Professional Documents
Culture Documents
Accounting Fo Material
Accounting Fo Material
Purchase Ordering
• Purchase price • Documents
• All cost incurred in them to present • Delivery
location and condition
The cost of holding and ordering are inversely related the decrease in one causes increase in another
For example the less you order the more orders you have to make (to decrease holding cost ordering
cost will increase)
The more units you order the less orders you have to make (to Decrease cost of ordering cost of holding
will increase)
The confusion is how many units to order exactly
CH CO
2500/163=15.3374 orders
((2*10*5400)/1.2))=300
Orders
Total Cost of Order TCO 5400/200=27 orders
Orders * CO 27*$10=$270.
Orders = D/OQ
$120+$270=$390
5400/300=18 orders
360
18*$10=$180 TCO
TCH 360/2*$1.2=$216
TCO 5400/360*$10=$150
((2*32*1800)/4.5))=160
160 300
160
TCH 160/2*$4.5=$360 TCH 300/2*$4.5*98%=$661.5
TCO 1800/160*$32=$360.00 TCO 1800/300*$32=$192
Purchase 1800*$25=$45000 Purchase 1800*$25*98%=$44100
Total $360+$360+$45000=$45720 Total 661.5+192+44100=44953.5
We should always go with the EOQ but if there is change in purchases price or any
other cost because of quantity then we have to compare which gives us the lowest
cost
(12+18)/2=15
95*18=1,710 ( C )
When inventory decreases to this level we should place an order
Maximum Inventory
Minimum Level
2860
1710
585
On Customer orders: Inventory that we have sold but not yet taken by customers
On Supplier Order: Inventory bought but not yet arrived (on the way )
(D)
( D)
15*10%=1.5
((2*20*12500)/1.5))=577 ( A)
(D)
(10+15)/2=12.5
(C )
Reorder Level
Max use * Max time 14000
520*15=7,800
7800
Maximum Level
Reorder Level-(Min Use*Min Time) + OQ 2800
7800-(180*10)+8000=14000
Minimum Level
Reorder Level-(Avg Use*Avg Time)
7800-(400*12.5)=2800
.10*12=1.2
((2*10*5400)/1.2)=300 (D )
Min Level
3380-(23*100)=1080
1250000/.00125=31623 ( C )
(2*125*5000)/.0025*(1-5000/10000))
( C)
R=4000 20000/4000=5
D=2000
Co=$50
Ch=$.001
1) 4000-2000=2000
2) 2000+4000-2000=4000
3) 4000+4000-2000=6000
4) 6000+4000-2000=8000
5) 8000+4000-2000=10000
6) 10000-2000=8000
7) 8000-2000=6000
8) 6000-2000=4000
9) 4000-2000=2000
10) 2000-2000=0
11) 4000-2000=2000
12) 2000+4000-2000=4000
13) 4000+4000-2000=6000
14) 6000+4000-2000=8000
15) 8000+4000-2000=10000
16) 10000-2000=8000
17) 8000-2000=6000
18) 6000-2000=4000
19) 4000-2000=2000
20) 2000-2000=0
Goods Delivery Note (GDN): A confirmation that goods have been delivered
Goods Received Note (GRN): A confirmation that goods have been Received
Invoice/Bill: Shows how much payment has to be made for a transactions (for credit sales)
Sales Receipt: shows that payment for a sale has been received ( for cash sales)
Credit Note/(memo): It shows that receivables has been credited (decrease) Dr Sales Cr TR
Debit Note/(memo): It shows that payables has been debited (decrease) DR TP Cr Purchases