Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА I р.

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 99. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.7. Вежбе са реквизитима
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Игре са ластишом; ММС: Брзо трчање на 30 м (С'30)
ТИП ЧАС: обучавање
ЦИЉ ЧАСА: Даљи развој спретности, снаге, издржљивости и координације. Мерење развоја
моторичке способности - брзине.
ИСХОДИ: Прескаче ластиш на разне начине у игри. Уочи промену у расту код себе и других .
ОБЛИЦИ РАДА: фронтални, индивидуални, групни
МЕТОДЕ РАДА: дијалошка, демонстративна, метода мерења
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: вежбалиште, палице, ластиш, штоперица, мараме, пиштаљка
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Предмети у простору и односи међу
њима; СОН: Сналажење у простору и времену; Музичка култура: Извођење музике (ритмика)

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИН.):
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика), поравнавање;
- Команда "Мирно" и спортски поздрав за почетак часа;
- Хваталица уз ометање (опис у 86 - ој припреми).

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту;
- Комплекс вежби обликовања бр. 3 (8 простих вежби са палицама, са по 6 - 8 понављања,
детаљније у припреми за 79, 80. и 81. час) уз гласно бројање учитеља и ученика.
- Кратка релаксација, "растресање" руку и ногу уз истицање циља часа и најава активности новим
реквизитом -ластишом.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИН.):


А: Упознавање ученика са новим реквизитом - ластишом који се користи углавном за групне
активности (троје и више деце). Напоменути да је ово некада била најпопуларнија игра код
девојчица и да се снимци појединих игара могу пронаћи на Ју-Тјубу .
-Ластиш је дуг 3 - 4 метра и ако није купљен спојених крајева, онда се веже у чвор. Њиме се,
овлаш затегнутим, формира овал у коме стоје два ученика и затежу га ногама (чланци, листови
колена, бокови, пазухо, врат - у зависности од игре) са довољно простора у средини за једног или
два скакача.
- После почетне демонстрације прескакања, ученике поделити на мање групе у зависности од
броја ластиша; Ученик у средини започиње прескакање на договорен начин, кад погреши почиње
други.
- У сваку групу одредити по једну спретнију девојчицу која ће бити демонстратор (инструктор), а
ако таквих нема, онда за почетак наједноставније скокове/прескоке демонстрира
учитељ/учитељица..
Пример једне игре: “Математика”
0. Прескочити ластиш,
1. Скочити суножно између и изаћи на другу страну,
2. Једном ногом преко друге ући у ластиш са једне стране, са друге изаћи,
3. Једном ногом са стране дотаћи, а другом стати на ластиш,
4. Опкорачити један, па други ластиш и прећи на другу страну,
5. Скочити у исто време са обе ноге на оба ластиша,
6. Стати једном ногом између ластиша, па три пута скочити на њих и са њих суножно ,
7. Исто, само скочити три пута увис на ластишима.
- Игра се може настављати у недоглед уз договорена правила

- ММС: Брзо трчање на 30 м (С'30): Учитељ по реду позива једног по једног ученика који на знак
претрчава деоницу од 30 метара. Учитељ даје знак пиштаљком, мери штоперицом и бележи
резултат са прецизношћу од 1 десетинке секунде.

Б: Елементарна игра "Јакове, где си?" (опис у 39 - ој припреми).

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИН.):


- Постројавање и разговор о уоченим променама у расту и способностима код себе и других: ко је
колико брз и спретан. Нагласити да су физичке активности, вежбање, довољно сна и разноврсна
исхрана неопходни за правилан психофизички развој деце.
- Спортски поздрав, сакупљање реквизита и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like