Priprema 138

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Школа

Наставни предмет Српски језик и књижевност

Разред Четврти

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 138


Наставна тема Лектира

Наставна јединица Милорад Павић „Хазарски речник”


Тип часа Обрада
Циљ часа Анализа појединих одредница „Хазарског речника”
Образовни задаци  Анализа појединих одредница; Историјат Хазарског речника као
(псеудо)историја која се претаче у бајку, спој реалног и
фантастичног, однос историјске истине и бајковите лажи.
 Одредница Атех – тумачење гротескне бајке која се формира
око ове одреднице.
 Брзо и споро огледало-проучавање литерарних поступака којима
се објашњава смрт принцезе Атех.
 Тумачење одреднице Ловци снова.
 Уочавање доминантних литерарних предметности али и
учесника у хазарској полемици.
 Уочавање језичко-стилских поступака којима се писац служи
при обликовању приче (одреднице) у Речнику.
Функционални  Повезивање наученог са новостеченим градивом.
задаци  Мотивисање ученика да на примерима доказују своја запажања.
Васпитни задаци  Јачање естетског сензибилитета ученика.
 Развијање хуманистичких идеја.
 Јачање навике редовног и темељног учења.
Кључни појмови роман-речник, историјско и фиктивно, интертекстуалност,
фантастично, литерарна фантастика, линеарно и нелинеарно
приповедање, мимезис, лексикографија.
Образовни исходи  Ученик је упознат са стваралаштвом Милорада Павића.
 Ученик је мотивисан да свестрано промишља о значају
Павићевог дела.
 Ученик аргументовано расправља на задату тему.
 Ученик је оспособљен да на примерима из текста доказује своја
запажања.
 Ученик је мотивисан за читање књижевних дела овог
књижевника.
Облици рада Фронтални
Наставне методе Монолошко-дијалошка, рад на тексту
Наставна средства Табла, креда, Читанка IV, Klett, 2016, страна 339–351.

Место извођења Учионица


наставе
Корелација Историја, књижевна критика.
Литература и  Милорад Павић, Хазарски речник, било које издање
додатни материјал за  Љиљана Бајић, Миодраг Павловић, Зона Мркаљ, Читанка – Српски
наставнике језик и књижевност за четврти разред гимназија и средњих
стручних школа, Издавачка кућа „Klett”, Београд, 2016.
 Мр Миодраг Павловић, Књижевност у четвртом разреду
гимназија и средњих стручних школа, приручник за наставнике,
Издавачка кућа „Klett”, Београд, 2016.
Литература и  Љиљана Бајић, Миодраг Павловић, Зона Мркаљ, Читанка – Српски
додатни материјал за језик и књижевност за четврти разред гимназија и средњих
ученике стручних школа, Издавачка кућа „Klett”, Београд, 2016.
Напомене

ТОК ЧАСА
Уводни део часа Ученицу су на претходном часу већ ушли у анализу и проучавање
(5 минута) композиције „Хазарског речника”, које на овом часу настављају.
Наставник усмерава ученике на тумачење одредница „Хазарског
речника” које се налазе у Читанци.

Главни део часа Шта писац може да учини да би спасио читаоца сигурне смрти
(38 минута) приликом читања Речника? Која је историја овог дела које имамо у
рукама? Да ли са сигурношћу можете да потврдте да ови подаци
нису/јесу тачни? Шта је довело до тога да савремени читалац у
рукама има друго издање Даубманусовог речника?

Ученици запажажају да је писац овог Речника на страни својих


читалаца и да у сваком моменту покушава да их разуме и заштити. Он
каже да ће пишући ове напомене журити да их напише пре вечере, а
читалац нека их узме после вечере, како никоме не би било тешко.
Дело које имамао у рукама потиче из 1691. године, а везује се за
период између осмог или деветог века. Играјући се са историјским
подацима, наводећи документарну грађу за проучавање овог дела,
писац нас уводи у свет фикције спајајући је са реалношћу. Читалац,
пошто се ослања на писца као поузданог приповедача који ће га лако
водити кроз свет овог романа (штитиће га од свега што га на путу
нађе) ослања се на приповедачев глас и у потпуности му верује.
Историја овог издања Речника је необична и до читалаца прелази дуг
пут препун авантура. Аутор себе не сматра аутентичним творцем
књиге. Нелитерарна научна форма, постаје средство уметноичког
обликовања романа.

Која је одредица „Хазарског речника“ доминантна? О којој личности


се у њој говори? Шта знаш о смрти принцезе Атех?

Сва три изворника запажену улогу у догађањима везаним за овај


речник приписују принцези Атех.Пошто прича о Хазарима нема чврст
ослонацу науци и у историји, заснована је на легендама и
претпоставкама које ће имагинација лако надоградити. Маштарије и
мистификације се везују и за лик ове јунакиње. Једно од најлепших
одредица у којој се фантастика диже на ниво немогућег споја приче и
снова, сновиђења јесте посвећена њој. Прича о њеној смрти такође је
доведена на ниво сновиђења и имагинације, умрла је грешком, јер се
огледала у брзом и спором огледалу.

Ко су „Ловци снова“? На који начин је протумачена ова одредница?


Шта знаш о њима? Шта се може закључити о језичко-стилским
поступцима којима се писац служи при обликовању приче?

Ловци снова су секта коју је предводила хазарска принцеза Атех.


Њихово „ловиште“ били су снови, а човек њихова звер коју су
гањали. Причом о најчувенијем ловцу снова, Мокадаса ал-Саферу,
сервира се читаоцима порука коју они врло лако препознају: некада је
слава и углед најмоћнијих људи обележена и поништена њиховим
„падом“. Мокадаса ал-Сафер није знао да „сиђе“ са висина славе и
моћи које је имао. Треба пазити на повратак на земљу са висина на
које нас је слава одвела, поручује принцеза. Ученици ће лако
закључити да су ове поруке које треба „дешифровати“ у делу дате
кроз мистификацију приче, њено повезивање са надреалним, али
веома блиске савременом човеку.
Завршни део часа На следећем часу, наставља се анализа овог романа. Ученици се
(2 минута) упућују да још једном промисле о његовим особинама и својствима и
да на часу синтезе наученог слободно говоре о својим утисцима
приликом читања и тумачења.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Милорад Павић

Хазарски речник

Одреднице:

Принцеза Атех

Ловци снова

You might also like