Professional Documents
Culture Documents
2.sınıf - Bilim Ve Kültür - Unit 1 - Günlük Plan 4.hafta (Ekim 08-12)
2.sınıf - Bilim Ve Kültür - Unit 1 - Günlük Plan 4.hafta (Ekim 08-12)
BÖLÜM I
Dersin Adı İNGİLİZCE
Sınıf 2
Ünitenin Adı / No Unit 1 WORDS
Konu Telling people what we know
Önerilen Süre / Tarih 40+40/ Tarih:08-12/10/2018
BÖLÜM II
Listening
Öğrenci Kazanımları / Hedef ve E2.1.L1. Students will be able to identify words that are common to both Turkish and English.
Davranışlar Speaking
E2.1.S1. Students will be able to use the correct word to identify certain objects, people or animals.
lemon (laptop)
This’s/That’s a/an ...
microphone (market)
... ambulance/balloon/cake, etc.
note
ambulance (artist/aspirin)
orchestra (office)
balloon
picnic (passport/plastic)
cake (café/camp)
quiz
doctor (dance)
Ünite Kavramları ve Sembolleri / radio (restaurant)
electrics (e-mail)
Davranış Örüntüsü sport (stop/stadium)
football (film)
television (train)
gorilla (garage)
university
hotel
vanilla (video)
Internet
wagon
judo
yoghurt
kangaroo (kilo)
zebra
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Communicative approach, TPR, Audio-lingual method, MI
Teknikleri
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Course book - Pictures - Flash-cards - Interactive Board
Gereçler ve Kaynakça
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Dikkati Çekme WORKBOOK
Güdüleme Allow students enough time for each Workbook exercises to evaluate themselves. Then elicit the
answers. (p.15-16-17-18)
Gözden Geçirme 1 Join the dots. Then, colour.
Derse Geçiş 2 Circle the words beginning with c and s.
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, 3 Complete.
deney, problem çözme vb.) 4 Match the pictures with the words in the puzzle.
5 Match.
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje,
gezi, gözlem vb.) 6 Colour the stars.
Özet
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme
Arts and Crafts
Bireysel öğrenme etkinliklerine
Chants and Songs
yönelik Ölçme-Değerlendirme
Drama (Role Play, Simulation, Pantomime)
Grupla öğrenme etkinliklerine Drawing and Coloring / Games / Labeling / Matching
yönelik Ölçme-Değerlendirme
BÖLÜM IV
Plânın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar This Plan is succesfully applied during within the scheduled time.
Okul Müdürü