Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 5

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА УСМЕРЕНУ АКТИВНОСТ ИЗ

РАЗВОЈА ГОВОРА

Јединица усмерене активности:


Драматизација приче Деда и репа

Васпитач:
Данијела Станић

Београд, 26.09.2013. године


I. Општи подаци:

Назив вртића: Дечији вртић Радосно детињство


Датум: 26.09.2013. године
Време активности: 8.30 сати
Узрасна група: Старија
Васпитач: Данијела Станић

II. Општи методички подаци:

Усмерена активност: Из развоја говора


Тема активности: Драмске игре и активности
Јединица усмерене активности: Драматизација приче Деда и репа.

III. Циљеви и задаци активности:

Циљ: - развијање говора и говорне


комуникације кроз драматизацију
приче.

Задаци: - да путем драмске игре изразе


разумевање приче;
- да слободно пред групом
изговарају једноставан текст
приче и у њега уносе своје говорне
импровизације;
- ослобађање напетости кроз
драмске активности и постављање
у позицију других.

IV. Остали методички подаци:

Методе рада: - метода разговора;


- метода причања;
- метода показивања;
- метода демонстрације и
илустрације
- метода игре.
Облици рада: - фронталини облик рада;
- групни облик рада;
- индивидуални облик рада.

Средства рада: - апликације из приче;


- марама, сукња, прслук, опанци,
корпа са поврћем, репа, маске,
качкет, рајф;
- маказе, блок, папир, водене боје,
воштане боје, четкице;
- мотика.
Корелација са осталим облицима
васпитно – образовног рада: - са упознавањем околине;
- почетним математичким
појмовима;
- ликовним васпитањем;
- музичким васпитањем;
- физичким васпитањем.

V. Литература:
- Емил Каменов (2007). Опште
основе предшколског програма.
Нови сад;
- Група аутора. (2009). Приручник
за васпитаче – Развој говора.
Нови Сад: Стилос арт.
- Креативни центар (2006). Буквар
за први разред основне школе.

VII. Могући ток активности:

Уводни део:

- Здраво другари, ја се зовем Данијела, данас сам д


играмо и нешто ново научимо.
- Долазим из једног малог села близу планине Коп
- У мом селу пуно раде, саде разно воће, поврће, ок
највише саде репу.
- Да ли ви знате шта је репа, како изгледа, чему слу
да опипају репу.)
- Децо када мој деда сади репу он јој и пева. (показ
песму.)
- Копај мотичице, копај црну земљу ту, да посадим
- Децо замислите сада једну башту са великом репо
- Посадио је тако мој деда репу и она је расла вели
ишчпа није могао.
- Децо мом деди се десило исто што је и оном деки
Деда и репа.

Главни део:

- Почињем да причам деци причу уз


откривање апликација;

Деда и Репа

Посејао деда репу. Репа израсла велика


превелика. Почео деда да чупа репу из
земље. Повуци – потегни – ишчупати
не може.
Позвао деда бабу. Баба за деду, деда за
репу, повуци – потегни – ишчупати не
могу.
Позове баба унуку. Унука за бабу, баба
за деду, деда за репу, повуци – потегни
– ишчупати не могу.
Позове унука куцу. Куца за унуку, унука
за бабу, баба за деду, деда за репу,
повуци – потегни – ишчупати не могу.
Куца позове мацу. Маца за куцу, куца за
унуку, унука за бабу, баба за деду, деда
за репу, повуци – потегни – ишчупати
не могу.
Маца позове миша. Миш за мацу, маца
за куцу, куца за унуку, унука за бабу,
баба за деду, деда за репу, повуци –
потегни – ишчупаше репу.

- Још једном понављам причу са


децом уз помоћ апликација.
- Другари рекла сам вам да сам дошла
да се мало играмо а и глумимо;
- Разбрајалицом бирам дете које ће
бити дека, бака, унука, куца, маца и
миш.
- деца која су добила улоге
драматизују причу а остала деца су
публика и наратори.
- активност настављам разговором ко
је био испред деке, ко је био иза баке,
ко је био испред миша, колики је био
дека, колики је био миш...

Завршни део

- Децу делим у три групе. Прва група илуструје пр


бојама а трећа група ради мозаик
репе колаж папиром.

You might also like