Les - de Mens Gebruikt Gesteenten

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 8

LESVOORBEREIDING

Academiejaar: 2009-2010

Departement Lerarenopleiding
Campus Ledeganck Datum: Lesuur: Volgnr. v.d. Les:
K.L. Ledeganckstraat 8 Tel. 09 243 93 50
25/03/2010
9000 Gent Fax  09 220 50 68
Pedagoog: P. Steenhout
Naam student: Derycke Ruben
Vakleraar: Mevr. P. Van Schandevyl
Afdeling: 2 BOSO Naam mentor: Mevr. Supeene
School: Middenschool Louis Tant Klas: 1 Aantal lln.:
Leerplan: GO! Leerplan aardrijkskunde 2002-001
Leervak: Aardrijkskunde
Lesdoelstellingen:
De lln kunnen de eigenschappen van de verweringsbodem opsommen
De lln kunnen mbv de atlas en een gegeven kaart de verweringsbodem in België situeren
De lln kunnen misbruiken van de bodem door de mens opsommen
De lln kunnen enkele oplossingen voor die misbruiken uitleggen.
Onderwerp(en): De mens gebruikt de bodem (II)
Beginsituatie:
De lln zijn vorige week gestart met het hoofdstuk, maar door technische problemen en
stroomuitval is maar een klein stukje gezien,
Lesonderwerp: De mens gebruikt gesteenten Blz. 2
TIMING
LESGANG EN DIDACTISCHE WERKVORMEN
MEDIA
Lesfasedoelstelling LEERINHOUDEN
ACTIVITEITEN
T M ACTIVITEITEN LEERKRACHT
LEERLINGEN
2m Over Antwoorden
de
hele
Lesfase 1: Instap
les: LK heeft laserpen bij zich
Atlas, OLG
Meridi
aan1, “Waarvoor gebruiken mensen
DE LLN KUNNEN NUTTIGE ppt gesteenten?”
GESTEENTEN VOOR DE MENS  Als lln het niet weten: 2 foto’s
IN 2 GROEPEN (baksteen en kolen)
ONDERVERDELEN
“De mens gebruikt dus overal gesteenten.
De gesteenten die de mens gebruikt We kunnen hier echter 2 groepen in
kunnen we onderverdelen in 2 groepen: onderscheiden.
grondstoffen en energiebronnen “Waarvoor gebruiken we bakstenen?”
“Waarvoor gebruiken we steenkolen?”

 Grondstoffen en energiebronnen
30m

Lesfase 2: Grondstoffen en
energiebronnen

OLG + DOCEREN
1. Van klei maakt men
1. Klei
bakstenen. Het is een
grondstof. Klei wordt
Ppt klei
ontgonnen in het noorden van
DE LLN KUNNEN EEN TOEPASSING België (bvb Rupelstreek)
VAN KLEI GEVEN. “Welk gesteente toont men hier?”
DE LLN KUNNEN UITLEGGEN Opzoeken
WAAROM KLEI EEN GRONDSTOF IS. “Wat wordt van klei gemaakt?” Antwoorden
DE LLN KUNNEN MBV EEN KAARTJE “Is het dan een grondstof of een Opschrijven
KLEIONTGINNING IN BELGIË energiebron?”
LOKALISEREN
Neem je Meridiaan op p. 67. Waar vinden
Lesonderwerp: De mens gebruikt gesteenten Blz. 3
TIMING
LESGANG EN DIDACTISCHE WERKVORMEN
MEDIA
Lesfasedoelstelling LEERINHOUDEN
ACTIVITEITEN
T M ACTIVITEITEN LEERKRACHT
LEERLINGEN
we klei in België?
2. Van kalksteen maakt men 2. Kalksteen
DE LLN KUNNEN EEN TOEPASSING cement. Het is een grondstof.
VAN KALKSTEEN GEVEN. Kalksteen wordt ontgonnen Ppt kalksteen
DE LLN KUNNEN UITLEGGEN o.a in de Condroz
WAAROM KALKSTEEN EEN “Welk gesteente toont men hier?” Opzoeken
GRONDSTOF IS. (Het reageert met zuur!) Antwoorden
DE LLN KUNNEN MBV EEN KAARTJE opschrijven
KALKSTEENONTGINNING IN BELGIË “Waarvoor wordt kalksteen gebruikt?”
LOKALISEREN “Is het dan een grondstof of een
energiebron?”

Neem je Meridiaan op p. 67. Waar vinden


we kalksteen in België?

3. Porfier en dolomiet

DE LLN KUNNEN EEN TOEPASSING 3. Van porfier en dolomiet Ppt. Porfier en dolomiet
VAN DOLOMIET/PORFIER GEVEN. worden kasseien gemaakt
DE LLN KUNNEN UITLEGGEN voor de wegaanleg. Het zijn “Waarvoor gebruikt men deze
WAAROM DOLOMIET/KALKSTEEN grondstoffen. Porfier: Lessen gesteenten?”
EEN GRONDSTOF IS. en Quenast (evt LK helpt) “
DE LLN KUNNEN MBV EEN KAARTJE Dolomiet: Condroz
PORFIER(DOLOMIET)ONTGINNING IN “Is het een grondstof of een
BELGIË LOKALISEREN energiebron?”
“Men gebruikt het dus om kasseien te
maken. Waarvoor worden kasseien
gebruikt?”

Neem je Meridiaan op p. 67. Waar vinden


we porfier/doloriet in België?

4. Zand
4. Van zand maakt men glas.
DE LLN KUNNEN EEN TOEPASSING Het is een grondstof. Glas Ppt zand
VAN ZAND GEVEN. wordt o.a gedolven in Mol.
Het wordt uit het meer “Welk gesteente toont men hier?”
Lesonderwerp: De mens gebruikt gesteenten Blz. 4
TIMING
LESGANG EN DIDACTISCHE WERKVORMEN
MEDIA
Lesfasedoelstelling LEERINHOUDEN
ACTIVITEITEN
T M ACTIVITEITEN LEERKRACHT
LEERLINGEN
DE LLN KUNNEN UITLEGGEN gehaald “Hoe bekomt men het gesteente volgens “
WAAROM ZAND EEN GRONDSTOF deze foto”
IS.
DE LLN KUNNEN MBV EEN KAARTJE “Waarvoor wordt zand gebruikt?”
ZANDONTGINNING IN BELGIË “Is het dan een grondstof of een
LOKALISEREN energiebron?”

Neem je Meridiaan op p. 67. Waar vinden


we zand in België?

5. Ijzererts

5. Van ijzererts maakt men ijzer. Ppt ijzererts


Het is dus een grondstof. Het
komt niet in België voor; het “Welk gesteente toont men hier?”
moet worden ingevoerd uit “Waaraan doet je dit kleur denken?”(roest) “
DE LLN KUNNEN EEN TOEPASSING bvb Zuid-Amerika “Ziet ijzer er zo uit als op de tekening?”
VAN IJZERERTS GEVEN. “Dit is ijzererts”
DE LLN KUNNEN UITLEGGEN
WAAROM IJZERERTS EEN “Waarvoor wordt ijzererts gebruikt?”
GRONDSTOF IS. “Is het dan een grondstof of een
DE LLN KUNNEN MBV EEN ATLAS energiebron?”
IJZERERTSONTGINNING IN DE
WERELD LOKALISEREN “Neem je Meridiaan op p. 67. Waar vinden
we ijzererts? in België?”
“Blijkbaar is geen ijzererts in België. Kijk in
je atlas op kaart 136C. Waar is ijzererts te
vinden? Waarvan zou België zijn ijzererts
kunnen laten invoeren?”

6. Steenkool

Ppt steenkool

“Welk gesteente toont men hier?”


DE LLN KUNNEN 2 TOEPASSINGEN 6. Steenkool wordt gebruikt in “
VAN STEENKOOL GEVEN. energiecentrales om stroom “Waarvoor wordt steenkool gebruikt?”
Lesonderwerp: De mens gebruikt gesteenten Blz. 5
TIMING
LESGANG EN DIDACTISCHE WERKVORMEN
MEDIA
Lesfasedoelstelling LEERINHOUDEN
ACTIVITEITEN
T M ACTIVITEITEN LEERKRACHT
LEERLINGEN
DE LLN KUNNEN UITLEGGEN te maken. Het is dus een “Is het dan een grondstof of een
WAAROM STEENKOOL EEN energiebron. Het wordt ook energiebron?”
ENERGIEBRON IS. gebruikt om cokes van te
DE LLN KUNNEN MBV EEN ATLAS maken. In België wordt geen Neem je Meridiaan op p. 67. Waar vinden
STEENKOOLONTGINNING IN DE steenkool meer ontgonnen. we steenkool in België?
WERELD LOKALISEREN Tot de jaren ’90 was dit wel “Blijkbaar is geen ijzererts in België. Kijk in
nog het geval, in de Kempen je atlas op kaart 136D. Waar is steenkool te
DE LLN KUNNEN DE en in Wallonië. Er zijn nog vinden? Waarvan zou België zijn steenkool
STEENKOOLONTGINNING IN BELGIË steeds steenkoollagen in het kunnen laten invoeren?”
IN RUIMTE EN TIJD SITUEREN land, maar ze zijn niet meer
rendabel “Je ziet daar nog een soort kolen staan op
de kaart. Welke is het?
Bruinkool is een soort minderwaardige “Dit is een soort minderwaardige vorm van
DE LLN KUNNEN HET BEGRIP steenkool steenkool”
BRUINKOOL UITLEGGEN
“Nochtans zie je op de ppt Belgische
mijnwerkers, en een steenkoollagenkaart
van België. Kijk naar het jaartal. Hoe kan je
nu verklaren dat België nu zijn steenkool
moet invoeren?”

 LK laat lln tabel p68 invullen


+ “gesteenten als energiebron”
15m

Lesfase 3: Gevolgen van


ontginningen

OLG + DOCEREN

Ppt met verlaten mijn, stofwolk en


Ontginningen laten littekens na in het vrachtwagens
DE LLN KUNNEN 3 GEVOLGEN VAN landschap, veroorzaken veel stof en Antwoorden
“Dit zijn hier 3 gevolgen van ontginningen.
GESTEENTEONTGINNING VOOR HET de vrachtwagens en machines
Lesonderwerp: De mens gebruikt gesteenten Blz. 6
TIMING
LESGANG EN DIDACTISCHE WERKVORMEN
MEDIA
Lesfasedoelstelling LEERINHOUDEN
ACTIVITEITEN
T M ACTIVITEITEN LEERKRACHT
LEERLINGEN
LANDSCHAP OPSOMMEN veroorzaken verkeerslast en lawaai Kan je ze alledrie omschrijven?

DE LLN KUNNEN 4 ‘NIEUWE “Als de mijn uitgeput is, krijgt het


BESTEMMINGEN’ VOOR EEN Als de mijn is uitgeput, kan men het landschap eigenlijk een groot gat in de
UITGEPUTTE MIJN OPSOMMEN gebied een andere functie toekennen, grond als overschot. Wat zou men daar
bvb natuurgebied, recreatiegebied, mee kunnen aanvangen?”
zone voor watersport en (LK toont ppt met natuurreservaat, meer,
landbouwgebied. recreatie en landbouw)

Een voorbeeld is het domein “Een voorbeeld van zo’n omvorming is het
Hazewinkel in Willebroek, waar je kan domein Hazewinkel in Willebroek. Hier heb
zeilen, windsurfen, roeien, kajakken, je een foto. Wat hebben ze met de mijn Antwoorden
zwemmen gedaan? Welke sporten kan je er doen?”

Lk vult p 69 WB met lln in


DE LLN KUNNEN UITLEGGEN Ook kan de mijn als stortplaats
WAAROM ZANDBODEMS NIET worden gebruikt. Dit is enkel “Soms worden oude mijnen omgevormd
AANGEWEZEN ZIJN ALS aangewezen bij kleibodems daar die tot stortplaats. Waarom gebeurt dit best in
STORTPLAATS geen water doorlaten, enzo de bodem kleigronden en niet in zandgronden?”
niet bevuilen.
“Wat is het probleem als men dan op die
gronden woningen wil bouwen”

Ppt bodemverontreiniging in Roeselare


Ook in Roeselare is
DE LLN KUNNEN EEN VOORBEELD bodemverontreiniging: Gero-paints. “Beschrijf eens in je eigen woorden wat
VAN LOKALE Men heeft de bodem moeten saneren het probleem hier was. Waardoor was de
BODEMVERONTREINIGING GEVEN (zuiveren) om nadien er bodem verontreinigd?”
wooncomplexen op te plaatsen
2m antwoorden

Lesfase 4: Synthese
LK herhaalt de geziene stof
Lesonderwerp: De mens gebruikt gesteenten Blz. 7

BORDSCHIKKING

MEDIA & BRONNEN


TERRANOVA 1, MERIDIAAN 1, WIKIPEDIA, GOOGLE IMAGES
Lesonderwerp: De mens gebruikt gesteenten Blz. 8

You might also like