Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Припрема за час

Школа
Датум 12. 10. 2020. године
Разред и одељење осми
Наставник Марија Јоцић
Наставни предмет Српски језик и књижевност
Наставна тема Функционални стилови
Наставна јединица и
редни број часа Функционални стилови
Вежбање/утврђивање
Тип часа
Циљ часа: Указати ученицима на различите стилове у писаној комуникацији.
Објаснити ученицима кроз примере какви су то књижевноуметнички, научни,
публицистички и административни стил.

Васпитни задаци: Неговање и развијање љубави према писаној речи.

Образовни задаци: Ученици ће усвојити нова знања из области језичке


Циљеви и задаци
културе о стиловима у писаној јавној комуникацији и које су њихове одлике.
Научиће да разликују књижевноуметнички од научног стила, а са друге
стране публицистички од административног стила.

Функционални задаци: Ученици ће знати како да напишу извештај, реферат,


молбу, жалбу, тачније знаће који стил писања да употребе приликом писања
одређених докумената, који ће им користити и у свакодневном животу.

Исходи

Индивидуални, фронтални, текстуални.


Облици рада

Наставне методе Монолошка, дијалошка, демостративна, анимације у настави.


Уџбеници, свеске, креда, табла.
Наставна средства

Милија Николић, Методика наставе српског језика и књижевности.


Литература

Коришћење интернета и јутјуба за потребе мотивације у настави


Иновације књижевности.

 Корелација
Ток часа
Уводни део часа Фаза мотивације: Милош Црњански, чувени српски писац, је са великом
5-10 мин страшћу писао путописе и репортаже.
Фаза информације: Ученицима говорим да постоје различити стилови у
јавној комуникацији. Који стил користите када пишете писмене задатке из
књижевности, а који стил када пишете реферат? Ученици закључују да је реч о
књижевноуметничком и научном стилу. Такође, постоје публицистички и
административни стил. Публицистички стил писања користе новинари када
пишу вест, извештај, репортажу и сл. Административни стил користи се при
писању се молби, жалби, законика и сл.
Главни део часа
25-30 мин Ученици су за домаћи задатак писали вест или извештај. Један од ученика
  прочитаће свој задатак уз напомену да води рачуна о интонацији, акценту и
ставу приликом читања. Након завршеног читања са ученицима
коментаришемо задатак. Указујемо на грешке уколико их има.
Да ли овај задатак говори о стварном или измишљеном догађају?
Ученици ће закључити да се ради о реалном догађају и да вест или извештај
садрже одређену информацију, која нам је важна.
Вест и извештај су облици новинарског изражавања. Одликује их јасноћа,
концизне реченице, истинитост, важност и објективност. У њима се мора
одговорити на питања КО, ШТА, ГДЕ, КАДА, КАКО, ЗАШТО. Репортажа
је облик новинарског изражавања којим се неки стварни догађај описује верно,
живо и занимљиво. У њој се, такође, одговара на горе наведена питања, али се
приликом изражавања износе емоције и лични став.
У каквим писаним текстовима се јављају измишљени догађаји?
Ученици ће закључити да су измишљени догађаји присутни у књижевним
делима. Потом, наводимо одређене жанрове који садрже књижевноуметнички
стил (приповетка, бајка, роман, поезија и сл.).
Прочитаћемо један одломак из приповетке Кашика Антонија Исаковића:
Зејтињава мрља кајмака поче да провирује из боровнице, да се мешкољи и
расте. Станко натмурено гледа у њу, дубоко је завукао руке у џепове и чупкао
њихове труњаве порубе. Осећа да му све смета: и сува боровница и зрели лист
кајмака и тишина у планини...
Који стил користите када пишете писмене задатке?
Ученицима ће бити јасно да је реч о књижевноуметничком стилу. Уметност
изазива емоције код човека, дакле насупрот публицистичком стилу где је
присутна објективност.
Приликом писања теме о Развоју српског језика кроз историју требало је да
знате проверене и поуздане чињенице о развоју српског језика. Те чињенице су
преузете из одређене литературе. Такав стил писања назива се научни стил и у
себи садржи стручне термине. Које термине сте ви приликом писања теме
уочили? Ученици наводе примере као што су индоевропски језик, Моравска
мисија, источнословенски језици, српскословенски и др.
Завршни део часа На крају направићемо разлику између публицистичког и административног
3-5 мин стила. Прочитаћемо један члан из Устава републике Србије.

Изглед табле: Функционални стилови

Књижевноуметнички стил (емоционалност, субјективност, измишљени


догађаји, опширно приповедање или лирски тон и др.).
Публицистички (новинарски) стил (објективност, сажетост, актуелност).
Научни стил (објективност, прецизност, поступност и употреба стручних
термина).
Овим стилом служе се научници и стручњаци из различитих области.

Домаћи задатак Граматика 101-104 стр.

Прилози:

You might also like