Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

DETAILED LESSON PLAN

DLP Blg.12 Asignatura: Baitang: Markahan: 4 Oras:


Araling Panlipunan Three 40 min.
Mga Kasanayan: Natutukoy na ang rehiyon ay binubuo ng mga lalawigan na may Code:
sariling pamunuan AP3EAP-IVe-9
Susi ng Pag-unawa na Ang bawat lalawigan, bayan o lungsod ay may namumuno upang matugunan ang
Linangin: pangangailangan ng mga kasapi ng nasabing lalawigan, munisipyo o lungsod.
Ang rehiyon ay binubuo ng mga lalawigan na may mga sariling pamunuan. Ang mga
pamunuan ay nagtutulog tulong upang mapaunlad ang rehiyon.
1. Mga Layunin
Kaalaman Natutukoy ang mga namumuno sa sariling lalawigan at mga karatig nito sa
kinabibilangang rehiyon.
kasanayan Nasasabi na ang rehiyon ay binubuo ng mga lalawigan na may sariling pamunuan.
Kaasalan Naipapakita ang katungkulansa pamunuan sa mga lalawigan sa rehiyon.
kahalagahan Napapahalagahan ang pamunuan ng mga lalawigan sa rehiyon.
2. Nilalaman Pamunuan ng mga Lalawigan sa Kinabibilangang Rehiyon
3. Mga Kagamitang Concept map, tsart
Pampagtuturo
4. Pamaraan (Indicate the steps you will undertake to teach the lesson and indicate the no. of minutes
each step will consume)
4.1 Panimulang Gawain Gamit ang alphabet bank, ipabuo sa bawat pangkat ang mga salita na nasa kani-
(2 min.) kanilang task cards. Ipasulat sa pisara ang mga nabuong salita.

4.2 Mga Gawain/ Ipabasa sa kanila ang mga nabuong salita at iugnay sa aralin.
Estratehiya (8 min.)
Pangkat 1 ….. “ Pangangailangang Kalusugan “
Pangkat 2 ….. “Pangangailangang Pangkapayapaan”
Pangkat 3 ….. “Pangangailangang Panlipunan”
Pangkat 4 ….. “Pangangailangang Pangkapaligiran”

4.3 Pagsusuri (2 min.) Ipasuri ang mga pangangailangan ng mga kasapi ng lalawigan.

Panlipunan Pangkalusugan Pangkapayapaan Pangkapaligiran

4.4 Pagtatalakay (12 min) Niadtong panahon sa unang mga Pilipino, ang pagtubag sa panginahanglan sa tanang
membro kay gidumala sa labing gamhanang membro nga kon tawagon kay “Datu”. Ang
Datu ra gayod sa “balangay” ang makapatuman sa mga pamalaod sa tibuok balangay.
Siya ang modumala sa tanan nga napundok nga galamiton sa kinatibuk-ang ginsakopan
niya.
Tungod kay nagkatag ang mga komunidad niadto ug adunay iya-iyang tumong sa
natural nga kahinguhaan sa lugar kon diin sila mapadpad, segurohon sa lider nga datu
nga dili mailog sa ubang balangay ang iyang nasakopang lugar sa iyang balangay.
Karon, wala na dumalaa sa mga datu ang barangay. Kini usa ka organisadong
komunidad nga gidumala sa Barangay Captain. Gibotaran sa iyang mga kauban sa
barangay ang kapitan aron modumala sa ilang barangay. Daghan niini nga mga barangay
ang naglangkob sa halapad ug sentro nga komunidad nga kon tawagon kay munisipyo o
dili kaha lungsod. Gidumala sa Mayor ang munisipyo o lungsod. Ang mga Barangay
Captain ang manubag sa kada barangay sa lungsod o munisipyo. Ang mga munisipyo o
lungsod ang molangkob sa usa ka lalawigan nga gidumala sa gobernador. Sama sa
barangay captain, ang gobernaor sa lalawigan u gang mayor sa lungsod o munisipyo kay
parehang gibotaran sa ilang ginsakopan aron modumala sa paghatag sa ilang
panginahanglan.
4.5 Paglalapat (6 min.) Ipabasa Alamin Mo sa LM p. 436-437.
Magbigay ng halimbawa ng ugnayan ng Gobernador sa mga Alkalde ng nasasakupang
lungsod at munisipalidad.
5. Pagtataya (indicatewether it is thru Observation and/or Talking/conferencing to learners and/or Analysis of Learners’
Products and/or Tests) 6 minutes.
Pasulit Idibuho ang kon husto ang gisulti sa pahayag ug kon sayop unya isulat
ang

husto nga tubag.


________1. Gobernador ang nagdumala sa usa ka lalawigan.
________2. Ang mga lalawigan ang naglangkob sa usa ka barangay.
________3. Ang mayor sa lungsod ang nagpatuman sa mga balaod panglalawigan.
________4. Ang kada lalawigan sa rehiyon adunay kaugalingong tagdumala.
________5. Dili na kinahanglan ang tagdumala aron matubag ang panginahanglan sa
lalawigan.

6. Takdang-Aralin(indicate whether it is for Reinforcement and/or Enrichment and/or Enhancement of the day’s lesson
and/or Preparation for a new lesson) 2 minutes
Pagpapalinang/ Sagutin:
Pagpapaunlad ng Unsa ang mga barangay nga naglangkob sa inyong lalawigan? Kinsa ang mga nagdumala
kasalukuyang aralin sa barangay?
7. Paglalagom/Panapos Gumawa ng Organizational Chart ng mga pinuno ng inyong lalawigan olungsod. Lagyan
na Gawain ng angkop na pangalan ng inyong mga pinuno sa bawat posisyon.
2 minutes

A.  No. of learners who


earned 80% in the
evaluation.

B.   No. of learners who


require additional activities
for remediation.

C.   Did the remedial lessons work?


No. of learners who have caught up
with the lesson.

D.  No. of learners who continue to


require remediation.

E.   Which of my learning


strategies worked well? Why
did these work?

F.   What difficulties did I


encounter which my
principal or supervisor can
help me solve?

G.  What innovation or


localized materials did I
use/discover which I wish to
share with other teachers?
 Araling Panlipunan 3 (Kagamitan sa Mag-aaral) pp.442-449

You might also like