4 Cas

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Наставник: .......................................................... Разред: Пети


Наставни предмет: Биологија Датум:..........................................................

Ред. бр. наставне Ред. бр. наст. јединице Ред. бр. часа у години
теме/области 1. 4 4.

Наставна тема/област: Порекло и разноврсност живота


Наставна јединица: Жива бића, нежива природа, биологија
 Циљ часа: да ученици систематизују претходно стечена знања о живој и неживој природи, о живим
бићима и о биологији као науци
Исходи-ученик ће бити у стању да:

 препознаје елементе неживе природе


 разликује жива бића према величини тела
 објасни настанак и развој живог света
 дефинише појам биологије и биолошких дисциплина

Планираниначинипровереисхода:Постављањем питања током часа, и праћењем одговора ученика

Тип часа: утврђивање Методе и техникенаставе и учења: Метода усменог


излагања,текстуална метода,демонстративна
метода,метода презентације
Облик рада: Индивидуални, фронтални, Наставна средства/ресурси: Уџбеник,рачунар и пројектор,
групни слике, хамер

Активности наставника:
- демонстрира слике и презентацију
- поставља питања
- дели слике и помаже ученицима да се поделе у групе
- лепи хамер на таблу који ће ученици попуњавати приликом презентовања резултата
- вођење и усмеравање тока часа
- прати и вреднује рад и понашање ученика и бележи у портфолие

Активности ученика:
- слушају, размишљају, одговарају на питања
- прате презентацију
- активно се укључују у дискусију
- повезују са претходно стеченим знањем
- договарају се у оквиру групе и решавају и задатке
- презентују одговоре, лепе слике и записују на хамеру
- извођење закључака
ТОК ЧАСА

Уводни део часа:

Наставник пушта слајдове на којима су приказани делови живе и неживе природе, ученици
препознају и дефинишу живу и неживу природу. Такође, дефинишу живу и неживу природу као јединствену
повезану целину.

П: Где су настала прва жива бића?

О: Жива бића су настала у води.

П: Која наука проучава жива бића?

О: Биологија је наука која проучава жива бића.

П: Које су примењене биолошке науке?

О: Примењене биолошке науке су, медицина, ветерина, шумарство, пољопривреда.

Главни део часа:

Наставник дели слике на којима су биљке, животиње, гљиве, бактерије и човек. Ученици се
распоређују у једну од пет група на основу слике коју су добили.Наставник лепи хамер на таблу са пет
колона у које ће ученици уписивати одговоре када их буду презентовали и лепити слике.

Свака група има задатак да препозна групу живих бића, одреди која биолошка дисциплина изучава
објетке са слика, да опише грађу те групе организама, да објасне значај у природи дате групе. Група која
има задатак човека, треба да објасни утицај човека на промене у природи. Такође, треба да објасни значај
биологије за човека. Наставник усмерава и води дискусију између ученика.

У току рада наставник прати појединачан рад ученика.Ученичке активност бележи у њихове
портфолие.

Завршни део часа:

У завршном делу часа, ученици излазе на таблу, презентују одговоре, лепе слике и записују појмове
на хамер. Време предвиђено за презентацију одговора је 15 минута.

Евалуација часа:

You might also like