Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Школа

Наставни предмет Српски језик


Разред VIII
Датум реализације
Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 38


Наставна тема Усправна земља
Наставна јединица Књижевност: „Светли гробови“, Јован Јовановић Змај
Тип часа Обрада
Циљ часа Тумачење песме и њених књижевнотеоријских карактеристика
Образовни задаци  Обнављање и проширивање знања о животу и делу песника
 Књижевнотеоријска анализа песме
 Анализирање мотива
 Указивање на значења синтагме светли гробови
 Упоређивање ове песме са песмом Отаџбина Ђуре Јакшића
 Оспособљавање ученика за уочавање поетских целина,
тумачење осећања и мотива у песми
Функционални  Тумачење прочитане песме
задаци  Упознавање ученика са новим књижевнотеоријским
појмовима
 Откривање универзалних и свевремених порука пес
Васпитни задаци  Неговање родољубља код ученика
 Уочавање значаја идеала у свакодневним приликама
 Неговање позитивног става према животним дешавањима
 Стварање навике уживања у поезији
Кључни појмови Ауторска лирска песма; рефлексивна (мисаона) песма; монолог,
дијалог; романтизам

Облици рада Индивидуални, фронтални


Наставне методе Дијалошка, истраживачка, текстуална
Наставна средства Вербална, Читанка (страна 123), прилог бр. 33 (презентација),
прилог бр. 34
Место извођења Кабинет за српски језик
наставе
Корелација /
ТОК ЧАСА
Уводни део часа  Проверавам да ли су ученици прочитали песму и какве је
(10 минута) утиске и размишљања изазвао у њима садржај ове песме.
 Ученицима читам песму, уз скретање пажње на битне
елементе. Тумачимо непознате речи. Истичемо пример
поименичавања: на голему (велико гробље – симболика).
Уочавамо анафору: седам стихова почиње речју гробље (6 +
1 – гроб).
 Поново разговарамо о утисцима и упоређујемо их са
претходно изнетим утисцима и размишљањима.
Главни део часа  Записујемо у школским свескама и на табли:
(20 минута)
Светли гробови

 Прилогом бр. 33 (презентацијом) водим ученике кроз живот и


дело аутора, уз подсећање на песникова дела позната
ученицима.
 Објашњавамо значење наслова песме.
 Одговорамо на постављене захтеве (Читанка, страна 125).
 Уочавамо симболику речи ГРОБЉЕ.
 Наводимо књижевнотеоријске одреднице песме.
 Подсећамо се основних одлика мисаоне или рефлексивне
поезије и песама које смо раније читали. (Међу својима
Владислава Петковића Диса, Небо Стевана Раичковића)
 Потом одређујемо тему, идеју и поруке песме..
Завршни део часа  Уочавамо сличности и разлике између двеју песама.
(15 минута) ОТАЏБИНА СВЕТЛИ ГРОБОВИ
родољубива мисаона са елементима
родољубив
више претњи непријатељу нема непријатеља

обраћање потомцима саветовање потомака


монолог (нема дијалога) има дијалога
мање метафора више метафора
нема риме има риме, мада
спорадично

ДОМАЋИ ЗАДАТАК
 Следећи час је предвиђен за правописна вежбања. Користим
прилику да ученицима дам прилог бр. 38 (Књижевни и
уметнички правци – романтизам и реализам). Ученике делим у
ТРИ ГРУПЕ према редовима. Напомињем им да донесу
енциклопедије и литературу.

You might also like