Priprema Saobracaj

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 7

Општи методички дио

Основна школа: „Лука Симоновић“ Никшић

Студент: Мирјана Патић

Ментори: Проф. Здравко Поповић


Учитељица Бисерка Марјановић

Датум, одјељење, час: 12. март 2010, III3, други час

Наставна јединица: Сваки дан на путу

Опаративни циљ: Упознају саобраћај и саобраћајна


средства, знају како се обавља
саобраћај у насељу.

Облици рада: Фронтални, индивидуални и групни

Демонстративно - илустративна
метода, метода разговора, метода
објашњавања, текст метода, метода
самосталног рада, учење кроз игру,
кооперативно учење у групама
ученика, учење решавањем проблема.

м предметима: Матерњи језик, Ликовна култура,


Музичка култура, Природа.

ЦД, ЦД - плејер, плакат са


илустрацијом саобраћаја, наставни
листићи за индивидуални рад,
заставице за подјеле у групе(21),
заставице за обиљежавање група 5
(клупе), радни листићи са
фотографијама „саобраћај некад и сад“
(5), наставни листићи за индивидуални
рад (21), наставни листићи
„саобраћајна култура“ (5), плакат за
игрицу.

Циљеви часа:
1. васпитни: - усмјеравати пажњу ученика на
демонстрациони плакат;
- развијати осјећај задовољства
због сазнања нових појмова;
- развијати љубав према природи;

- упућивати ученике да повезују


своја искуства са новим
2. образовни:
градивом;
- разликовање превозних
средстава и њихова успјешна
класификација;
- усвајање и разумјевање нових
појмова;

- развијати логичко мишљење,


3. функционални: памћење, машту;
- подстицање радозналости и
жеље за упознавањем нових
садржаја;
- навикавање на самостални и
групни рад;
- његовање еколошке свијести.

Ток часа: Активности ученика


Активности наставника

Уводни дио часа (5мин)


Након представљања, слушамо пјесму
„кочија“ у извођењу хора Колибри.
Након тога слиједи разговор. - Одговарају.
- Да ли сте се ви некада возили
кочијом? - Данас нас тата/мама возе
- А чиме се данас возите? аутомобилом, а возимо се и
аутобусом, возом...

- Данас ћемо учити лекцију


„сваки дан на путу“, (Записујем
наставну јединицу на табли.)
што значи да ћемо говорити о
саобраћају (излажем плакат са
називом саобраћај)

Главни дио часа (35мин)


- Сада ћу вам показати један
плакат на коме сам приказала - На слици видимо авионе,
саобраћај и молим вас да га хеликоптер, бродове и
пажљиво посматрате. Шта једрилице на мору, аутомобиле
видите на овој слици? на путу...
- Сви они нам служе да се њима
- За шта нам они служе? возимо.

- Па како бисмо назвали возила - Превозна средства.


која учествују у саобраћају?

- Ако у саобраћају учествују


превозна средства, шта би онда - Одговарају.
био саобраћај?

- Саобраћај је превоз робе и


путника. (излажем на табли)

- Саобраћај дијелимо на три


врсте и то на основу тога куда
се превозна средства крећу. Па
како бисмо назвали саобраћај у
коме се превозна средства - Такав саобраћај називамо
крећу у ваздуху? ваздушни.

- Тачно. (Излажем на табли


назив) Како бисмо назвали
саобраћај у коме се превозна - Такав саобраћај називамо
средства крећу по води? водени.
(излажем назив на табли) - Не. То значи да се крећу по
- Рекли смо крећу се по води. Да мору, језерима и великим
ли то значи да могу та средства ријекама.
да се крећу по потоку?
- Тако је, па водени саобраћај се
може даље подијелити на
поморски у ком се саобраћајна
средства крећу по мору, на
језерски у ком се саобраћајна - Слушају и посматрају.
средства крећу по језеру и
рјечни и ком се саобраћајна
средства крећу по ријекама.
(Док објашњавам излажем
називе на табли).
- Ако смо направили подјелу - Још је остао саобраћај који се
саобраћаја на ваздушни и на одвија на копну, па га називамо
водени, погледајте на слику, копнени саобраћај.
која би то била трећа врста
саобраћаја?
- (Излажем и овај назив на
таблу). Видите да се по копну
крећу и аутомобили и возови.
Али аутомобили, камиони и
други точкаши се крећу по - Слушају и посматрају.
друму, па се копнени саобраћај
дијели на друмски и на
жељезнички, код кога се
саобраћајна средства крећу по
шинама ( излажем на табли).
- Ако је саобаћај превоз робе и - Па, могли би подијелити на . . .
путника, шта мислите како би
још могли подијелити
саобраћај?
- Саобраћај се још дијели према
томе за шта су превозна
средства намјењена, па ако су
намјењена за превоз робе такав
саобраћај се назива теретни а
ако су намјењена за превоз - Слушају и посматрају.
путника онда се назива
путнички. Обратите пажњу, и
ваздушни и водени и копнени
саобраћај може бити путнички
и теретни. Тако постоји теретни
авиони и путнички авиони,
теретни бродови и путнички
бродови, теретни возови и
путнички возови. (Излажем на
табли и повезујем кредама у
боји.)
- Припремила сам за сваког од - Након пар тренутака, један по
вас различито превозно један ученик излази на таблу и
средство које ћете ви покушати своје превозно средство лијепи
да разврстате у одговарајући испод одговарајућег саобраћаја.
саобраћај. (Дијелим ученицима
листиће са фотографијама)
Сваком ученику након што
залијепи свој листић дајем
заставицу по којима ћу их касније
подијелити у групе. Биће 4 групе
по 4 ученика и 1 група са 5
ученика.
Свакој групи дијелим по један
наставни листић на коме су
фотографије превозних средстава
некад и сад и дајем им упутство да
покушају да их упореде по изгледу, - Представници група одговарају
брзини, сигурности. Убрзо их у стилу некад-сад:
испитујем. „хеликоптери су били...“,
„авиони су били...“, „возови су
били...“, „аутомобили су
били...“, „бродови су били...“

Након тога, сваки ученик добија


наставне листиће са истим
питањима, чију ћемо провјеру
извршити заједно након 5-10 - Раде наставне листиће.
минутног рада. (У међувремену,
учетељ излаже „Некад и сад“
плакат, који ће ученици моћи да
разгледају након часа)
Наставни листић
1. Повежи средство са оним ко њиме управља:

АУТОБУС КОРМИЛАР
КАМИОН МАШИНОВОЂА
ХЕЛИКОПТЕР БИЦИКЛИСТА
АУТОМОБИЛ ПИЛОТ
АВИОН ВОЗАЧ
БИЦИКЛ ШОФЕР
ВОЗ ВОЗАЧ
БРОД ПИЛОТ

2. Шта ради кондуктер?


_________________________________________________________

3. Ко брине о путницима у авиону?


_________________________________________________________

4. Како се зове особље брода?


_________________________________________________________

5. Како се називају дјелови воза?


_________________________________________________________

6. Како се зове мјесто


а) са кога полијеће и на које слијеће авион?
_________________________________________________________

б) са кога полијеће и на које слијеће хеликоптер?


_________________________________________________________

в) гдје пристају бродови?


________________________________________________________

г) гдје се бродови граде?


_________________________________________________________

д) гдје стају и дуже се задржавају аутобуси?


_________________________________________________________

ђ) гдје аутобуси стају само да уђу или изађу путници?


________________________________________________________

е) са кога се одмах улази воз или аутобус?


_______________________________________________________

7. За шта нам служи чекаоница?


_______________________________________________________
Након израде наставних листића
вршимо њихову провјеру.

Послије провјере наставних листића


причамо о саобраћајној култури и
загађивању а затим на припремљеном
плакату правимо мали град уз усмену
провјеру наученог на часу.

Ако остане довољно времена дајем


групама наставне листиће са питањима
из саобраћајне културе. У супротном
задајем их за индивидуалан рад код
куће.

Завршни дио часа (5 мин)


Дијелим им питања из саобраћајне
културе или у другом случају задајем
за домаћи да напишу састав „саобраћај
у мом граду“

Изводи на табли

Сваки дан на путу


Саобраћај
Саобраћај

Теретн Путничк
и и
Плакат са
сликом
Ваздушни Водени Копнени

Поморски Језерски Рјечни Друмски Жељезнички

You might also like