RPH Komsas

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

http://nota-budak-

ipg.blogspot.com/2013/05/rancangan-pengajaran-
harian-bahasa.html
Friday, May 3, 2013

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA


MELAYU TAHUN 5 (PANTUN)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Mata Pelajaran                                :  Bahasa Melayu


Tahun                                                :  5 Cemerlang
Tarikh                                                :  11 April 2012
Masa                                                  :  1 jam (11.20 pagi hingga 12.20 tengah
hari)
Bilangan Murid                               :  37 orang
Tema                                                             :  Kesusasteraan (Pantun Teka-
teki)
Tajuk                                                 :  Buah-buahan Tempatan
Hasil Pembelajaran/Kemahiran :
     :           5.2          Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang
betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
      :           (i)            Membaca teks pelbagai laras dengan sebutan, dan intonasi yang betul
serta gaya yang sesuai.
an :           6.1        Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi
tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat daripada internet.
     :          (i)             Merujuk kepada kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul, ejaan,
dan penggunaan perkataan yang tepat.

Objektif :  Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :


(i)            membaca teks pantun teka-teki (buah-buahan tempatan) dengan sebutan, dan
intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.
(ii)          menyatakan makna perkataan yang digaris dalam teks pantun teka-teki (buah-
buahan tempatan).
(iii)         membulatkan kata adjektif yang terdapat dalam teks pantun teka-teki (buah-
buahan tempatan).

Sistem Bahasa       
Tatabahasa               - Kata adjektif
Kosa Kata                - Kolek, menoreh, belanga, meranduk

Pengisian Kurikulum       
Ilmu                            - Kesusasteraan, kemasyarakatan
Nilai Murni                - Kesyukuran, patriotisme, rasional

Kemahiran bernilai tambah


                         - Menjana idea, menghubungkait, menilai, mengenal pasti.
Teori Kecerdasan Pelbagai           - Muzik
Belajar Cara Belajar                                    - Membaca mekanis
gajar                 - Kayu pancing, buah-buahan di bakul, teks pantun teka-teki (buah-buahan
tempatan), slaid, audio lagu, dan lembaran kerja.
Masa Aktiviti pengajaran dan Catatan
  pembelajaran  
Isi pelajaran  
 
 

1. Guru meminta murid


Set Induksi Contoh soalan: memejamkan mata. Teknik :
   Soal jawab
(5 minit)          Apakah benda ini?
2. Guru memancing
         Nama buah ini apa?
murid menggunakan kayu Nilai :
         Ini buah tempatan atau
pancing yang disediakan.    Kerjasama
buah import?
3. Murid yang dipancing BBM :
akan membaca arahan    Kayu pancing,
Tajuk :
yang terdapat pada kayu buah-buahan
Buah-buahan tempatan. pancing. dalam bakul
4. Murid yang dipancing
akan mencari tempat kotak
buah-buahan
disembunyikan.

5. Murid tersebut akan


mengeluarkan buah-buahan
itu satu persatu.

6. Soal jawab antara


guru dan murid tentang
buah-buahan yang terdapat
dalam bakul.
7. Guru mengaitkan
jawapan murid dengan tajuk
pembelajaran.

1.    Wakil murid dikehendaki


Langkah 1 Teks pantun Teknik :
mengambil teks pantun
Tunjuk
(10 minit) Pantun teka-teki bertajuk daripada guru.
cara, perbincangan
“Buah-buahan
Tempatan”. (Lihat 2. Murid diminta
membaca secara senyap. Nilai :
lampiran 1)
   Kerjasama
3. Guru bertanya    Tekun
kepada murid tentang
Contoh perkataan yang BBM :
perkataan yang sukar
sukar disebut :    Slaid dan teks
disebut.
         Belanga pantun teka-teki.
         Rezeki 4. Guru memaparkan
         Bonda slaid pantun teka-teki
         Menoreh (buah-buahan tempatan).
         Molek
5. Guru membuat
         Kolek
demonstrasi cara membaca
pantun dan murid
Slaid dikehendaki meneliti
intonasi, sebutan dan gaya
Pantun teka-teki bertajuk
guru semasa berpantun.
“Buah-buahan
Tempatan”. 6. Murid yang disebut
namanya diminta membaca
pantun dengan
menggunakan sebutan,
intonasi dan gaya yang
betul.

Langkah 2 Teks pantun teka-teki 1. Soal jawab antara Teknik :


bertajuk “Buah-buahan guru dan murid berkaitan
(25 minit)    soal jawab
Tempatan”. perkataan yang tidak    perbincangan
Contoh perkataan yang difahami.    sumbangsaran
tidak difahami:
2. Murid diminta
Nilai :
         Belanga menggaris perkataan yang
(periuk tanah) disebut oleh guru, pada    Kerjasama
         Meranduk    Tekun
(mengharungi) teks pantun.
         Paras BBM :
(rupa muka) 3. Murid mencari
      Lembaran kerja,
         Kolek makna perkataan yang
teks pantun, slaid
(sampan kecil) digaris dengan
         Molek menggunakan kamus
(cantik, bagus, elok) dewan. (Rujuk lembaran
Perkataan untuk dicari kerja 1)
makna :
1.    Belanga

2.    Meranduk
4. Perbincangan antara
3.    Paras
guru dan murid tentang
4.    Kolek
makna perkataan yang
5.    Molek
digaris.
Jawapan pantun 5. Wakil kumpulan
 teka teki : dikehendaki ke hadapan
kelas untuk meneka
Rangkap 1 : rambutan jawapan kepada teka-teki
Rangkap 2 : durian dan menekan jawapan
Rangkap 3 : nenas pada komputer riba.
Rangkap 4 : manggis
Rangkap 5 : kelapa
Rangkap 6 : betik

Langkah 3 Pengajaran : 1. Guru menerangkan Teknik :


Kata adjektif. secara ringkas tentang kata    Tunjuk cara
(10 minit)
Contoh-contoh kata adjektif.    Soal jawab
adjektif dalam pantun :
         manis 2. Murid diminta Nilai :
         merah mencari dan membulatkan    Kerjasama
         tajam kata adjektif yang terdapat    Tekun
         bersih dalam rangkap pantun teka-
         hitam teki. BBM :
         putih 3. Wakil murid diminta    Teks pantun teka-
         cantik menulis perkataan yang teki, lembaran
         molek dibulat itu, di papan putih. kerja dan slaid.

4. Perbincangan antara
guru dan murid tentang kata
adjektif yang terdapat di
dalam teks pantun.
Kotak beracun tentang  1. Murid diberi kotak
Langkah 4 Teknik :
bacaan pantun, makna beracun.
(5 minit) perkataan dan kata    Soal jawab
adjektif. 2. Guru memasang
lagu dan meminta murid Nilai :
Contoh soalan kotak memberikan kotak beracun
beracun : kepada rakan sebelah.    Kerjasama
1.    Baca rangkap pantun di 3. Murid menjawab    Tekun
bawah: soalan yang dicabut dari
Cantik parasnya si Puteri kotak beracun tersebut.
Molek, BBM :
Pergi ke kolam duduk
berendam,    Teks pantun teka-
Rupa buahnya laksana teki, kotak beracun
kolek,
Bijinya umpama lada
hitam.
2.    Berikan maksud
perkataan bergaris:  

Cantik parasnya si
puteri molek,
Pergi ke kolam duduk
berendam,
Rupa buahnya
laksana kolek,
Bijinya umpama lada
hitam.

3.    Sebutkan kata adjektif


yang terdapat pada
rangkap pantun di
bawah :
Cantik parasnya si puteri
molek,
Pergi ke kolam duduk
berendam,
Rupa buahnya laksana
kolek,
Bijinya umpama lada
hitam.
Nyanyian lagu: 1. Murid bersama-sama
Penutup Teknik :
Nyanyian menggunakan guru menyanyi
(5 minit) rentak lagu “Ikan Kekek” menggunakan rentak lagu    Nyanyian
dan rangkap pantun “Ikan Kekek” dan rangkap
sebagai lirik lagu. pantun sebagai lirik lagu.    Soal jawab
Isi pelajaran :
1.    Cara membaca pantun 2. Guru menyimpulkan
dengan betul. isi pelajaran dan nilai-nilai
2.    Makna perkataan yang murni yang perlu Nilai :
digaris. diamalkan.    Kesyukuran
4.    Kata adjektif.
3. Guru memberikan    Patriotisme
Nilai murni : aktiviti latihan pengukuhan.
   Rasional
         Kesyukuran (Lihat lembaran kerja 2)
         Patriotisme
         Rasional BBM :
Audio lagu,
lembaran kerja

You might also like