Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

RPH PENDIDIKAN KESIHATAN - KSSR

Tarikh : 18 Julai 2019

Kelas : 4 Nilam

Masa : 8.30am-9.00am (30 minit)


Bilangan Murid : 30 orang

Modul Kesihatan Fizikal


Standard Kandungan 1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan reproduktif
Mengamalkan cara mengurus diri:

 Akil baligh
1.1.1Menyatakan maksud akil baligh.
Standard Pembelajaran
1.1.2 Membincangkan dan memerihal perubahan fizikal lelaki serta perempuan apabila akil baligh.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid dapat:

a) Kognitif :1. Murid menyatakan maksud akil baligh


2. Murid dapat menyatakan tanda-tanda akil baligh bagi lelaki dan perempuan.

b) Afektif:1. Menunjukkan keyakinan untuk menyatakan maksud akil baligh.


2. Menerima pandangan orang lain dalam perbincangan.

Pengetahuan Sedia Ada :

BBB : Video,lembaran kerja, komputer, projektor

Penggabungjalinan : sains dan pendidikan islam


EMK : Kreativiti dan TMK

Nilai Murni : Menghargai diri


Fasa / Masa Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Alatan/EMK/Catatan
(Contoh aktivit mengikut fasa. Perlu (Berdasarkan strategi, (Penjelasan yang spesifik (Senarai alatan yang
nyatakan strategi / teknik / kaedah nyatakan fokus berkenaan cara pelaksanaan digunakan untuk
yang digunakan.) pembelajaran yang setiap fasa.) setiap fasa/ EMK.)
ditekankan mengikut
setiap fasa dengan jelas.)
Set Induksi (5 min) Dapat menarik perhatian Guru memaparkan dua Soal jawab,
Membanding dan bersoal jawab murid terhadap proses gambar yang berbeza iaitu Pemerhatian,
mengenai perbezaan perubahan fizikal pengajaran dan perubahan fizikal lelaki dan Lembaran Kerja
lelaki dan perempuan sebelum dan pembelajaran. perempuan sebelum dan
selepas akil baligh melalui gambar. selepas akil baligh Cadangan EMK :

1. Murid diminta untuk TMK : slaid


melihat dan
Nilai :Kesedaran diri,
membandingkan
bekerjasama
perubahan fizikal yang
diperhatikan.
2. Murid dipanggil ke
hadapan dan menulis
perubahan yang dapat
dikenalpasti.
3. Guru memberi
penerangan dan
mengaitkan aktiviti
dengan pembelajaran
yang akan dijalankan.
Aktiviti 1 : (10 minit) Guru menerangkan mengenai akil baligh Respon murid terhadap Murid membincangkan
kepada murid. penerangan guru tentang tentang akil baligh dengan
Perkembangan akil baligh bimbingan guru.
.
1. Guru memaparkan
gambar perubahan fizikal
untuk menerangkan
perubahan bentuk fizikal
kanak-kanak ke arah akil
baligh.
2. Murid menyatakan tanda-
tanda akil baligh terhadap
perempuan dan lelaki
berdasarkan kepada
perubahan fizikal yang
dipaparkan seperti
gambar tersebut.
 Perubahan ketinggian
 Susuk tubuh (saiz
payu dara dan dada
menjadi bidang)
 Pinggul, suara,
pertumbuhan bulu
pubis dan bulu ketiak
 Haid dan ihtilam
Aktiviti 2 : (10 minit) Murid diberikan lembaran kerja dan Dapat menyatakan Murid membanding beza
melakukan pembentangan kumpulan pandangan terhadap perubahan fizikal lelaki dan
sesuatu situasi perempuan apabila akil baligh.
(Buku ajaib)

1. Setiap kumpulan diberikan


sehelai kertas mahjong
serta marker.
2. Murid diminta untuk
membanding beza
perubahan fizikal lelaki
dan perempuan apabila
akil baligh.
3. Setiap kumpulan diminta
membentangkan hasil
kerja di hadapan kelas.
4. Murid diminta untuk
menampal kesemua hasil
kerja yang dilakukan oleh
disetiap sudut kelas

Pengukuhan / Penilaian Aktiviti 4: Melengkapkan lembaran 1. Murid diminta untuk


(4 min) Pengukuhan / kerja menyiapkan lembaran
Penilaian Lembaran kerja berbentuk teka
kerja silang kata tentang
perubahan fizikal
lelaki serta
perempuan apabila
akil baligh.
Penutup (1 min) Aktiviti 5:
Rumusan Guru membuat kesimpulan
terhadap isi pembelajaran pada
hari ini.
REFLEKSI / ULASAN

LAMPIRAN 1

Cari 10 perkataan yang berkaitan dengan akil baligh.


IHTILAM
HAID
TUALA WANITA
BULU KETIAK
AIR MANI
PAYUDARA
GARAU
JERAWAT
TINGGI

You might also like