Professional Documents
Culture Documents
Lesson 5 Generator (Voltage Regulation, Power Losses and Efficiency)
Lesson 5 Generator (Voltage Regulation, Power Losses and Efficiency)
Lesson 5 Generator (Voltage Regulation, Power Losses and Efficiency)
Voltage Regulation:
-It should be clearly understood that the generated voltage, which depends upon the flux is
always greater than the terminal or load voltage by exactly the amount of the voltage drop
in the armature coil.This is why it is important to keep the armature-circuit resistance as low
as possible.
-A convenient standard of reference used to measure the performance of a generator is
referring the change in voltage between full load and no load (V FL to VNL) to the full load
voltage VFL. The rise in terminal voltage from full load to no load at constant speed of a DC
generator is called its voltage regulation.This ratio is represented as a percentage and is
called the percent voltage regulation.
Percent regulation = [(VNL - VFL) /VFL] x 100
Copper:
Armature winding I2A x RA
Interpoles I2A x RI
Series field Load I2SE x RSE or I2L x RSE
Compensating winding I2A x RC
Brush contact I2A RB or (1 to 6) x IA
Shunt field ------------------ Terminal voltages changes I2SH x RSH or ET x ISH
Example: The voltage of a 100 kW, 250-volt shunt generator rises to 260 volts when the load
is removed. What full load current does the machine can deliver, and what is its percent
regulation?
Solution: IFL = 100,100 / 250 = 400 amp
% regulation = (260 - 250) / 250 x 100
= 4%
Example: The following information is given in connection with a long shunt compound
generator; E = 220 volts; output = 20kW, stray power loss = 705 watts; R SH =110 ohms; RA
=0.265 ohm;RSE =0.055 ohm; brush drop = 3 volts. Calculate the efficiency
Solution:
Compute IL:
IL = PL /ET = 20,000w / 220 V
= 90.9 amp
ISH = ET / RSH =220V/110Ω
= 2 amp
IA =ISH + IL
= 2 +90.9
= 92.9 amp
Power Loss:
PSH = ISH x ET
= 2 x220
=440 watts
PBrush = VBx IA
= 3 x 92.9
= 278.7 watts
PCU =I2A[RA+RSE]
= (92.9)2[0.265 +0.035]
= 2589 watts
Total Losses:
PT = PSH+Pbrush+PCU+Pstray
=440+278.7+2589+705
= 4012.7 watts
Note. Please refer to our textbook for more examples about Power loss and Efficiency