Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Школа

Наставни предмет Физика

Разред VII

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 5


Наставна тема СИЛА И КРЕТАЊЕ

Наставна јединица Успостављање везе измађу силе, масе тела и убрзања.


Други Њутнов закон
Тип часа Обрада
Циљ часа Усавјање Другог Њутновог закона на нивoу разумевања и примене.
Образовни задаци Ученик треба да:
 зна да је сила узрок промене брзине
 зна Други Њутнов закон и користи га на нивоу примене
 усваји јединицу за силу
Функционални задаци Схватање Другог Њутновог закона ради примене и тумачења
појава помоћу њега.
Васпитни задаци Разумевањем појмова и закона подиже се самопоуздање и развија
радозналост.
Кључни појмови Сила, маса, убрзање
Образовни стандарди ФИ.2.1.4. ФИ.2.2.1. ФИ.2.4.1. ФИ.2.4.3. ФИ.2.6.1. ФИ.2.6.3. ФИ.3.2.1.
ФИ.3.4.1.
Облици рада Фронтални
Наставне методе Монолошко-дијалошка, демострациона
Наставна средства Колица, тегови
Место извођења Кабинет
наставе
Корелација Математика
Литература и додатни  М. Радојевић, Физика 7 – уџбеник за седми разред основне
материјал за школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
наставнике  М. Радојевић, Физика 7 – збирка задатака са
лабораторијским вежбама за седми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
 Љ. Нешић и С. Николић, Физика 7 – приручник за наставнике,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2014.
Литература и додатни  М. Радојевић, Физика 7 – уџбеник за седми разред основне
материјал за ученике школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
 М. Радојевић, Физика 7 – збирка задатака са
лабораторијским вежбама за седми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
 М. Николов, Физика 7 – интерактивна збирка задатака,
Издавачка кућа Klett, Београд.
Напомене

ТОК ЧАСА
Уводни део чаc Питања за обнављање:
(5 минута)
 Шта је сила? Чиме је одређена?
 Шта је маса тела?
 Шта је убрзање?
 Шта мислите да ли ће свака сила изазвати исто убрзање?

Главни део часа Кроз дијалог са ученицима анализирати кретање кајака (из Уџбеника).
(30 минута)
Постоји одређен однос између силе, масе тела и постигнутог убзања.
Сл.1 (изглед табле)
Кроз дијалог са ученицима (ако је могуће и демонстрацију) доћи до
следећих закључака:
1.Кaда на тас ставимо један тег, колица стекну брзину (убрзање ). Ако
додамо још један тег, промена брзине (убрзање) ће бити два пута веће
(табела 1).
Убрзање тела оређене масе сразмерно је интензитету силе која на
њега делује.
2.Ако на колица додајемо један по један тег и делујемо истом силом,
убрзање тела ће бити мање (табела 2).
Убрзања која добијају тела различитих маса под дејством једнаких
сила, обрнуто су сразмерна тим масама.
a= F
m

F=m∙a

Други Њутнов закон: Производ масе и убрзања тела једнак је сили


која на њега делује.
m
1N  1kg  1 2
s

Један њутн једнак је оној сили која телу чија је маса један килограм
даје убрзање од једног метра у секунди на квадрат.

Завршни део часа Кроз дијалог са ученицима доћи до следећи закључака:


(10 минута)  Убрзање зависи од силе која делује на тело и од масе тела. Што
је већи интензитет силе, веће је и убрзање.
 С друге стране, при дејству исте силе тела веће масе имаће
мање убрзање.
 Тело се креће у правцу дејства силе. Под утицајем сталне силе
тело се креће раномерно убрзано праволинијски. Када
интензитет силе падне на нулу, тело се тог тренутка креће по
инерцији - равномерно праволинијски, брзином коју је имало у
тренутку престанка деловања силе.
Пример: Уџбеник стр.18

Домаћи задатак: Збирка задтака стр. 6 и 7 питања од 1.14 до 1.19. и


стр.33, задаци 1.76 и 1.77.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Сл.1

F 2F 3F

a 2a 3a

Табела 1

m 2m 3m

a a a
2 3

Табела 2

a= F F = m ∙ a
m

m
1N  1kg  1
s2

You might also like