Priprema 2

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Школа Гимназија

Наставни предмет Рачунарство и информатика

Разред Трећи разред

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 2


Наставна тема Решавање проблема применом рачунара
Наставна јединица Појам и карактеристике алгоритма; Кратак преглед развоја програмских
језика

Тип часа Обрада


Циљ часа Упознавање ученика са појмом и карактеристикама алгоритма и
прегледом развоја програмских језика
Образовни задаци Ученик ће знати шта је алгоритам, како да га графички представи ,
структуре алгоритма
Функционални Стицање вештина за поступно и прецизно анализирање и решавање
задаци проблема применом алгоритма
Васпитни задаци Развијање особина за решавање проблема на поступан и прецизан
начин
Кључни појмови Алгоритам, алгоритамска структура, програмски језици
Образовни
стандарди
Образовни исходи Ученик ће знати да креира алгоритам на основу задатог проблема
Облици рада Фронтални
Наставне методе Монолошко – дијалошки, илустративно- демонстрациони
Наставна средства Табла, рачунар, пројектор
Место извођења Кабинет за рачунарство и информатику
наставе
Корелација
Литература и  Ф. Марић, Информатика 3 – уџбеник за трећи разред гимназије,
додатни материјал за Издавачка кућа Klett, Београд
наставнике  Ф. Марић, Информатика 3 –Задаци уз уџбеник, Издавачка кућа
Klett, Београд
 С. Вујиновић, Рачунарство и информатика 3 - Приручник за
наставнике рачунарства и информатике за трећи разред
гимназије, Издавачка кућа Klett, Београд, 2016.
Литература и  Ф. Марић, Информатика 3 – уџбеник за трећи разред гимназије,
додатни материјал за Издавачка кућа Klett, Београд, 2015.
ученике  Ф. Марић, Информатика 3 – Задаци уз уџбеник, Издавачка кућа
Klett, Београд

Напомене

ТОК ЧАСА
Уводни део часа Наставник од ученика тражи да наведу неки од примера решавања
(10 минута) проблема по корацима, наведених предходни час. Ученици наводе
примере.

Главни део часа Наставник дефинише појам, карактеристике алгоритма и графичке


(25 минута) симболе којима се представља алгоритам.

Наставник наводи врсте алгоритамских структура а затим ученицима


задаје први задатак
Сабирање више бројева из Задатака уз уџбеник.
Ученици наведени пример преводе у алгоритам и цртају на табли.
Следећи пример-Сабирање два броја, наведена у Приручникуза
наставнике, као и Задатак бр. 2. (Температура у Целзијусовим
степенима се преводи у Фаренхајтове, Реомирове и Келвинове
степене), такође из Приручника.

Наставник помоћу презентације на пројектору приказује ученицима


кратак преглед развоја програмских језика.

Завршни део часа Ученицима се даје домаћи задатак из Приручника за наставнике.


(10 минута)

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Алгоритам
Алгоритам је скуп јасно дефинисаних правила за решавање неког проблема-опис
решавања проблема.

Основне карактеристике алгоритма су:

 Полазне или улазне величине

 Начин решавања задатка

 Поставка задатка

 Излазне величине (резултат)

Графички симболи

Врсте алгоритамских структура:

 Линијска
 Разграната

 Циклична

 Линијски алгоритми –код њих се наредбе извршавају секвенцијално једна за другом


 Разгранати алгоритми су они код којих се у зависности од испуњености услова програм
наставља   једном од две гране
 Циклични алгоритми садрже низ инструкција које се понављају више пута

You might also like