Professional Documents
Culture Documents
Marwa Year 1 Using Marginal Costing Approach
Marwa Year 1 Using Marginal Costing Approach
OPENING STOCK 0 0
ADD: VARIABLE PRODUCTION COST: .. .. .. ..
Year 1: Closing stock calculation -Using formula Opening stock units+units produced - units sold*variable production cost
(0+3600-3000)*35
Closing units 600
Closing Stock (amount) 21000
Income statement for Year 2
Using Marginal Costing Approach
ITEM Number of units £ P.U. AMOUNT £ AMOUNT £
Year 2: Closing stock calculation Opening stock units+units produced - units sold*variable production cost
use formula (600+4100-4000)*35
Closing units 700
Closing Stock (amount) 24500
Year 3: Closing stock calculation Opening stock units+units produced - units sold*variable production cost
use formula (700+3400-3500)*35
Closing units 600
Closing Stock (amount) 21000
126000/3600*600=21000
126000-21000=105000
276000-105000-84000=87000
87000-5700-10500=70800
70800-1200=69600
69600*0.19=13224
69600-13224=56376
143500
164500-24500=140000
368000-140000-84000=144000
144000-7500-10500=126000
3500*92=322000
700*35=24500 s
3400*17=57800 t
3400*11=37400 y
3400*7=23800 z
s+t+y+z=A
600*35=2100 B
A-B
322000-122500-84000=115500
115500-7100-10500=97900
97900-1700=96200
96200-18278=77922