Neobična Prevozna Sredstva

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

ŠKOLA:

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Školska godina: Broj:22


Predmet: Likovna Razred: I
Nastavna jedinica: Rad nakon promatranja
Nastavna cjelina: VOLUMEN
Nastavna tema: Tijela u prostoru
Likovni problem: simetrija i asimetrija oblika
Likovno područje: modeliranje i građenje
Motiv: Neobična prevozna sredstva
Likovna tehnika: kutije , kolaž, pl. ambalaža

Tip časa: a) obrada novog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje, e) sistematizacija


Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu,
f) diskusija g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi
Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c)knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e)makete-modeli,
f) CD player g) crteži-šeme, h)prirodni materijal, i) Notebook PC, j) multimedija
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni

Cilj sata: Uočavanje simetrije i asimetrije


Zadaci nastavnog sata:
a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti):
Prikazivanje tijela u prostoru .
b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vještina, misaonih operacija):
Osposobiti ih da samostalno grade kompoziciju prema ličnom izboru i da spajaju dijelove u cjelinu
c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina ličnosti):
Njegovanje radoznalosti za likovno stvaranje, upornost i istrajnost, preciznost i urednost.

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. UVODNI DIO SATA:


Prije ulaska u školu , učenike u dvorištu usmjeriti da promatraju saobraćajnicu pored škole
Razgovarati o onome što su uočili – vidjeli?
Koja ste prevozna sredstva vidjeli? Kakav je prednji dio kamiona? Koliko ima točkova kamion...Kako
izgleda automobil?
2. GLAVNI DIO SATA:
Najava nastavne jedinice.
Učenicima pružiti potrebne instrukcije sa nastojanjem da likovni problem što uspešnije samostalno
riješe i da ispravno uoče i koriste simetriju i asimetriju.
Samostalni rad učenika na osnovu postavljene teme: Neobična prevozna sredstva
Praćenje rada učenika, podsticanje, savjetovanje i motiviranje učenika kroz individualni razgovor,
ukazivanje na elementarne propuste, i podsticanje na samostalno ispravljanje grešaka.
Čepovi – točkovi, boce i kutije – tijelo prevoznog sredstva
3. ZAVRŠNI DIO SATA:
estetska procjena učeničkih radova
Analiza, diskusija i estetsko procenjivanje radova prema stepenu ostvarenog likovnog problema,
estetskih kvaliteta, kreativnosti, originalnosti i pravilnoj tehnici rada.
Učiteljeve sugestije u vidu savjeta i uputstava za dalji rad, kao i uočavanje rezultata

Napomena: …………………………………………………………………………………………………….
Nastavnik: ………………………………………………….

You might also like