Professional Documents
Culture Documents
Design Loads On Floor Beams and Columns
Design Loads On Floor Beams and Columns
Design Loads On Floor Beams and Columns
Steel beams
Unit mass of beam = 70 kg m−1 run
Unit weight of beam = 70 × 10 = 700 N m−1 run = 0.7 kN m−1 run
Steel columns
Unit mass of column = 60 kg m−1 run
Unit weight of column = 60 × 10 = 600 N m−1 run = 0.6 kN m−1 run
LOADING
Slab
Slab dead load (g k ) = self-weight + finishes
= 0.225 × 24 + 1 = 6.4 kN m−2
Slab imposed load (q k ) = 3 kN m−2
Slab ultimate load = 1.4g k + 1.6q k
= 1.4 × 6.4 + 1.6 × 3 = 13.76 kN m−2
Beam
Beam dead load (g k ) = self-weight = 0.7 kN m−1 run
Beam ultimate load = 1.4g k = 1.4 × 0.7 = 0.98 kN m−1 run
Column
Column dead load (g k ) = 0.6 kN m−1 run
Column ultimate load = 1.4g k = 1.4 × 0.6 = 0.84 kN m−1 run
15
Beam B2–C2
Assuming that the slab is simply supported, beam B2–C2 supports a uniformly distributed load from a 3 m width of
slab (hatched \\\\\) plus its self-weight. Hence
Design load on beam B2–C2 = slab load + self-weight of beam
= 13.76 × 6 × 3 + 0.98 × 6
= 247.68 + 5.88 = 253.56 kN
Since the beam is symmetrically loaded, R B2 and R C2 are the same and equal to 253.56/2 = 126.78 kN.
Beam B1–B3
Assuming that the slab is simply supported, beam B1–B3 supports a uniformly distributed load from a 1.5 m width of
slab (shown cross-hatched) plus the self-weight of the beam and the reaction transmitted from beam B2–C2 which
acts as a point load at mid-span. Hence
Design load on beam B1–B3 = uniformly distributed load from slab plus self-weight of beam
+ point load from reaction RB2
= (13.76 × 1.5 × 6 + 0.98 × 6) + 126.78
= 129.72 + 126.78 = 256.5 kN
16
Column B1
Column B1 supports the reactions from beams A1–B1, B1–C1 and B1–B3 and its self-weight. From the above, the
reaction at B1 due to beam B1–C1 is 64.86 kN and from beam B1–B3 is 128.25 kN. Beam A1–B1 supports only its
self-weight = 0.98 × 3 = 2.94 kN. Hence reaction at B1 due to A1–B1 is 2.94/2 = 1.47 kN. Since the column height is
3 m, self-weight of column = 0.84 × 3 = 2.52 kN. Hence
Design load on column B1 = 64.86 + 128.25 + 1.47 + 2.52
= 197.1 kN
Column C1
Column C1 supports the reactions from beams B1–C1 and C1–C3 and its self-weight. From the above, the reaction at
C1 due to beam B1–C1 is 64.86 kN. Beam C1–C3 supports the reactions from B2–C2 (= 126.78 kN) and its self-
weight (= 0.98 × 6) = 5.88 kN. Hence the reaction at C1 is (126.78 + 5.88)/2 = 66.33 kN. Since the column height
is 3 m, self-weight = 0.84 × 3 = 2.52 kN. Hence
Design load on column C1 = 64.86 + 66.33 + 2.52 = 133.71 kN