Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА I р.

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 62. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.5. Вежбе на тлу
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Став на лопатицама
ТИП ЧАС: увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Даљи развој снаге, координације, равнотеже и гипкости тела. Проширивање кретног
искуства. Подстицање одважности и самопоуздања.
ИСХОДИ: Изводи став на лопатицама са и без помоћи руку. Одржава равнотежу при различитим
положајима тела.
ОБЛИЦИ РАДА: фронтални, индивидуални, у пару
МЕТОДЕ РАДА: вербална, демонстративна
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: вежбалиште, струњаче
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Предмети у простору и односи међу
њима; Свет око нас: Материјали.

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИН.):
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика);
- Команда "Мирно" и спортски поздрав за почетак часа;
- Хваталица у паровима на ограниченом простору уз поштовање правила да се пар, ни при
хватању, ни при бегу, не сме раздвајати.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту;
- Комплекс вежби обликовања бр. 2 (8 простих вежби без реквизита, са по 6 - 8 понављања,
детаљније у припреми за 39, 40. и 41. час) уз гласно бројање учитеља и ученика.
- Коментарисање вежбања и релаксација уз саопштавање циља часа.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИН.):


А: * У зависности од броја струњача ученике поделити на мање групе које у колони стану испред
струњаче и изводе следеће вежбе:
- Поновити поваљку на леђима из чучња у чучањ;
- Поновити колут напред из чучња у чучањ;
- Још једном ученике подсећамо на извођење става на лопатицама: из става лежећег на леђима са
рукама поред тела, погрчити ноге и подићи увис уз истовремено подизање кукова које потпомажу
руке. Горњи део трупа остаје са главом и лопатицама на струњачи, док се остали део и ноге
постављају вертикално "као свећа".
- Иста вежба без помоћи руку;
- После изведеног става на лопатицама, заузети чучањ, па усправ са рукама у предручењу, па
одручењу са длановима на горе "као гимнастичари";
- Ученике подстицати речима: "Чија је свећа најправија", "Ко ће најбоље" и сл.
Б: Поновити елементарну игру са прошлог часа "Земља, вода ваздух" (опис у 61 - ој припреми).

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИН.):


- Сакупљање и одлагање струњача уз коментаре и изражавање утисака од стране ученика.
- Постројавање, напомене и сугестије учитеља о активностима на часу.
- Спортски поздрав за крај часа и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like