Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN : Matematik

TARIKH : 22 Ogos 2014

MASA : 9.50 pagi – 10.50 pagi (60 minit)

KELAS : Tingkatan 4 Turmuzi

BILANGAN PELAJAR : 25 orang

BIDANG PEMBELAJARAN : Perkaitan

TAJUK PENGAJARAN : Statistik

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :

1. Menentukan kelas mod daripada jadual kekerapan


terkumpul.
2. Mengira nilai titik tengah sesuatu kelas.
3. Mengira min daripada jadual kekerapan data
terkumpul.

PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1. Pelajar dapat mengenali jenis data.


2. Pelajar mengetahui asas dalam menentukan saiz
selang kelas.
3. Pelajar memahami cara untuk mendapatkan mod,
median dan min.

EMK : 1. Kemahiran Belajar -

2. Pembelajaran konstruktivisme

3. KBAT – Menjana idea berdasarkan bahan.

9
Habits of Mind (HOMS) : 1. Berusaha kearah ketepatan.

2. Mengaplikasikan pengetahuan lampau ke atas situasi


baru.
3. Saling bergantung fikiran.

BBB : Buku teks, computer riba, LCD, penimbang berat badan.

NILAI-NILAI MURNI : 1. Bekerjasama semasa melaksanakan aktiviti


berkumpulan.

2. Mengaplikasikan pengetahuan lampau ke atas situasi


baru.
3. Berfikir secara rasional apabila hendak menentuan
saiz selang kelas.

Langkah Isi pelajaran / Kemahiran Aktiviti/ Strategi Catatan / BBM


Pengajaran dan
Pembelajaran
Set Induksi Mengemukakan Soalan 1.Guru memaparkan satu
(5 Minit) Bertumpu dan Soalan gambar seperti gambar
Bercapah berdasarkan pserta larian Hari Aids
gambar dibawah: Sedunia. BBM
Gambar
2.Daripada gambar tersebut,
guru bertanyakan soalan
bertumpu dan bercapah NILAI
kepada semua pelajar. Kerjasama

3.Guru mengaitkan paparan


gambar tersebut dengan
topik pembelajaran hari ini.

Soalan bertumpu:

10
“Apakah yang anda dapat
perhatikan daripada
paparan gambar
tersebut?”

Soalan bercapah:
“Daripada gambar rajah
tersebut, bagaimanakah
kita dapat menganalisis
masa yang dicatat oleh
sekumpulan peserta larian
tersebut?

 Dalam suatu kajian


dan penyelidikan
dalam pelbagai
bidang seperti sains,
ekonomi dan sains
sosial biasanya
melibatkan data.

 Daripada data
tersebut penganalisis
perlu menggunakan
kosep min, mod dan
median bagi data
terkumpul.

Langkah 1
(Penyampaian TAKRIF MOD 1.Berdasarkan paparan
Pengajaran) Mod ialah data atau nilai gambar tersebut, guru
20 minit dengan kekerapan tertinggi. telah menyediakan
taburan masa yang dicatat
TAKRIF KELAS MOD oleh peserta dalam Larian KEMAHIRAN

11
Selang kelas dengan Hari Aids Sedunia. Mengenalpasti
kekerapan tertinggi.
2.Guru menjelaskan
TITIK TENGAH KELAS bagaimana mod, kelas NILAI
mod, nilai titik tengah dan Teliti
had bawah+had atas
anggaran min boleh
Titik Tengah Kelas=
2 ditentukan daripada suatu
jadual terkumpul berkaitan
MIN dengan data yang
∑ fx disediakan.
min=
∑f

Langkah 2 1.Kemudian, pelajar


(Aktiviti Aktiviti “Ketahui Berat dibahagikan kepada
Berkumpulan) Ideal Anda!” empat kumpulan. Dalam
20 minit setiap kumpulan, pelajar KEMAHIRAN
diberikan sebuah Mengenalpasti
penimbang badan. Guru
akan menjalankan aktiviti
“Ketahui Berat Ideal NILAI
Anda!”. Teliti
Kerjasama
2.Guru memberi arahan
kepada pelajar supaya
Jadual Jisim Tubuh Badan mencatat jisim tubuh
Bil Nama Jisim (kg) badan mereka dan rakan-
1
rakan yang lain di dalam
2
3 jadual yang disediakan.
4

3.Selepas berat badan


pelajar dicatat, guru
mengambil kesemua data
tersebut dan jadual

12
kekerapan data terkumpul
di bentuk bersama-sama
pelajar.

4.Setiap pelajar diminta


menentukan mod, kelas
mod, titik tengah dan
mengira anggaran min
jisim pelajar di dalam
kelas.
Langkah 3 Penilaian & Uji minda 1. Pelajar diberikan
10 minit taburan umur bagi Latihan
pelajar dalam kelas
tersebut NILAI
Teliti
2. Murid diminta untuk Kerjasama
membuat jadual
kekerapan terkumpul
seterusnya
menentukan nilai
mod, kelas mod dan
min bagi data
tersebut.
Penutup Pemantapan minda 1. Guru membuat
5 minit  Rumusan rumusan daripada
hasil pengajaran
dan pembelajaran
yang telah
dijalankan.

13

You might also like