Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran / Kelas Sejarah / Tingkatan 1 (Kelas Cendana)


Jumlah Pelajar : 20 Pelajar
Tema / Tajuk Sejarah Kita dan Dunia / Mengenali Sejarah
Masa / Tarikh 8.40 pagi – 9.40 pagi (1 Jan 2021)
Standard Kandungan :
1.1.4 Membincangkan sumber sejarah.

Hasil Pembelajaran :
Fokus K1.1.1 Menerangkan kepentingan
mengaplikasi ilmu sejarah dalam kehidupan.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,


Objektif murid akan dapat :
1.1.1 Murid dapat menyatakan definisi
sumber primer dan sumber sekunder.
1.1.2 Murid dapat menyenaraikan dua sumber
primer dan sumber sekunder.

1. Guru memulakan pembelajaran dengan


menanyakan soalan kepada murid iaitu
tentang tempat lahir dan tarikh lahir.
Aktiviti
2. Guru menerangkan definisi sumber sejarah
iaitu sumber primer dan sumber sekunder.

3. Murid diminta untuk melihat gambar


contoh sumber primer dan sekunder.

4. Guru menerangkan aktiviti “Paste It”


kepada murid-murid.

5. Murid-murid melakukan aktiviti “Paste It”.

6. Guru merumuskan isi-isi penting.


Nilai Murni : Hargai, Jujur, Berani, Amanah,
Bekerjasama dan Berusaha

EMK Kemahiran Pemikiran Sejarah :


1. Memahami kronologi dengan mengetahui
konsep masa silam dalam sejarah.

Elemen kewarganegaraan :
1) Menerangkan kepentingan mengaplikasi
ilmu sejarah dalam kehidupan.
Bahan Bantu Mengajar - Gambar contoh Sijil Lahir, Gambar contoh
sumber primer ( fosil, artifak, bukan artifak,
batu bersurat, dokumen rasmi, manuskrip, fail
rasmi jabatan, surat peribadi dan diari),
sumber sekunder (buku, akhbar, majalah,
jurnal, ensiklopedia dan risalah)

Pendekatan Strategik 1. Soal jawab.


2. Berpusatkan pelajar.

SET INDUKSI
AKTIVITI EMK CATATAN
Permulaan (5 minit) Nilai Murni BBM
1. Hargai 1. Gambar contoh
1. Guru memulakan pembelajaran 2. Berani sijil kelahiran.
dengan menanyakan soalan kepada 3. Jujur
murid iaitu: Kaedah :
- Di negeri manakah kamu lahir? KB Memberi gambaran
- Bilakah tarikh lahir kamu? 1. Menjana Idea
- Bagaimanakah kamu tahu kamu lahir
pada tarikh tersebut?

2. Guru merumuskan bahawa tempat


dan tarikh lahir tersebut sememangnya
sudah terkandung di dalam sijil lahir
iaitu merupakan sumber primer tentang
diri kamu.

fAktiviti 1 (30 minit) Nilai Murni BBM


1.Hargai - Gambar contoh
1. Guru menerangkan definisi sumber 2. Berani sumber primer ( fosil,
sejarah iaitu sumber primer dan sumber 3. Jujur artifak, bukan artifak,
sekunder. 4. Toleransi batu bersurat,
dokumen rasmi,
2. Murid diminta untuk melihat contoh KB manuskrip, fail rasmi
gambar sumber primer iaitu fosil, 1. Menjana Idea jabatan, surat
artifak, bukan artifak, batu bersurat, peribadi dan diari),
dokumen rasmi, manuskrip, fail rasmi EMK sumber sekunder
jabatan, surat peribadi, diari dan - Menerangkan kepentingan (buku, akhbar,
sumber sekunder pula iaitu buku, mengaplikasikan ilmu majalah, jurnal,
akhbar, majalah, jurnal, ensiklopedia sejarah dalam kehidupan. ensiklopedia dan
dan risalah. risalah)

3. Guru menerangkan fungsi setiap Kaedah:


contoh sumber primer dan sekunder -Memberi
kepada murid-murid. penerangan
- Memberi gambaran.
4. Guru membuat kesimpulan dengan
menyatakan bahawa sumber-sumber
sejarah itu boleh diaplikasikan dalam
kehidupan iaitu seperti artifak, dimana
manusia zaman sekarang
mengaplikasikannya menjadi seperti
pasu, pisau, dan sebagainya.

5. Murid disoal oleh guru:


- Pentingkah kita aplikasikan ilmu
sejarah dalam kehidupan? Kenapa?

6. Guru merumuskan jawapan murid


dengan menyatakan bahawa jika ilmu
sejarah tidak diaplikasikan,
berkemungkinan zaman sekarang iaitu
zaman moden yang penuh dengan
teknologi tidak akan wujud.

Aktiviti 2 (10 minit) Nilai Murni BBM


1. Tanggungjawab - Gambar contoh
1. Guru menerangkan kepada murid 2. Berani sumber primer ( fosil,
tentang aktiviti “Paste It” iaitu murid 3. Amanah artifak, bukan artifak,
dibahagikan kepada empat kumpulan. 4. Jujur batu bersurat,
Setiap kumpulan menghantar wakil dokumen rasmi,
untuk mencabut empat kertas cabutan manuskrip, fail rasmi
yang disediakan oleh guru. Kertas yang KB jabatan, surat
dicabut itu mengandungi nombor iaitu 1. Menjana idea peribadi dan diari),
sebagai contoh murid dapat nombor sumber sekunder
satu, nombor satu itu adanya pada (buku, akhbar,
gambar contoh fosil, jadi murid perlu majalah, jurnal,
mengenalpasti fosil itu sumber mana ensiklopedia dan
dan perlu lekatkan gambar fosil itu di risalah)
tempat sumber primer yang disedikan
oleh guru dihadapan.
Kaedah:
2. Kumpulan yang cepat selesaikan - Melakukan aktiviti
aktiviti “Paste It” ini dinilaikan sebagai
murid yang peka.

3. Guru merumuskan bahawa


permainan ini adalah untuk menilai
kepekaan dan kecekapan murid.

Penutup (5 minit) Nilai Murni


1. Hargai
1. Murid diminta untuk menyatakan 2. Jujur
maksud sumber primer dan sekunder 3. Amanah
secara ringkas.

2. Guru merumuskan isi penting KB


sumber sejarah. - Menjana idea

You might also like