεδιάζουν/δημιουργούν
κόμικς με το λογισμικό ToonDoo, παρουσίαση με το Prezi, αφίσα με το
Glogster και βίντεο με το Animoto.
6. Συνοπτική περιγραφή

Το προτεινόμενο διδακτικό σενάριο θα υλοποιηθεί στο εργαστήριο


πληροφορικής και εκτός από Η/Υ απαιτεί τη χρήση βιντεοπροβολέα.
1η Διδακτική ώρα:
Σε πρώτη φάση με τη μέθοδο του καταιγισμού ιδεών (brainstorming) οι
μαθητές/τριες καθοδηγούμενοι από τον εκπαιδευτικό, καλούνται να αναφέρουν τα
κοινωνικά προβλήματα που κατά την γνώμη τους απασχολούν το σύγχρονο κόσμο.
Σε ένα υπολογιστή ο/η εκπαιδευτικός (ή κάποιος μαθητής) καταχωρεί τις απαντήσεις
στο wordle, για δημιουργία σύννεφου λέξεων. Το διαδικτυακό λογισµικό wordle
www.wordle.net είναι αρκετά παραστατικό για τέτοιες περιπτώσεις. Στο σύννεφο
λέξεων που δημιουργείται, η λέξη (κοινωνικό πρόβλημα) που δόθηκε σαν απάντηση

1
τις περισσότερες φορές, εμφανίζεται µε μεγαλύτερα γράμματα, η επόμενη σε
συχνότητα με λίγο μικρότερα κοκ.
Ακολουθεί προβολή του βίντεο «Σ' ενοχλεί κάτι...έχεις κάποιο πρόβλημα;»
https://www.youtube.com/watch?v=zW5SuipnkMM όπου αναδεικνύεται ως μέγιστο
σύγχρονο πρόβλημα η φτώχεια. Για την ανάδειξη των αιτιών του προβλήματος
προβάλλεται το βίντεο «Πλούσιες χώρες φτωχοί λαοί»
https://www.youtube.com/watch?time_continue=120&v=A-h9Gl3Wnzc ώστε οι
μαθητές να ευαισθητοποιηθούν και να κατανοήσουν μέσα από την συζήτηση που
ακολουθεί την προβολή, πώς έχουν δημιουργηθεί οι τεράστιες ανισότητες στο
σύγχρονο κόσμο.
Σε δεύτερη φάση προβάλλεται το βίντεο «Κόντρες με το Θάνατο; Τροχαία
Ατυχήματα στην Ελλάδα...»
https://www.youtube.com/watch?time_continue=63&v=BkU2MmEKI38 .
Αφού το παρακολουθήσουν ακολουθεί συζήτηση ώστε να αναδειχθεί το πρόβλημα
και να τεθεί στις σωστές του διαστάσεις, διότι συχνά οι μαθητές/τριες το
αντιμετωπίζουν με την επιπολαιότητα και την αφοβία της εφηβείας και της νιότης.
Στη τρίτη φάση ανατρέχουμε στις ιστοσελίδες που αναφέρονται στη βία των
γηπέδων:
http://www.filopoulos.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=107
:2013-03-25-10-25-34&catid=4:23032007&Itemid=2,
http://www.gazzetta.gr/football/article/711029/etsi-antimetopizetai-o-hoyligkanismos,
https://www.youtube.com/watch?v=y16OomMne5M. Ο/Η εκπαιδευτικός
παρουσιάζει το θέμα, προτρέποντας τους μαθητές/τριες να εκφράσουν τις απόψεις
τους. Είναι σημαντικό να επικεντρωθούμε στα αίτια που προκαλούν τη βία στον
αθλητισμό όπως και στο διαχωρισμό των εννοιών «οπαδός» και «φίλαθλος».
Ο ρόλος του/της εκπαιδευτικού σε αυτή τη φάση της αφόρμησης είναι κυρίως
καθοδηγητικός ώστε οι μαθητές/τριες να οδηγηθούν στην ανάδειξη των αιτίων των
σύγχρονων προβλημάτων αλλά και να προβάλλουν τις δικές τους ιδέες για την
επίλυση αυτών. Είναι σημαντικό να πάρουν τα ανάλογα ερεθίσματα ώστε με
ενδιαφέρον να εργαστούν στα φύλλα εργασίας που θα ακολουθήσουν.
Στα τελευταία 5’ της 1ης διδακτικής ώρας οι μαθητές/τριες χωρίζονται σε 3 ομάδες
των 6 ατόμων οι οποίες είναι ομοιογενείς και κάθε ομάδα θα ασχοληθεί με ένα από τα
παραπάνω κοινωνικά προβλήματα που παρουσιάστηκαν. Η προεργασία για την
δημιουργία των ομάδων έχει προηγηθεί από τον/την εκπαιδευτικό, όπως και η

2
δημιουργία πλατφόρμας επικοινωνίας των μαθητών/τριών, που είναι ένα pbworks
wiki. Παράλληλα έχει αναρτηθεί υποστηρικτικό υλικό και συγκεκριμένες διευθύνσεις
ιστοσελίδων για την προετοιμασία και προεργασία των μαθητών/τριών στο σπίτι,
ώστε να κάνουν με ακρίβεια την έρευνά τους. Το υλικό στο pbworks wiki
www.pbworks.com και είναι διαθέσιμο και προσβάσιμο από όλους, αφού όλοι είναι
μέλη του συγκεκριμένου wiki.

2η Διδακτική ώρα:
Κάθε ομάδα εργάζεται στον δικό της υπολογιστή με το δικό της φύλλο
εργασίας. Κάθε φύλλο εργασίας περιλαμβάνει επιμέρους δραστηριότητες με τις
οποίες οι μαθητές/τριες, αφού δουν ή διαβάσουν σχετικό με το θέμα υλικό, καλούνται
να παράξουν το δικό τους, με χρήση συγκεκριμένου λογισμικού που τους προτείνετε
και το οποίο ήδη γνωρίζουν από το μάθημα της Πληροφορικής. Το ψηφιακό υλικό θα
το παρουσιάσουν στην ολομέλεια. Το στάδιο αυτό διαρκεί περίπου όλη την 2η
διδακτική ώρα και 15’ από την 3η. Ο ρόλος του/της εκπαιδευτικού πρέπει να είναι
συντονιστικός και εμψυχωτικός, ώστε όλοι μαθητές/τριες να συνεργάζονται και να
συμμετέχουν ενεργά στη δημιουργία των εργασιών τους. Ιδιαίτερα σημαντικό είναι
να εξασφαλιστεί η καθολική συμμετοχή όλων ώστε να μην έχουμε το φαινόμενο
κάποιοι να εργάζονται και οι υπόλοιποι απλά να παρακολουθούν.

3η Διδακτική ώρα:
Τα πρώτα 15’ αφιερώνονται για την ολοκλήρωση του ψηφιακού υλικού το
οποίο κατόπιν παρουσιάζετε από κάθε ομάδα ενώπιον της ολομέλειας.

Συγκεκριμένα τα φύλα εργασίας περιλαμβάνουν τις παρακάτω εργασίες:

 Στο πρώτο φύλο η αντίστοιχη ομάδα καλείται να μελετήσει σχετικό


υλικό από το φωτόδεντρο και από συγκεκριμένες ιστοσελίδες ΜΚΟ. Μετά
την μελέτη ζητείται να δημιουργηθεί ψηφιακό υλικό παρουσίασης και αφίσα
ευαισθητοποίησης σχετική με το θέμα.

 Στο δεύτερο φύλο η επόμενη ομάδα καλείται να παρακολουθήσει το


βίντεο της εκπαιδευτικής τηλεόρασης «Ασφαλής πορεία» καθώς και να
μελετήσει το εκπαιδευτικό υλικό που διατίθεται σε αυτή την ιστοσελίδα.
Έπειτα ζητείται να δημιουργήσει ένα κόμικ που να αφορά την ασφαλή
οδήγηση και αφίσα ευαισθητοποίησης σχετική με το θέμα.

3
 Από τους μαθητές/τριες της τρίτης ομάδας ζητείτε να
παρακολουθήσουν αποσπάσματα της τηλεοπτικής εκπομπής «Η βία στα
γήπεδα» και να δημιουργήσει βίντεο που να αναδεικνύει το πρόβλημα και
αφίσα ευαισθητοποίησης σχετική με το θέμα.

7. ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

1ο φύλλο εργασίας - ομάδα 1: «Φτώχεια, Ανεργία, Καταναλωτισμός»

1. Να μελετήστε το υλικό που παρουσιάζεται στο φωτόδενδρο


http://photodentro.edu.gr/photodentro/peina_pidx0028306/indexl_7_peina_unicef.pdf.
και στις ακόλουθες ιστοσελίδες:

 https://www.amnesty.gr/
 http://www.unesco.org
 https://www.greenpeace.org/greece/
 https://www.unicef.gr/
 https:/www.actionaid.gr

2. Έχοντας μελετήσει τα παραπάνω δημιουργήστε μια σύντομη παρουσίαση


στο prezi https://prezi.com/pricing/ που να παρουσιάζει το πρόβλημα της φτώχειας:
αίτια και πολιτικές λύσεις του προβλήματος. Συνδέστε το με την οικονομική κρίση
στην Ελλάδα, την ανεργία και τον καταναλωτισμό. Αναφερθείτε στις πολιτικές των
κρατικών και μη κρατικών δρώντων. Προτείνετε ακτιβιστικές δράσεις.

3. Χρησιμοποιώντας το διαδικτυακό λογισμικό Glogster


http://edu.glogster.com/ δημιουργείστε μια αφίσα ευαισθητοποίησης για την
καταπολέμηση της φτώχειας για λογαριασμό μιας ΜΚΟ.

2ο φύλλο εργασίας-ομάδα 2: «Τροχαία Ατυχήματα –Κυκλοφοριακή Αγωγή»

1. Μεταβείτε στην ιστοσελίδα http://www.edutv.gr/index.php/kikloforiak-


agogi/asfalis-poreia, παρακολουθείστε τα βίντεο και μελετήστε το υλικό.

2. Έχοντας μελετήσει τα παραπάνω δημιουργήστε ένα κόμικς με το


διαδικτυακό λογισμικό ToonDoo, http://www.toondoo.com/ το οποίο θα

4
παρουσιαστεί στο σχολείο για να ευαισθητοποιηθούν οι συμμαθητές σας στο θέμα
της οδικής ασφάλειας και της σωστής κυκλοφοριακής αγωγής. Δώστε έμφαση στη
χρήση κράνους στο ποδήλατο και στο μηχανάκι όπως και στη ζώνη ασφαλείας.

3. Χρησιμοποιώντας το διαδικτυακό λογισμικό Glogster


http://edu.glogster.com/ δημιουργείστε μια αφίσα που να αφορά τη σωστή
κυκλοφοριακή αγωγή για λογαριασμό της Τροχαίας.

3ο φύλλο εργασίας - ομάδα 3 «Αθλητισμός και Βία»

1. Δείτε αποσπάσματα της τηλεοπτικής εκπομπής «Η βία στα γήπεδα»


https://www.youtube.com/watch?v=5RKR9IPI0VI
2. Επιλέξτε φωτογραφίες από τον σύνδεσμο
https://www.google.com/search?q=%CE%97+%CE%B2%CE%AF%CE%B1+%CF
%83%CF%84%CE%B1+%CE%B3%CE%AE%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B
1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjG65rHkbLgAhXLI1AKHU8dDb
QQ_AUIDigB&biw=1093&bih=500 και δημιουργείστε το δικό σας βίντεο
χρησιμοποιώντας το λογισμικό δημιουργίας βίντεο animoto https://animoto.com/ για
να ευαισθητοποιήσετε τους συμμαθητές σας σε θέματα αθλητικής βίας.
3. Χρησιμοποιώντας το διαδικτυακό λογισμικό Glogster
http://edu.glogster.com/ δημιουργείστε μια αφίσα ευαισθητοποίησης για την
καταπολέμηση της αθλητικής βίας με την οποία θα λάβετε μέρος στο διαγωνισμό που
διοργανώνει το υφυπουργείο Αθλητισμού.

8. Πρόσθετα στοιχεία:
Μετά το τέλος των παρουσιάσεων των μαθητών ακολουθεί μια σύντομη
αποτίμηση της ενότητας. Μελετήσαμε τα προβλήματα της σύγχρονης κοινωνίας,
διερευνήσαμε τα αίτια και τις συνέπειες στα μέλη της, διαβάσαμε, υιοθετήσαμε και
προτείναμε λύσεις για την αντιμετώπισή τους. Κλείνοντας το κεφάλαιο ο
εκπαιδευτικός οφείλει να είναι αντικειμενικός αλλά ταυτόχρονα και ενθαρρυντικός
προς τους μαθητές/τριες όσο αφορά τη συμμετοχή και τη δημιουργικότητα τους στο
μάθημα.

You might also like