Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3

Mata Pelajaran Pendidikan Kesihatan


Tarikh 22/08/2019 (Rabu)
Masa 10.30am – 11.00am (30minit)
Kelas 3K
Bil. Murid 28
Tajuk Pemakanan
Standard Kandungan 8.1 Amalan pemakanan sihat dan selamat. Pengambilan snek yang betul: Snek berkhasiat
Standard Pembelajaran 8.1.1 Menyatakan jenis snek berkhasiat.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Kognitif: Membulatkan sekurang – kurangnya 4 daripada 5 snek berkhasiat yang boleh diambil di dalam
lembaran kerja.
Afektif : Menumpukan perhatian semasa aktiviti sepanjang proses pengajaran dilangsungkan.
Pengalaman Sedia Ada Murid mempunyai pengalaman makan snek pada kehidupan seharian
Penerapan Nilai Rasional
KBAT Mengingat, memahami
KBKK Menghubungkait, Membuat Keputusan, Membandingbeza
EMK Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Penggabungjalinan Bahasa Inggeris
Kesepaduan Pendidikan Moral
Strategi Utama Konstruktivisme
BBM Papan Interactive, Powerpoint, Video “Kesan pengambilan snek yang tidak berkhasiat”, Video”Jenis-jenis
snek berkhasiat, Helaian lembaran kerja

LANGKAH ISI KANDUNGAN FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI KELAS CATATAN


/ MASA (MURID) (GURU)

Set Induksi Sesi perkongsian 1. Guru mengemukakan BBM


1) Murid-murid menjawab
(5 Minit) soalan kepada murid- Papan putih
soalan yang dikemukakan
murid. interaktif,
oleh guru.
Video “Kesan
2) Murid menyatakan hasil 2. Guru meminta murid- pengambilan
penelitian mereka dan murid berkongsi hasil snek yang tidak
pengajaran yang mereka penelitian mereka dan
berkhasiat
pelajari. pengajaran yang
mereka pelajari.
Guru: Murid-murid, sila Strategi:
3) Murid mendengar nasihat 3. Guru menasihatkan Berpusatkan
menumpukan perhatian menonton
guru dan memahami murid-murid haruslah murid
tayangan video dan berkongsi bahawa kita haruslah mengamalkan
mengamalkan pengambilan makanan KBAT:
pengajaran yang kamu pelajari.
pengambilan makanan snek berkhasiat. Mengingat
 Kita haruslah mengamalkan snek berkhasiat.
pengambilan makanan yang
sihat. 4. Guru mengistiharkan
4) Murid mengetahui Kesepaduan:
 Kita haruslah menjauhi tajuk pembelajaran hari
bahawa tajuk Pendidikan
makanan yang kandungan ini iaitu “Pembelajaran
pembelajaran hari ini jenis snek berkhasiat” Moral:Menjaga
gula, minyak dan garam yang
adalah “Pembelajaran kessihatan diri
tinggi.
jenis snek berkhasiat”
Guru mengistiharkan tajuk
pembelajaran hari ini iaitu
“Pembelajaran snek berkhasiat”

Langkah 1 Cara-cara memilih snek BBM


(8 Minit) berkhasiat. Papan putih
interaktif,
1) Murid mendengar 1. Guru menjelaskan
penjelasan guru tentang cara-cara memilih
cara-cara memilih snek snek berkhasiat.
Strategi:
berkhasiat. Berpusatkan
2. Guru menunjukkan murid
2) Murid mengetahui gambar-gambar snek
bahawa snek yang berkhasiat dan snek
KBKK :
diambil pada kehidupan yang tidak berkhasiat
seharian haruslah melalui slaid Mengingat,
mempunyai kandungan powerpoint. Memahami
gula, lemak dan garam
yang rendah. 3. Guru mengajar murid
membezakan snek
berkhasiat dan snek Kesepaduan:
3) Melalui aktiviti ini, murid yang tidak berkhasiat.
Pendidikan
dapat mengenalpasti
makanan berkhasiat dan 4. Melalui aktiviti ini, Moral:Menjaga
mengamalkan amalan murid dapat kesihatan diri
pemakanan yang sihat mengenalpasti
dan selamat dalam makanan berkhasiat
kehidupan seharian. dan mengamalkan
amalan pemakanan
yang sihat dan
selamat dalam
kehidupan seharian
Langkah 2 Aktiviti Kumpulan BBM
( 12 Minit ) Lembaran kerja
1. Murid dibahagikan kepada 1. Guru mengedarkan
8 kumpulan bagi lembaran kerja kepada
melaksanakan aktiviti semua ketua
berkumpulan . kumpulan.

2. Setiap ahli kumpulan 2. Guru memberi arahan Kemahiran


menyenaraikan perlu kepada murid supaya Berfikir(KB)
menyenaraikan snek menulis nama snek Membandingbeza
kegeramaran ahli kegemaran mereka
Membuat
kumpulan dalam dalam lembaran kerja.
lembaran kerja. keputusan
Guru: Murid-murid, sila tuliskan snek
3. Guru meminta murid-
kegemaran anda dalam
3. Murid menghantar murid menghantar
lembaran yang diedarkan lembaran kerja kepada lembaran kerja .
mengikut kumpulan masing- guru.
4. Guru meminta murid
masing. Sesi perbincangan akan 4. Pujian akan diberikan membezakan snek
diadakan selepas 7minit. kepada kumpulan yang berkhasiat dan snek
berjaya menyiapkan tidak berkhasiat.
tugasan yang diberikan.
Sesi Perbincangan
5. Guru menasihati murid-
Guru dan murid perlu membuat 5. Sesi perbincangan
murid supaya
dilaksanakan selepas
keputusan dan menyatakan adakah mengamalkan amalan
murid-murid menghantar
snek-snek kegemaran kawan adalah lembaran kerja. pemakanan yang sihat
dan selamat dalam
berkhasiat. Guru memberi nasihat
kehidupan seharian.
kepada murid supaya mengamalkan
amalan pemakanan sihat.
Lembaran kerja
Penutup Murid haruslah bulatkan jenis snek 1. Murid haruslah 1. Guru mengedarkan BBM:
(5 Minit) berkhasiat dalam lembaran kerja. menyiapkan lembaran lembaran kerja yang Helaian
‘ kerja yang berkaitan berkaitan dengan jenis Lembaran Kerja
dengan jenis snek snek berkhasiat..
berkhasiat. Penggabung
Jalinan:
2. Murid haruslah 2. Sesi perbincangan Bahasa Inggeris
menyiapkan lembaran diadakan dan guru
kerja dalam masa 2 minit meminta murid KBKK:
. menyatakan jawapan Membandingbeza
3. Murid menyatakan mereka.
Nama makanan berkhasiat: jawapan mereka semasa
 Sandwich sesi perbincangan. 3. Guru meminta murid
 Tembikai menyatakan nama
 Bijirin/ oatmeal 4. Murid menyatakan nama snek berkhasiat yang
 Fruits Salad snek berkhasiat yang mereka bulatkan.
 Cereal mereka bulatkan.

5. Murid membuat rumusan 4. Guru meminta murid


tentang isi pembelajaran membuat rumusan
hari ini/ tentang isi
pembelajaran hari ini.

You might also like